Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE HUZURSUZ UYKU

bebeklerde huzursuz uykuÖzellikle yeni doğan bebeklerin uykuları sorunsuz değildir. Yeni doğan bebekler huzursuz uyku denilen durumu bir süre yaşarlar. Büyüdükçe bu durum zaman içinde düzelir.

Huzursuz uyku durumunda bebeğin uykusu çok derin değildir. Hassastır ve hafiftir. Bir seferdeki uyku süreleri kısadır. Uyku sırasında bol bol rüya görür, kıpırdanır, bir oraya bir bu yana döner. Uykusu da sık sık bölünür. Çünkü daha henüz derin uyku moduna geçmemiştir. Bu anlamda yeni doğan bebeklerin belli bir döneme kadar uyku düzenleri yetişkinlerden farklılık gösterir. Bebeklerdeki bu huzursuz uykuya RAM uykusu da denir.

Bebeğin huzursuz uykusu döneminde ne yapmalıdır?

Eğer bebekte başka bir sorun yoksa ve anne ve baba açısından rahatsız edici bir durum değilse yapacak pek bir şey yoktur. Bu durum bebeklerin bu döneme ilişkin genel özelliğidir. Büyüdükçe huzursuz uyku yerini derin uykuya bırakacak ve bebek daha uzun saatler sorun çıkarmadan mışıl mışıl uyuyacaktır. Genelde bebekler 7-8. aydan itibaren daha derin uyku moduna geçerler.

Bazı anne ve babalar bebekleriyle ilk zamanlar aynı odada yatmayı tercih ederler. Haliyle bebeğin bu huzursuz uyku modu anneyi ve babayı oldukça rahatsız eder. Sık sık bebeğin her hareketi ve mırıldanmasıyla uyunmak onları oldukça etkiler.

Esasında bebeğin her hareketinde kalıp bebekle ilgilenmek onu kucağa almak, tekrar uyutmaya çalışmak gereksizdir. RAM uykusundan uyanan bebek tekrar uykuya geçecektir. Tabi eğer bebekte başka bir sorun yoksa…. Bebekte uzun süren bir ağlama, ateş, ishal gibi durumlar var ise hekim danışmak gerekecektir.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir

Bebeğinizin Uykusu

Bebeği Hangi Pozisyonda Uyutmalı

Büyüyen Bebeğin Uyku Düzeni

Çocuklarda Hastalık Belirtileri

Yayınlanma Tarihi : 08.02.2012

29565

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim