Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KABIZLIK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bebeklerde kabızlık için doğal çözümlerBEBEKLERDE KABIZLIK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

 

Kabızlık bebeklerde ağrı ve rahatsızlık duygusuna yol açabilen yaygın bir sorundur. Bebeklerde kabızlık genelde katı besinlere karşı bir reaksiyon veya genel beslenme durumundan kaynaklanmaktadır. Kabızlık durumunda bebeğin bağırsak hareketleri düzensizdir ve bebek katı dışkısını yapma konusunda zorlanır. Bebeklerde kabızlığı iyileştirmek için doğal çözümler de uygulanmaktadır. Aşağıda bu çözümler belirtilmiştir:

 

Karın masajı

 

Bebekteki kabızlık sorununu çözmek için karın masajı yardımcı olmaktadır. Bebeğin karın bölgesine dairesel hareketlerle masaj yapmak bebekteki kabızlığı rahatlatır ve bebek katı dışkısını daha rahat yapar. Bebeğin bacakları karın bölgesine doğru çekilerek bu şekilde bacaklarını bisiklet pedalı çevirir gibi nazikçe hareket ettirmek de kabızlığın yol açtığı gaz sorununa iyi gelir.

 

Banyo yaptırmak

 

Bebeğe banyo yaptırmak kabızlığına iyi gelebilir. Banyo suyuna kabartma tozu eklenerek bir karışım elde edilir. Bu kabartma tozlu banyo suyuyla bebeğe banyo yaptırılır. Bu banyo bebeği rahatlatabilir ve bağırsak hareketlerini canlandırabilir. Bebek 10. dk kadar bu banyo suyunda tutulur ve ek bir rahatlama sağlamak için karın bölgesine masaj yapılır. Banyo suyunun çok sıcak olmamasına, sıcaklığının bebek için uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ve küvetteki su derin olmamalıdır.

 

Hint yağı

 

Bebeğin biberonuna 120 ml kadar anne sütü doldurulur. İçine birkaç damla hint yağı eklenir. Bu bebeğe 2-3 gün için günde bir defa içirilir. Hint yağı doğal bir temizleme sağlar. Bu karışım bebekteki karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve bağırsaklardaki herhangi bir tıkanmayı temizler.

 

Erik veya elma suyu

 

Bebekteki kabızlık mamasından kaynaklanıyor olabilir. Mama değişikliği veya bebeğin besinlerine bir iki çay kaşığı kadar elma veya erik suyu katmak kabızlığına iyi gelebilir.

 

Diyet değişikliği

 

Kabız bebeklerde en iyi ve en basit yöntemlerden birisi diyet değişikliğidir. Muz, pirinç, tost ve elma püresinden oluşan bir diyet lif zengindir ve bebeğin kabızlığına iyi gelebilir.

 

Rezene tohumu

 

Rezene tohumu sindirim için yaygın kullanılan bir bitkidir ve bebeklerde gaz sorununu ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. 120 ml lik biberon içinde rezene tohumu çayı ve su karıştırılarak 3-4 gün bebeğe verilir. Günde 2 defa verilmelidir.

 

Bebekteki kabızlığın çözümü için bitkisel çözümleri uygulamadan önce bebeğin hekimine de danışarak fikrini almakta fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 21.08.2015

3367

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim