Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE HIRILTI VE TEDAVİSİ

bebeklerde hırıltı ve tedavisiBEBEKLERDE HIRILTI VE TEDAVİSİ

 

Bebeğinizde solunum yollarıyla ilgili bir hastalık oluştuğunda bebeğinizin solunum yolları daha kolay mukus ile dolar. Bu durum bebeğinizin solunum yaparken hırıltı çıkarmasına neden olabilir. Bebeklerde hırıltı oluşmasına neden olabilecek bazı solunum yolu hastalıkları vardır. Bunlar bronşiolit, soğuk algınlığı, astım gibi hastalıklardır. Elbette ki hırıltının iyileştirilmesinde de bu hastalıklar göz önünde bulundurulur.

 

Bebekte hırıltıya neden olabilecek hastalıklar

 

Bronşiolit: Bronşiolit viral bir enfeksiyondan kaynaklanan bir hastalıktır. Bu genelde RSV’den ( respiratuar sinsityal virüs ) kaynaklanır. Bronşiyoller olarak adlandırılan küçük bronşlarda olur. Bu bronşlar şişer ve bundan dolayı bebek solunum zorluğu çeker. Eğer tedavi edilmezse bebek için hayati bir risk oluşabilir.

 

Bronşiolitin belirtileri arasında hırıltı, hızlı solunum, öksürük ve 38 derecenin ( 100.4 F ) üstünde seyreden bir ateş durumu vardır.

 

Bronşiolitin tedavisinde eğer bebek iyi beslenirse ve uykusunu iyi alırsa bu bebeğin iyileşmesinde oldukça yardımcı olur. Şiddetli vakalarda ise bebeğin hastanede tedavisi gerekebilir ve oksijen desteği verilebilir. Bebeğe bir solunum cihazı veya nebülizatör desteği verilebilir.

 

Soğuk algınlığı: Bebekler genelde yaşamlarının ilk 2 yılında ortalama 8-10 defa üst solunum yoları enfeksiyonlarına bağlı soğuk algınlığı geçirebilirler.

 

Bu soğuk algınlıklarında bebekte tıkanıklık, burun akıntısı, hırıltı, öksürük ve hafif ateş ( 37.7 derece civarında ) görülebilir.

 

Soğuk algınlığının tedavisinde en önemli şeylerden birisi bebeğe otc soğuk algınlığı ilaçları vermekten kaçınmaktır. Belirtileri genelde 2 hafta içinde ortadan kaybolsa da bebeğinizde ilk hırıltıları, hapşırıkları veya öksürükleri duyduğunuzda bebeğinizin hekimine danışmanız daha doğrudur. Bu özellikle yeni doğan bebeklerde önemli bir konudur. 3 aydan daha küçük bebeklerde soğuk algınlığı daha hızlı bir şekilde zatürre, RSV veya başka bir ciddi hastalığa dönüşebilir.

 

Astım: Astım da bebeklerde hırıltıya yol açabilecek hatsallardan birisidir. Bebeklerde aslında astım teşhisi daha zordur. Astım kronik bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalıkta bebeğin solunum yolları şişer, sıkılaşır ve aşırı mukus üretimi oluşur. Tabi her hırıltı bebekte astım olduğunu göstermeyebilir. Astım vakalarında hırıltılar tekrarlar.

 

Bebeklerde astım tedavisinde önemli olan belirtilileri kontrol altına almak ve yönetilebilir kılmaktır. Bir solunum cihazı veya nebülizatör bu konuda yardımcı olacaktır. Astım vakalarının genetik özelliklerinin de gülü olduğunu unutmamak gerekir. Yani bebeğin aile geçmişinde astım vakaları varsa bebekte astım riski artar.

 

Bebekte hırıltıyı geçirmek veya hafifletmek için önlemler

 

Bebeğinizde hırıltı varsa aşağıdakileri yaparak hırıltısını önleyebilir, hafifletebilir ve geçirebilirsiniz.

 

1. Bebeğinizi mutlaka sigara dumanından uzak tutun. Evinizde sigara içilmesine asla müsaade etmeyin.

 

2. Evinizi sık sık elektrik süpürgesiyle temizleyerek toz birikmesini önleyin.

 

3. Evinizi iyi havalandırın. Bu evinizde küf oluşmasını da önlemeye yardımcı olur.

 

4. Bebeğinizin yatak örtüleri, yastık kılıfları toz akarları açısından ideal yerlerdir. Toz akarları bebeğinizin için alerji oluşturabilecek astımı tetikleyebilecek önemli alerjenlerden birisidir. Bu nedenle bunları sık sık sıcak suda yıkayın.

 

5. Kullandığınız klima veya vantilatörün filtrelerini sık sık değiştirin.

 

6. Evinizde kedi veya köpek beslemeyin. Eğer evinizde kedi veya köpek varsa bebeğinizi bunlardan uzak tutun ve bebeğinizin bu gibi durumlarda basıl davranışlar gösterdiğini iyi izleyin ( astım ve alerji belirtileri açısından ). Eğer bebek bu evcil hayvanların olduğu yer bulunuyorsa ve öksürüyor veya hırıltılı solunum yapıyorsa bunlara karşı alerjisi olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.12.2015

4861

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim