Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE GAZ SANCISI

bebeklerde gaz sancısıBEBEKLERDE GAZ SANCISI

 

Bebeklerde gaz sancısının temel nedeni bebeğin beslenme sırasında çok fazla hava yutmasıdır. Bütün bebeklerde aslında gaz sancısı olur. Fakat özellikle yeni anne babaların çoğu bebeklerindeki gaz sancısının şiddeti, tanımlanması ve gaz sorununu nasıl giderecekleri konusunda tereddüt yaşayabilirler. Gaz sancısı olan bebeklerde şişkinlik, ağlamalar, kramplar gibi belirtiler görülür. Diğer yandan bebeklerdeki gaz sancısı genelde daha büyük bir soruna işaret etmez.

 

Bebekte gaz sancısını önlemek ve aşırı gazı gidermenin yolları basittir. Aşağıda bu konuda bilgiler verilmiştir.

 

1. Bebeğin gaz sancısını gidermek ve önlemenin en iyi yollarından birisi onu geğirtmektir. Fakat bebeğinizi geğirtirken bazı önemli hususlara dikkat etmelisiniz. Öncelik bebeğiniz beslenirken onu geğirtmeye çalışmayın. Bebeğinizi beslenme sırasında geğirtmeye çalışmanız onu huzursuz ederek beslenmesini yarıda böler. Ayrıca bu şekilde davranmanız bebeğinizin daha fazla hava yutmasına neden olabilir.

 

Bebeğinizi her zaman rahat bir pozisyonda geğirtmeye çalışın. Ayrıca bu işlemi bebeğiniz kendisini rahat ve huzurlu hisse4ttiği zaman yapmanız daha uygundur. Böylelikle bebeğiniz sizin işiniz daha da kolaylaştırır. Bebeğinizi geğirtme pozisyonunuzda önemlidir. Onu omzunuza yaslayarak, dizlerinizin üzerine yüz sütü uzatarak veya yere yüz üstü uzatarak sırtına hafifçe pat pat yaparak uygulayın. Ayrıca sırtına masaj yapmanız da onu rahatlatacaktır.

 

2. Bebeğinizdeki gaz sancısını önlemek için eğer bebeğinizi biberona besliyorsanız biberon memesinin deliğinin çok geniş olmadığından ve bebeğinizin biberon memesini iyice kavradığından emin olun. Aksi halde bu bebeğinizin çok fazla hava yutmasına nenen olarak gaz sancısına yol açabilir.

 

3. Bebeğinizde sürekli olarak gaz sancısı oluyorsa bu hafi düzeyde bir sindirim probleminin belirtisi olabilir. Bu durumda aşağıdaki adımları atmanızda fayda vardır:

 

- Bebeğinizin sürekli gaz sancısı yaşaması kullandığınız mamandan kaynaklanabilir. Mama değişikliği için bebeğinizin hekimiyle görüşün.

 

-  Eğer bebeğinizi emziriyorsanız inek sütü ve sütü ürünlerine karşı dikkatli olun. Hekiminizle de görüşerek bu besinlerin yerini tutabilecek bir diyet tavsiyesi alabilirsiniz. Çünkü sizin tükettiğiniz süt ve süt ürünleri anne sütü vasıtasıyla bebeğinizde faz sancısına neden olabilir.

 

- Bebeğinizin öğünleri arasında ona masaj yaparak gaz sancısını önleyebilir ve giderebilirsiniz. Bebeğinize masaj yapmak için onu yatağa sırt üstü uzatın ve karın bölgesini dairesel hareketlerle nazikçe ovun. Ayrıca bebeğinizin bacaklarını pedal çevirir gibi yavaşça hareket ettirebilirsiniz. Sırtına hafifçe pat pat yapmanızda faydalı olur.

 

4. Bebeğinizin gaz sancısını gidermek için aşağıdaki çözümleri de uygulayabilirsiniz:

 

- Bebeğinizi mutlaka doğru pozisyonda emzirin veya besleyin. Bebeği beslerken baş kısmı gövde kısmından her zaman daha yüksekte durmalıdır. Bu bebeğinizin çok fazla hava yutmasına engel olacaktır.

- Bebeğinize gün içinde yüz üstü pozisyonda hareket edebileceği zamanlar yaratın. Bebeğinizin yüz üstü pozisyonda zaman geçirmesi gaz sancısını önlemeye veya gaz sancısı varsa daha çabuk geçmesine yardımcı olabilir.

 

5. Sizin tükettiğiniz özellikle bazı besinler anne sütünü olumsuz etkileyerek bebeğinizde gaz sancısına neden olabilir. Bu besinler genelde baklagiller, brokoli, karnabahar ve lahana olarak bilinmektedir. Tabi ayrıca süt ve süt ürünleri, kahve ve diğer kafeinli içecekler, gazlı içecekler yine anne sütü yoluyla bebekte gaz sancısı yapabilir. Hekiminizle görüşerek bebeğinizde gaz sancısını önleyecek ve riski azaltacak şekilde bir diyet değişikliği yapabilirsiniz. Tabi bu diyet değişikli asla anne sütünün kalitesini, sizin sağlığınızı be beslenmenizi, anne sütünün miktarını olumsuz etkileyecek şekilde olmamalıdır.

 

Eğer bebeğinizdeki gaz sancısı sürekli oluyorsa, yani kronik bir hal aldıysa, oldukça şiddetli yaşanıyorsa, bebeğinizde gelişim ve büyüme sorunları fark ediyorsanız sorunu mutlaka bebeğinizin hekimiyle zaman geçirmeden görüşün.

Yayınlanma Tarihi : 26.01.2014

6631

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim