Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE İSHAL NEDENLERİ

bebeklerde ishal nedenleriBEBEKLERDE İSHAL NEDENLERİ

 

İshal bebeklerde yaygın görülen bir sorundur. Fakat bu sorun yeni ebeveynleri telaş içinde bırakabilir. Bebeklerdeki ishal nedenleri genelde zararsızdır. Fakat ishal bazen bakteriyel bir enfeksiyon, parazitler veya bir alerjik durumun sonucu olabilir. Bebeklerde ishale neden olabilecek faktörler şunlardır:

 

Bulaşıcı bir enfeksiyon

 

Bebeklerde ishal nedenlerinden birisi grip veya soğuk algınlığıdır. İshal viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir ki bu durumda bebekte karın ağrısı, kusma, ateş ve ağrı gibi belirtiler de görülür. Virüslerin yol açtığı ishal vakalarında dinlenme ve bol sıvı almak önerilir. Zaman içinde bebekteki ishal geçecektir.

 

Bakteriyel bir enfeksiyon

 

Bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon da bebeklerde genelde ishale neden olur. Buna ayrıca ateş durumu, karın ağrısı ve kanlı katı dışkı da eşlik eder. Örneğin salmonella bakterisi yaygın bilinen bir ishal nedenidir. Bebekte bakteriyel enfeksiyonla birlikte kramplar, ateş ve katı dışkısında kan görülür. Kanlı dışkı ciddi bir sorunun göstergesidir ve bebek bir an önce hekim tarafından tedaviye alınmalıdır.

 

Parazitler

 

Bebeğin midesinde, katı dışkısında veya bağırsaklarında yaşayan parazitler genelde gaz ve şişkinliğin yanı sıra ishale de neden olur. Parazitler genelde bebeğin gün indeki bakımı esnasında toplanırlar. Yüksek düzeyde bulaşıcı olup sadece ilaçla tedavi edilirler. Bu durumun parazitten kaynaklanıp kaynaklanmadığı hekim tarafından belirlenecektir.

Kullanılan ilaçlar

 

Bebeklerde ishal nedenlerinden bir diğeri kullanılan kimi ilaçlar bebeklerde ishale neden olabilir. İshal genelde ilaç kullanımı bittikten sonra geçer. Fakat ebeveynler bebekleri reçeteli bir ilaç kullanıyorsa, hekimlerine danışmadan bebeğin ilaçlarını kesmemelidirler.

 

Çok fazla meyve ve meyve suyu tüketimi

 

Yüksek düzeyde meyve ve meyve suyu tüketilmesi bebeklerde mide sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar arasında ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik ve kramplar bulunmaktadır. Bu sorun aşırı derecede meyve ve meyve suyu tüketmenin sonucunda bebeğin vücuduna giren aşırı şekere bağlı bir durumdur. Bebeğin diyetinde meyve ve meyve sularının miktarını azaltmak ishal sonuna yardımcı olur.

 

Besin alerjisi

 

Besin alerjisi bebeklerdeki ishal vakalarında en yaygın nedenlerden birisidir. Besin alerjisi bebeğin bazı besinleri sindirim sisteminde tam olarak sindiremeyerek alerjik bir tepki vermesi sonucunda oluşur. Bebekler en yayın olarak inek sütü ve süt ürünlerine alerjik tepki gösterir. Bebeklerde besin alerjisine yol açabilecek diğer en yaygın nedenler ise kuruyemişler, soya, kabuklu deniz ürünleri, buğday ve balıktır. Besin alerjilerinde ayrıca bebekte karın ağrısı, kurdeşen, gaz, ciltte kızarıklık ve döküntü ve solunum zorluğu gibi belirtiler de görülür.

Yayınlanma Tarihi : 20.12.2013

3439

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim