Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE İSHAL

bebeklerde ishal

BEBEKLERDE İSHAL, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

 

Bebeklerde ishal nedenleri nedir?

 

Bebeklerde ishal özellikle 2 yaşına kadar sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Çünkü bebeklerin vücut sistemleri ishale yol açan enfeksiyonları kapma konusunda daha hassastır.

Enfeksiyonlar dışında bebeklerde ishal sorununa yol açan birçok etken olabilir. İçtikleri su, yedikleri mamadan ya da besinlerden ishale yakalanabilirler. Ayrıca ishal bebeğe bir başkasından çeşitli yollarla da geçmiş olabilir. Bebeğin bazı besinlere karşı alerji duyması, yine bebekteki bazı rahatsızlıklar da bebeklerde ishal vakalarını tetikleyici bir etki yaratabilir. Tabi bebeklerde ishal sorununa en çok yol açan etken enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar da dışkıdan bebeğe de bulaşabiliyor. Bebek bu enfeksiyona yol açan mikrobu aldıktan belli bir süre sonra ishale yakalanabiliyor.

 

Bebek eğer ek besinleri almaya başladıysa çok fazla meyve veya meyve suyu tüketmesi, bebeğin diş çıkarması gibi etkenler de bebeklerde ishal yalanmasına neden olabilmektedir. ( Diş Çıkaran Bebekte İshal Nasıl Önlenir? )

 

Eğer bebeğe hastalığından dolayı antibiyotik tedavisi uygulanıyorsa antibiyotikler de bebeklerde ishal vakalarına yol açabilir.

 

Bebeklerde ishal vakaları ne zaman artış gösterir?

 

Bebeklerde ishal ek besinleri de almaya başladıklarında daha çok görülür. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal vakalarına çok daha az rastlanır. Çünkü anne sütü içeriği itibariyle ishale neden olan mikroorganizmaların oluşmasını büyük oranda önler.

 

Bebeklerde ishal belirtileri, bebeğin ishal olduğu nasıl anlaşılır?

 

Bebeklerde ishal olup olmadığını anlamak için onu iyi gözlemek gerekir. Yukarıda belirtilen durumlara ek olarak bebek ne kadar sıklıkla sulu dışkı yapıyor ( ortalama 3 ten itibaren ishal vakası diyebiliriz ) buna bakmak gerekir. Ayrıca dışkının rengi ve kokusu da bize ipuçları verebilir. Bazı ishal vakaları çabuk geçmesine rağmen bazıları da daha uzun sürebiliyor. Hatta bazı bebeklerde kronik ishal denen bir durum oluşuyor ki bu durum 3-4 yaşlarına kadar sürebiliyor. Uzun süreli ishal vakalarında bebekte kilo kaybı da görülebilir. Çünkü bebeğin beslenme düzeni değişir ve besinlere karşı bir isteksizlik oluşabilir.

 

Bebeklerde ishal vakaları bebek anne sütünün yanında katı ve diğer ek besinleri de almaya başladığında özellikle yaygınlaşır.

 

Bebeklerdeki ishal vakalarında görülen belirtilerden birisi de kusmadır.

 

Bebeklerde ishal ne kadar sürer ve bir kuluçka dönemi var mıdır?

 

Bebeklerde ishal başlamadan önce sorunun bir de kuluçka dönemi vardır. İshale neden olan çeşitli virüsler veya bakteriler vardır. Bunların türüne göre kuluçka süresi değişebilir. Bebek ishal olduktan sonra da ishal birkaç saat de sürebileceği gibi birkaç gün de sürebilir. Hatta bazı bebeklerde ishal vakalarına sık sık rastlamaktadır.

 

Bebeklerde ishal hangi mevsimde daha çok görülür?

 

Bebeklerde ishal vakaları her mevsimde yaşanabilse de yaz aylarında ishal daha fazla görülür. Çünkü yaz aylarında meyve tüketimi genelde artmaktadır. Meyve tüketimi ek besinleri almaya başlayan bebeklerde ishale yol açabilir.


Bebeklerde ishal tedavisi

 

Öncelikle bebeğin aldığı sıvı miktarını artırmak başlıca bir önlemdir. Çünkü ishalle birlikte bebekte sıvı kaybı olacaktır. Özellikle bebeği 3-4 saatte bir su ile beslemek ve bunu da 30-120 gr arasında vermek iyi gelecektir. Bu şekilde günün büyük bir bölümünü geçirebilir. Bebeğin ishali hafif seyrediyorsa verilecek katı gıdalar da ishali kesebilir. Bebekler süt ve süt ürünlerine karşı hassas olabilirler. Yani bu tür ürünler ishali tetikleyebilir ve azdırabilir. Bu durumda bu tür ürünleri vermeyi birkaç gün kesmek gerekebilir. Tabi ayrıca bebeklere ilk 1 yıl inek sütü verilmemesi tavsiye edilmektedir. Şiddetli ishallerde eğer katı gıdalar verilecekse bebeğin kolaylıkla sindirebileceği, yağlı olmayan besinler verebilirsiniz. Bebek düzeldikçe yavaş yavaş normal beslenme düzenine geçebilirsiniz.

 

Bazı bebeklerde ishalle birlikte kusma vakaları da görülür. Bu durumda beslenmesi daha değişik bir hal alacaktır. Yani katı gıdaları vermeyi kesmek gerekir. Bu durumda meyve sularının içine su katıp çocuğa içirebilirsiniz. Tabi kusma sık sık ve uzun sürüyorsa vakit geçirmeden bir doktora göstermek gerekecektir.

 

İshal vakalarında önemli olan şeylerden biri de önleyici ve tedavi edici, yaklaşımları uygulamaktır. Bunun için de bebekte ishale yol açan ve ishali tetikleyen nedenleri iyi tespit edip ona göre önlem almaktır. Bebekte ishale yol açan veya onu azdıran ilaçlar, besinler, içecekler olabilir. Ayrıca temizlik kurallarına kesinlikle riayet etmek de öncelikli bir konudur.

 

Bebeklerde ishal başka sorunları da tetikleyebilir mi?

 

Evet, tetikleyebilir. Bebeklerde ishal yaşanması başka sorunları da beraberinde getirebilir. İshal olan bebekte pişik, şiddetli sıvı yetersizliği olabilir. Şiddetli sıvı yetersizliği bebeklerde ölümlere bile neden olabilecek ciddi bir sorundur.

 

Hangi durumlarda bebeği acilen doktora göstermek gerekir?

 

Genelde bebeklerde ishal vakaları hafif atlatılır. Fakat zaman zaman bebeği oldukça zorlayan ishal vakaları da görülebilmektedir. Bu durumda bebekte ateş, kanlı dışkı, sulu dışkı, yorgunluk, gözaltlarında morarma, su kaybı gibi belirtiler görülebilir.  Düzeyi ne olursa olsun bir ishal durumunda bebeği mutlaka doktora göstermek gerekecektir. Bebeklerde su kaybı belirtilerini oldukça ciddiye almak gerekir. Çünkü bebek için ölümcül olabilir. İshal olan bebekte su kaybı veya sıvı yetersizliği yaşandığında bebekte idrarda azalma, tükürükte azalma, cilt kuruluğu, idrarın renginin oldukça sarı gelmesi, gözlerde içe çökme gibi belirtiler görülür.

 

Bebeğinizi ishalden korumak için neler yapmalısınız?

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bir bebeği ishalden tamamen korumak mümkün değildir. Fakat alacağınız bazı önlemlerle bebeğinizde ishal oluşma riskini azaltabilirsiniz.

 

1. Bebeğinizin yiyeceklerini hazırlarken temizlik kurallarına mutlaka dikkat edin. Yiyeceği besinleri temiz olmalıdır. Yiyeceklerini koruduğunuz tabaklar ve diğer gereçler iyi temizlenmelidir. Bebeğinizin yiyeceklerini hazırlamadan önce ellerinizi su ve sabunla iyice yıkamalısınız.

 

2. Bebeğinize meyve suyu verirken aşırıya kaçmayın. Günlük meyve suyu tüketimini sınırlandırın. Ayrıca meyve suyunu da çok fazla sulandırmayın. Gereken ölçüde meyve suyunu sulandırın. Örneğin bebeğinize günde 1 litre meyve suyu içiriyorsanız ( örn: üzüm veya ela suyu ) bebeğinizde kronik ishal durumu gelişebilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bebeklerde İshal İçin Çözümler

Bebeklerde İshal Nedenleri

Yayınlanma Tarihi : 19.07.2011

7801

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim