Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE HIÇKIRIK VE TEDAVİSİ

bebeklerde hıçkırıkBEBEKLERDE HIÇKIRIK VE TEDAVİSİ

Bebeklerde hıçkırık yaygın bir durumdur. Hatta bebekler anne rahmindeyken bile hıçkırabilirler. Hıçkırık diyafram kasında spazm oluşmasından meydana gelir. Yaşanan bu spazm durumunun çıkardığı sese hıçkırık denmektedir. Hıçkırıklar genelde 5 – 10 dk. kadar sürerler. Hıçkırığın tedavisi de bilimsel değildir. Çoğunlukla nesilden nesle gelen doğal tedaviler uygulanır.

Geleneksel hıçkırık tedavileri

Bebeklerin emzirilirken veya biberondan bir şey içerken hava yutmaları bazen hıçkırıklara neden olabilir. Bebeğinizi dik tutun ve geğirene kadar sırtına hafifçe vurun. Geğirmesi hıçkırıklarını hafifletecektir.

Biberon memesinin büyüklüğünün bebeğiniz için uygun olduğundan emin olun. Biberonu aşağı doğru çevirerek damla damla gelip gelmediğine bakın. Eğer akmıyorsa farklı bir biberon memesi deneyin. Uygun boyuttaki bir biberon memesi hıçkırıkların sıklığını azaltacaktır.

Hıçkıran bebeğinizi besleyin. Beslenmesi hıçkırıklarını hemen durduracaktır. Eğer beslenmesi hıçkırık yaparsa daha küçük miktarlarda ve sık sık beslemeye çalışın.

Bebeğiniz üşüdüğü için de hıçkırabilir. Bazen bebekler üşüdüklerinde de hıçkırık tutabilir. Bebeğinizi yatağına yatırın ve üzerine bir battaniye örtün. Sıcak tutmaya çalışın.

Bebeğinize 1 – 2 çay kaşığı su ve anason tohumu karışımı verin. Bir çay kaşığından fazla anason tohumunu kaynamış bir fincan dolusu suyun içine dökün ve karıştırın. Soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra karışımdan 2 çay kaşığı alın ve bebeğinize verin.

Bebeğinizin hıçkırığını dindirmek için onu korkutma, dilini çekme, gözbebeklerine baskı yapma gibi yöntemleri denemeyin.

Bebeğin hıçkırığı için ne zaman hekime danışmalı?

Eğer bebeğiniz sık sık hıçkırıyorsa veya hıçkırık bütün gün boyunca devam ediyorsa bebeğinizin hekimine danışın. Sık hıçkırmak gastroözofageal reflü hastalığının bir belirtisi olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.04.2013

4237

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim