Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE GAZI ÖNLEMEK İÇİN

bebekte gazı önlemek içinBEBEKLERDE GAZI ÖNLEMEK İÇİN

Gaz insan sindirim sisteminin doğal bir ürünüdür. Bununla beraber aşrı derecede gaz bebekler için ciddi problemlere yol açabilir. Gaz bebekte karın ağrısına yol açar, çok mızmız ve yaygaracı olurlar. Aşırı gazın en yaygın nedeni bebek her yemekte, ağlarken veya emzirilirken içine çektiği havadır.

1. Bebeğin beslerken veya besledikten sonra gazı çıkarılmalıdır. Yemekten sonra eğer mızmız görünüyorsa muhtemelen gazı vardır ve gazını çıkarmak gerekir. Aşırı gaz durumlarında beslendikten sonra 5 dk. süreyle gazını çıkarmaya çalışmak gerekir.

2. Bebeğin biberondan beslenirken çok fazla hava yutmasını önlemek için bebeğin daha yavaş yemesine yardım edecek yavaş üfleyen biberon başlığı kullanmalıdır. Bu maçla üretilmiş biberon başlıkları vardır. Biberon boşken bebeğe verilmemelidir.

3. Gaz emzirme tekniğinin yanlış olmasından da kaynaklanabilir. Bunun için emzirme tekniğinin doğru uygulandığından emin olmak gerekir.

4. Eğer bebek emziriliyorsa bebeğin duyarlı olduğu katı besinleri vermeyi durdurmak gerekir.  Normalde insanların yediği birçok besin bebeklerde gaza sebep olabilir. Bu besinler ve bebeğin davranışları iyi takip edilmelidir. Bebekte gaz sorununa yol açanlar bebeğin diyetinden çıkarılmalıdır. Soğan, fasulye, nohut, baharatlı ve soslu yiyecekler, portakal v.b. Her bebek birbirinden farklı olabileceği için bir bebekte gaza neden olan yiyecek diğerinde olmayabilir. Dolayısıyla anneler deneyerek bu gaz yapan yiyecekleri bileceklerdir.

5. Bebeğin katı gıda tüketimi azaltılmalıdır. Eğer bebek 6 aylıktan daha küçükse sadece anne sütüyle beslenmeli ya da pirinç, muz ve avokado gibi besinlerin verilmesi oldukça azaltılmalıdır. Meyve suyu verilmemelidir. Bebeğin sindirim sistemi gelişme sürecinde olduğu için yüksek lifli besinleri yavaş yavaş vermek gerekir.

6. Bebeğin gaz probleminin çözümü için en iyi tedavinin de zaman olduğunu unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 18.08.2012

4077

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim