Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KABIZLIĞA NE İYİ GELİR?

bebeklerde kabızlıkBEBEKLERDE KABIZLIĞA NE İYİ GELİR?

 

Yeni doğan bebekler genelde gün içinde birkaç defa katı dışkılarını yaparlar. Fakat bazen çeşitli nedenlerle bebeklerde kabızlık sorunu yaşanabilir ve bu normal bir durumdur. Bebeğiniz eğer kabız olursa katı dışkısını daha az, zor ve kuru yapar. Eğer bebeğiniz kabızlık çekiyorsa ona yardımcı olmak için aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

 

6 aylıktan daha küçük bebekler için kabızlık çözümü

 

1. Bebeğinizi daha sık emzirin. Kabızlığına iyi gelecektir. Diğer bir alternatif ise eğer çok zorunluysa bebeğinize su verin. Su vermeden önce bebeğinizin hekimiyle görüşerek onayını alın ve suyu ne miktarda ve kaç defa verebileceğini öğrenin. Çünkü fazla miktarda su küçük bebekler için zehirleyici bir etki yaratabilir. Kabızlık sorununa yol açan şey vücudundaki sıvı eksikliğinden kaynaklanabilir. Sıvı eksikliğini bebeğinizi daha sık emzirerek aşabilirsiniz. Bu konuda Bebekler Ne Zaman Su İçebilir? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Bebeklerde Su Kaybı

 

2. Eğer bebeğinize mama veriyorsanız mamasını değiştirin. Bazı mama markaları diğerlerine göre daha fazla kabızlığa yol açabilir. Bebeğinizin hekimine danışarak farklı bir mama markası önerisi isteyebilirsiniz.

 

3. Bebeğinizin mamasına veya anne sütüne 1-2 çay kaşığı kadar mısır şurubu katın. Bunu günde 2-3 defa yapın. Kabızlığına iyi gelir. Önce en düşük dozda başlayın. Sonra eğer gerekirse bebeğinizin katı dışkısı yumuşayana kadar dozu biraz artırın. Fakat bebeğinize bal vermeyin. Bal bebeklerde botulizm denilen zehirlenme durumuna yol açabilir.

 

4. Eğer bebeğinizdeki kabızlık 3-4 gün içinde geçmezse mısır şurubunu vermeye devam etmeyin. Bebeğinizin hekimine danışarak onayını alarak eczaneden otc lif tozu alın. Bunu bebeğinize günde 2-3 defa yarım veya 1 çay kaşığı kadar verin.

 

5. Eğer lif tozu çözümü de işe yaramazsa yine hekiminiz onayı ile gliserinli fitil kullanın. Kullanmadan önce paketinde yazan kullanım yönergelerine dikkat edin. Bu genelde bebeğinizin bağırsak hareketlerini canlandırarak kabızlığına iyi gelecektir.

 

6 aylık veya daha büyük bebek için kabızlık çözümü

 

1. Bebeğinizi daha sık emzirin. Kabızlığına iyi gelecektir. Diğer bir alternatif ise eğer çok zorunluysa bebeğinize günde bir defa 60-90 ml kadar su verin. Fakat suyu vermeden önce hekiminize danışın. Çünkü çok fazla su vermeniz bebeğiniz içim zehirleyici bir etki gösterebilir. Sulandırılmış meyve suyu da verebilirsiniz. Erik ve armut suyu olabilir. Bu tür meyve suları laksatif bir etkiye sahiptir ve genelde kabızlığın çözülmesinde iyidirler.

 

2. Eğer bebeğinize mama veriyorsanız mamasını değiştirebilirsiniz. Bazı mamalar bebeklerde daha sık kabızlığa yol açabilir. Hekiminize danışarak farklı bir mama markası isteyin. Birkaç gün pirinç gevreği vermeyin. Pirinç gevreği de kabızlık yapabilir. Bunun yerine yulaf gevreğini deneyin.

 

3. Bebeğinize ek besinler veriyorsanız lif oranı yüksek besinler vermeyi deneyin. Lifli besinler kabızlığa iyi gelir. Armut, elma, kuru erik veya yeşil yapraklı sebzeler verebilirsiniz. Muz, pişmiş havuç, peynir ve diğer süt ürünlerinden ise şimdilik vermeyin. Çünkü bunlar bebeğinizdeki kabızlığı daha da şiddetlendirebilir.

 

Armut Bebeklerde Kabızlığa İyi Geliyor

 

4. Bebeğinizin mamasına veya anne sütüne 1-2 çay kaşığı kadar mısır şurubu katın. Bunun günde 2-3 defa yapın. En düşük dozla başlayıp sonra eğer gerekirse bebeğinizin katı dışkısı yumuşayana kadar dozu yavaş yaşav artırın. Bebeğinize bal vermeyin. Bal 1 yaşına kadar olan bebeklerde botulizm denilen bir tür zehirlenme durumuna yol açabilir. Bu nedenle bir bebeğe 1 yaşına kadar bal verilmemelidir.

 

5. Yukarıdaki önlemler de işe yaramazsa bebeğinize sırasıyla yukarıdaki gibi mısır şurubu ve gliserinli fitil çözümlerini uygulayın.

 

Bebeğinizde kabızlık konusunda dikkat etmeniz gerekenler

 

1. Kabızlık sorunu bebeklerde yaygın yaşanan sorunlardan birisi. Eğer bebeğiniz mutlu görünüyorsa, gelişimi devam ediyorsa ve iştahı da iyiyse fazla kaygılanmaya gerek yoktur.

 

2. Bebeğinize nazikçe karın masajı yapmayı deneyin ve banyo yaptırın. Her ikisi de kabızlığa iyi gelir.

 

3. Eğer bebeğinizde aşağıdaki belirtiler de varsa bebeğinizin hekimini arayarak bilgilendirin

 

Şiddetli ağrı

Emzirilmeyi veya biberonla beslenmeyi reddetme

Sıvı eksikliği belirtileri ( ciltte solgunluk, gözlerde ve ağızda kuruluk

Kakada kan olması

Emzirilmesine ve tedavilere rağmen 10 gün içinde katı dışkılamanın olması

 

Tabi yukarıdaki belirtilerin dışında eğer bebeğinizde kabızlık sorununa ek olarak başka bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız yine mutlaka bebeğinizin hekimini arayarak bilgilenirin.

Yayınlanma Tarihi : 01.04.2016

6071

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim