Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE İŞTAHSIZLIK, NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Bebeklerde iştahsızlıkBEBEKLERDE İŞTAHSIZLIK, NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

 

Bebeklerin yeterince yememesi, beslenmemesi veya iştahsız olması ebeveynleri oldukça endişelendirir. Çünkü bebeklerin yeterince beslenmeleri kritik bir konudur. Bir bebeğin veya küçük bir çocuğun iştahsız olması yeterince gelişip, büyüyememelerine ve hatta çeşitli hastalıklara neden olabilir.

 

Bebeklerdeki iştahsızlık neden kaynaklanır?

 

Bebekler doğumdan sonra 6 aylık olana kadar en hızlı gelişim hızına sahiptir. Sonra 6-12 aylık arasında bu büyüme yavaşlamaya başlar. 12-18 aylıktan itibaren bu daha da yavaşlar. 15 aylık bir çocuk muhtemelen 11 ayık bir çocuktan daha az beslenir. Bunun en önemli nedeni artık bebek büyümüştür ve daha bağımsızdır. İlk adımlarını atabiliyordur. Bu durumda ki küçük çocuklarda beslenmeye karşı bir ilgisizlik olabilir.

 

Bebekler büyüdükçe yani katı besinleri almaya başladıktan sonra zaman içinde daha iştahsız olabilirler. Çünkü abur cubur denilen besinleri daha çok tüketirler. Bu da asıl tüketmeleri gereken besinleri daha az tüketmelerine ve iştahsızlık sorununa neden olabilir. Bazı besinler bebeklerin veya küçük çocukların iştahını kesebilir.

 

Diğer yandan bebekteki veya çocuktaki iştahsızlık sorunu bir hastalıktan veya geçici bir ruh hali durumunda da kaynaklanabilir.

 

Bebek iştah sorunu yaşıyorsa ne zaman hekime göstermek gerekir?

 

Bebeğin veya çocuğun birkaç gün için izlenir. Hemen panik yamaya gerek yoktur. Örneğin 1-2 gün süren bir iştahsızlık durumu dikkate alınmayabilir. Fakat iştahsızlık bir hafta kadardır devam ediyorsa hekim tarafından kontrol edilmeye ihtiyaç vardır. Bebekteki bir iştahsızlık sorununun yanında ateş, döküntü, ishal, kabızlık gibi sorunlar da varsa hekime göstermek gerekecektir.

 

Bebeğin iştahsızlık sorununda ne yapmak gerekir?

 

Bu konuda biraz sabırlı olmak gerekir. Eğer her hangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa bebeğin iştahı düzelecek ve bebek kendisi daha fazla beslenmeye başlayacaktır. Bebekler veya küçük çocuklar farklı dönemlerde farklı besinlere ilgi gösterebilirler. Bu dönemde onlara farklı besin seçenekleri sunmakta fayda vardır. Hoşlarına giden besinleri daha fazla tüketmeye meyillidirler. Tabi bu dönemde mümkün olduğunca sağlıklı besin seçimleri yapmakta da fayda vardır.

 

Küçük çocuklarda eğer bir iştahsızlık sorunu varsa ve çocukta eğer hastalık belirtileri yoksa bunun için panik yapmaya gerek yoktur. Çocuğu yemeye zorlamak da pek faydalı değildir. Aksine çocukta beslenme sorunlarına neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 28.04.2015

3002

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim