Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KANGURU BAKIMI

bebeklerde kanguru bakımıBEBEKLERDE KANGURU BAKIMI

Yeni doğan bebeklerde ilk andan itibaren duygusal bağ kurulmaya başlanır. Anne ve bebek birbirine alışmaya ve birbirlerini tanımaya başlarlar. Bebeğe kanguru bakımıyla bu konuda yardımcı olmak mümkündür.

Kanguru bakımının bebeğe faydaları

Kanguru bakımı anne ve bebeğin ten tene temas yoluyla birbirini daha iyi tanıması, birbirlerine alışması, duygusal bağ oluşturmalar, bebeğin kendini anneye daha yakın hissetmesi gibi nedenlerle olur ve oldukça fayda sağlar.

Yeni doğan bebeklerde günde 1 defa olmak üzere 30 – 60 dk süreyle uygulanabilir. Prematüre bebeklerde ise sürelerde farklılık olabilir.

Kanguru bakımında bebeğin sırtında bir battaniyeyle annenin iki göğsü arasında durarak ten tene temasın sağlanması esastır.

Yapılan araştırmalarda kanguru bakımı yeni doğan bebeğin kalp atışlarını ve solunumunu düzenlemede, bebeğin vücut sıcaklığını ayarlamada ve gerekli kiloyu almaya başlamasında etkili olduğunu göstermektedir.

Kanguru bakımında bebek annesi tarafından oldukça rahatlatılır ve bu bebeğin kalp atımlarının düzenli olmasına yardımcı olur.

Kanguru bakımı özellikle prematüre bebeklerde oldukça faydalı olabilir. Çünkü prematüre bebekler vücut ısılarını ayarlamada, kalp atımlarının dengeli olmasında ve düzenli kilo almak konusunda sorun yaşarlar. Kanguru bakımı prematüre bebeklere bu konuda yardımcı olabilir.

Kanguru bakımıyla prematüre bebekler daha sakin olurlar ve daha az ağlarlar. Böylelikle stres düzeyleri azalır.

BabyBjörn Kanguru Active Siyah

kanguru active siyah

Kanguru bakımının anneye faydası

Kanguru bakımı bebek için olduğu kadar anne ebeveynler için de harika bir deneyim imkanı sunar ve avantajlar sağlar.

Sakinleşen ve stresi azalan bebeğin bakımı daha kolay olur. Bu anneyi rahatlatır. Kanguru bakımı emzirme konusunda da faydalar sunar. Anne sütünün artmasına yardımcı olur. Anne bebeğine daha iyi ve çabuk bağlanarak ona daha iyi bir bakım sunabilir.

Yayınlanma Tarihi : 19.11.2012

7157

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim