Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KALÇA ÇIKIĞI

bebeklerde kalça çıkığı

BEBEKLERDE KALÇA ÇIKIĞI

 

Bebeklerde kalça çıkığı oranı

 

Bebeklerde kalça çıkığında kalça eklemini oluşturan kemikler birbirinden ayrılmış durumdadır. İstatistiki verilere göre kalça çıkığı daha çok kız bebeklerinde görülüyor. Kalça çıkığı görülen bebeklerin %85’i kız bebeklerdir. Eldeki verilere göre her yıl Türkiye’de 20 bine yakın bebek kalça çıkığı sorunu ile doğmaktadır.

 

Bebeklerde kalça çıkığının nedenleri

 

1. Bebeklerde kalça çıkığı vakalarının birçok nedeni olabilir. Bunlardan birisi genetik faktörlerdir. Yani aile geçmişinde kalça çıkığı olan bebeklerde bu tür bir vakanın görülme riski daha fazladır.

 

2. Normal doğumlarda bebeklerin kafası doğum yaklaştıkça doğum kanalına doğru çevrilir. Fakat bazı bebeklerde kafanın doğum kanalına doğru dönmesi daha geç olur. Bu gecikme de bebeklerde kalça çıkığı vakasının oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayaklarında ve bacaklarında çeşitli ortopedik bozukluklar olan bebekler de risk altındadır.

 

3. Bebekleri uzun süreyle kundaklamak da kalça çıkığına neden olabilir. Her ne kadar kundaklanmak bebeğin kendisini daha güvende hissetmesine yardımcı olsa da bebeği uzun sürelerle ve sıkıca kundaklamak kalça çıkığı nedeni sayılmaktadır. Çünkü kundaklanan bebek kalçasını rahat hareket ettiremez. Ayrıca diz ve bacakları da rahat olmadığı için istenilen şekilde bükülemez. Bu da zaman içinde kalça çıkığına yol açabilir. Bundan dolayı bebeğe tulum veya pijama takımı giydirmek daha sağlıklı bir davranış olacaktır. Kalça çıkığı sorunu olan bebekler diz ve kalçasını bükmede sorun yaşar.

 

4. Bebeklerdeki kalça çıkığı vakaları doğum sonrasında da olabilmekte veya doğum sonrasında durum daha sorunlu hale gelebilmektedir. Bu noktada bazı önemleri de almak gerekir. Bunlardan birisi bebeği nasıl tutacağını ve nasıl taşıyacağını iyi bilmektir. Bebeği taşırken bebeğe sıkıca sarılarak taşımak bebeği çok fazla sıkmaya yol açar. Bebeği fazla sıkmadan rahat bir pozisyonda tutmak ve taşımak gerekir.

 

5. Bebekte kalça çıkığı riskini azaltmak için bebeği bezleme çekli de önemlidir. Bebeği bezlerken bebeğin kalçasını çok fazla sıkmamak ve bezi kasık hizasında bağlamamak gerekir. Bezler göbek hizasının üzerinde bağlanmalıdır. Bu durum bebeğin kalça gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Bebeği çok fazla sıkan dar giysi giydirilmesi de yanlış bir davranıştır. Bebeğin kıyafetleri bebeğin rahat hareket etmesini sağlayacak genişlikte olmalıdır.

 

6. Bazen insanlar bebeklerinin daha çabuk yürümesi ve evde daha iyi hareket etmesi için bebeklerini yürütece koyarlar. Bebek yürüteçleri kalça çıkığı riski bulunan bebeklerde kalça çıkığı oluşumuna yol açabilir.

 

7. Bebekte kalça çıkığı doğum sonrasında hekimin yapacağı kontrollerle oraya çıkar. Bazı bebeklerde kalça çıkığı durumu daha ileri durumda olabilir. Bu durumda özellikle bir ortopedi hekimin bebeği kontrol etmesi ve tedavisi de söz konusu olacaktır. Kalça çıkığı vakalarının çoğu genelde bebek 1 yaşlarına vardığı zaman düzelirler. Düzelmeyen vakalarda ameliyat durumu da söz konusu olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 22.12.2011

6436

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim