Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KABIZLIK, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

bebeklerde kabızlık

BEBEKLERDE KABIZLIK, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ


Anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık görülme oranı daha azdır. Kimi anneler anne sütü ile beslenen bebekte hiç kabızlık görülmeyeceğini düşünebilir. Fakat bu düşünce yanlıştır. Kimi zaman anne sütü ile beslenen bebeklerde de kabızlık görülebilir.

 

Bebeklerde kabızlık belirtileri

 

Bebeklerde kabızlık sorunu kendini gün içindeki dışkılama sayısı ile belli eder. Anne sütüyle beslenen bir bebekte günlük ortalama dışkılama sayısı 10 defa olabilir. Mama ile beslenen bebeklerde bu sayı 4 olabilir. Daha büyük bebeklerde ise bu 3 e kadar çıkar. Kabızlık durumunda ise bebeğin bağırsak hareketleri yavaşlamıştır. Yani bebeklerde kabızlık sorununun en önemli belirtisi bebeğin kakasını daha seyrek, zor ve kuru yapmasıdır.

 

Bebeklerde kabızlık yaşandığı zaman anüs çatlama ve kanama görülebilir. Kabız olan bebeklerin kakasını yaparken yaşadığı bu zorlanma anüste çatlamaya yol açabilir ve bu da kanamaya yol açabilir.. Bazen bebeğin kakası yumuşak olsa bile kakasını yaparken zorlanabilirler. Bunun nedenlerine ilişkin birçok görüş bulunmaktadır.

 

Bebeklerde kabızlık sorununun belirtilerinden birisi de bebeğin ağrı hissetmesi ve oldukça mızmız ve sinirli olmasıdır. Bebek sıkıntı içinde olur. Yaşadığı bu sıkıntıdan dolayı ağlar. Ağlaması normal bir durumdur.

 

Bebek katı dışkısını yaparken yaşadığı zorlanmadan dolayı dışkısında kan görülebilir. Dışkıda kan görülmesi bebeklerde kabızlık belirtilerindendir.

 

Bebeklerdeki kabızlığın nedenleri nelerdir?

 

Bebeklerde kabızlık nedenleri konusunda kimi uzmanlar bebeğin anüsünün katı dışkıyı dışarı çıkarma konusunda yeterli basıncı uygulayamadığını belirtmektedirler. Kimi uzmanlar da anüste bulunan kasların katı dışkıyı dışarı itme konusunda yeterli düzeyde çalışmadığını belirtirler ve bu da bebeklerde kabızlık sorununa neden olabilir.

 

Bebeklerde kabızlık sorununun önemli bir nedeni de bebeğin beslenmesindeki değişmedir. Özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra anne sütünün yanında katı besinleri de almaya başlayan bebeklerde kabızlık sorunu yaygındır.

 

Bebeklerde kabızlık nedenlerini iyi saptamak gerekir. Bu bebeğe daha uygun bir tedavi uygulamak için önemlidir. Örneğin bebeklerde mevsim değişikliklerinde bile kabızlık yaşanabilir. Bebeklerde mevsim deşikliklerinde vücudundaki sıvı miktarının azalması kabızlığa yol açabilir. Eğer sadece anne sütüyle besleniyorsa bu durumda bebeği daha sık emzirmek gerekebilir.

 

Emziren annenin kendi diyeti de anne sütünü etkileyebilir ve bu şekilde de bebeklerde kabızlık oluşabilir. Tüm bu etkenlerin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.

 

Katı gıdaları almaya başlayan bebekte kabızlık görülürse bebek nasıl beslenmelidir?

 

1. Bebek katı gıdaları da almaya başladığı zaman ise kabızlık sorunu için tahıllı yiyeceklerden, sebze ve meyvelerden beslemek faydalı olacaktır.

 

2. Kabızlık sorunu yaşayan bebeğe hekime danışmadan bitkisel çay içirilmemelidir.

 

3. Eğer mamayla besleniyorsa mamaya meyve suyu veya püre haline getirilmiş erik, armut veya kayısı koyulabilir.

 

4. Bebeğin içeceklerine veya yemeğine limon suyu katılmamalıdır. Limon suyu asitlidir ve bebekte ters etkiye yol açar. Diğer yandan alerjik sonuçlara da yol açabilir.

 

5. Ayrıca sebze ve meyvelerin bol bol yıkanmasına özen gösterilmelidir. Çekirdekleri iyice ayıklanmalıdır. Sebzelerden patates püresi, karnabahar, kereviz zengin lif oranı yönünden bebek için oldukça faydalı besinler olacaktır.

 

6. Kabızlığı önlemek için asla bilinçsiz bir şekilde ilaç verilmemelidir.

 

7. Biberondan besleniyorsa içine ekstradan şeker atılmamalıdır.

 

8. Muz, şeftali gibi meyveler de püre halinde verilebilir.

 

Hangi durumlarda hekime danışmak gerekir?

 

Bebeklerde kabızlık sorunu yaşandığında aşağıdaki durumlarda bebeğin hekimine danışmak gerekir.

 

1. Eğer bebeğin kabızlığı 3 gün içinde geçmiyorsa

 

2. Kakasında veya bezinde kan lekesi varsa

 

3. Kabızlık bebek için oldukça rahatsız edici bir hale geldiyse

 

Bu durumlarda mutlaka bebeği hekime göstermek gerekir

 

Bebeklerde kabızlık için egzersiz

 

Egzersiz kabızlık çeken bebek için yaralıdır. Egzersiz bebeğin bağırsak hareketlerini hızlandırarak katı dışkısını daha kolay yapmasını sağlar. Eğer bebek emekliyor veya adım atabiliyorsa emeklemek ve yürümek bile kabızlığına iyi gelir. Eğer emeklemek için çok küçükse bebeğin bacakları bisiklet pedalı çevirir gibi öne ve geriye hareket ettirilir. Bu hareket bebek sırt üstü yatırılarak yapılır.

 

Masaj bebeklerde kabızlık sorununa iyi gelir

 

Bebeklerde kabızlık sorununun çözümünde masaj yöntemi de işe yarar. Bebeğin karın bölgesine masaj yağılarak bebek rahatlatılmaya çalışır. Masaj yaparken doğal bir yağ veya krem kullanılır. Bebeğin karın bölgesi küçük dairsel hareketlerle ovulur.

 

Kabızlık için banyo

 

Bebeğe banyo yaptırmak da kabızlığına iyi gelir ve onu rahatlatır. Banyo bebeğin katı dışkısını yumuşatmaya yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.  Bebeğe banyo yaptırırken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde bebeği yakabilir.

Yayınlanma Tarihi : 24.01.2012

10088

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim