Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE GÜNDÜZ UYKUSU

bebeklerde gündüz uykusu

BEBEKLERDE GÜNDÜZ UYKUSU

Bebekler sadece gece uyumazlar, gündüz de uyurlar. Bebekler ortalama olarak 5 aylık olduklarında günde 15 saat kadar uyurlar. Bu tabi bebekten bebeğe değişebilir. Ayrıca tüm bebeklerin uyku düzeni aynı değildir. Bebeklerin gündüz uykusu da gece uykusu kadar önemlidir.

Bebeğin gündüz uykusunda dikkat edilecekler

1. Bebeğinizi gündüzleri aç karnına uyutmayın. Karnı aç  bebek zaten uyuduktan kısa bir süre sonra uyanacaktır. Onun için karnını doyurduktan sonra uyutmak idealdir. Gündüzleri genelde eve çok giriş çıkış olduğu için bebeğinizi sessiz bir odada uyutun ve insanların genelde az geldikleri bir zamanda uyutmaya çalışın.

2. Bebeğinizle zaman geçirdikçe onu daha iyi tanıyacaksınız. Uyurken nelerden hoşlanıyor? Neler onu rahatsız ediyor? Bu konularda daha tecrübeli hale geleceksiniz. Bebeğiniz hangi ortam ve şartlarda uyuyor? Bunu iyi gözlemleyin ve tahlil edin. Dolayısıyla gündüz uykusunda bunlara dikkat etmelisiniz.

3. Bebeğinizi uyuturken kucağınızda uyutmamaya çalışın. Çünkü onu sonra başka bir yere koyacağınız zaman uyanacak ve uykusu bölünecektir.

4. Uyuyacağı yerin de uygun ısıda olmasına dikkat edin. Ne çok sıcak ne de soğuk olsun. Ama şunu da unutmayın, bebekler uyurken daha korunaksız olurlar. Eskilerin dediği gibi; “uyuyanın üzerine kar yağarmış”. Oda ısısını ya da bebeğinizin üzerine ne örteceğinizi buna göre ayarlayın.

Gündüz uykusu bebeğin hafızasını geliştiriyor

Yapılan bir araştırmanın bulgularına göre bebeklerin gündüz uykusu uyumaları hafızalarının gelişmesine yardımcı oluyor.

Araştırma Almanya’da Ruhr Bochum Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmayı yapan uzmanlar bebeklerin gün içinde öğrendikten sonra uyku uyumaları anılarını, öğrendiklerini uzun süre koruduklarına dair bulgulara ulaştılar. Yani bebeklerin gündüz öğrendikleri şeyler yine gündüz uykusu uyuduktan sonra hafızalarında daha kalıcı oluyor.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

8347

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim