Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE EVCİL HAYVAN ALERJİSİ

bebeklerde evcil hayvan alerjisiBEBEKLERDE EVCİL HAYVAN ALERJİSİ

Evcil hayvan alerjisi evde beslenen hayvanın tüyleri, idrarı, salyası gibi etkenlere karşı bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Bebeğin bu tür alerjenlerle karşılaşması durumunda bağışıklık sistemi alarm verir ve histamin maddesi ve diğer bazı kimyasallar açığa çıkar.

Histamin burunda ve hava yollarında iltihaba yol açar. Ayrıca burun akıntısı, göz sulanması, hapşırma gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca hırıltılı nefes alma ve öksürük gibi astım semptomları da belirir.

Birçok astım vakası erken çocukluk döneminde ortaya çıkabilmekte ve bunu evcil hayvanlar tetikleyebilmektedir. Evcil hayvanlardaki alerjenler bebeğin cildini de olumsuz etkileyerek ciltte döküntü ve kurdeşen gibi cilt sorunlarına yol açabilir.

Evcil hayvanlar içinde kediler ve köpekler daha fazla alerjik reaksiyona yol açarlar.

Bebekte evcil hayvan alerjisinin olduğu nasıl anlaşılır?

Evcil hayvanlar ile ilgili alerji semptomları bebeğin veya çocuğun evcil hayvanla yakın teması veya salyası, idrarı ile teması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bunun sonucunda yukarıda belirtilen burun akıntısı, göz sulanması, hapşırma, öksürük, solunum problemi, hırıltılı nefes alma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bebekteki alerjik etkiler evcil hayvan bir süre evde olmasa bile ortaya çıkabilir. Çünkü evcil hayvanın tüyleri ve diğer alerji yapan etkiler ev içinde halen bulunmaktadır. Bu bebeğin evcil hayvanlara olan alerjisini de gösterir.

Bu durumda yapılacak şey evde evcil hayvan beslememek, evi evcil hayvan kalıntılarından tamamen temizlemek veya başka bir eve taşınmak olacaktır.

Evcil hayvan alerjisi teşhisi nasıl koyulur?

Evcil hayvan teşhisi bir alerji uzmanının, özelikle çocuk alerjisi konusunda uzman bir kişinin yapacağı test ve incelemeden sonra koyulur. Çocuğa cilt testi uygulanır. Ve çocuğun belli alerjenlere karşı nasıl tepki verdiği araştırılır.

Bebeğin evcil hayvan alerjisi kalıtsal olabilir mi?

Bebeğin anne veya babasında alerjik bir hastalığın olması bebekteki bir alerji riskini artıracaktır. Bu noktada bebek riskli bir grup içinde yer alır. Bu durum, bebeğin anne veya babasıyla aynı alerjik hastalığa sahip olacağını da göstermez. Bebekte bir başka alerjik durum da gelişebilir.

Tabi anne ve babanın evcil hayvan alerjisi bebekte de evcil hayvan alerjisi ihtimalini güçlendirir. Bu yüzden özelikle evde evcil hayvan besleyen ebeveynler bu konuda dikkatli olmalıdırlar. Hatta eve yeni alınan bir evcil hayvan hemen alerjik bir reaksiyona yol açmayabilir. Alerjik reaksiyonlar birkaç ay sonra kendini gösterebilir.

En fazla alerjiye yol açan hayvanlar hangisidir?

Evcil hayvanlar arasında kediler, köpekler, hamsterlar, kemirgenler, sürüngenler daha fazla alerjik etki gösterebilirler. Bunlar arasında hamsterlar, sürüngenler ve kemirgenler küçük çocuklar dolayısıyla pek önerilmemektedir. Örneğin sürüngenler daha ciddi bir durum yaratabilir. Çünkü sürüngenler salmonella bakterisi taşıyabilmektedirler. Bu bakteri küçük çocuklarda ciddi ishal ve su kaybına yol açabilmektedir.

Evinde evcil hayvan olarak sürüngen besleyenler hangi güvenlik önlemlerini almalılardır?

1. Hayvana dokunduktan sonra eller sabunlu suyla iyice mutlaka yıkanmalıdır.

2. Sürüngeni asla öpmemek gerekir.

3. Sürüngene dokunduktan sonra elleri yıkamadan yemek yenmemelidir.

4. Yemek hazırlarken sürüngen hayvan yakın bir yerlerde olmamalıdır ve mutfaktan uzak tutulmalıdır.

5. Sürüngenin tutulduğu kafes veya yuvası günlük olarak iyice temizlenmelidir.

6. Sürüngenin yuvası veya kafesi evde ayrı bir yerde olmalı ve bebeğe yakın olmamalıdır.

7. Yukarıda belirtilen güvenlik önlemleri aslında diğer evcil hayvanlar için de geçerlidir. Tüm evcil hayvanlar için benzeri güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Evcil hayvan alerjisinin tedavisi nasıldır?

Hekim çocukta ortaya çıkan semptomları iyileştirmeye ve etkisini azaltmaya yönelik ilaç verir. İlaçları kullanmaya rağmen semptomlarda bir iyileşme olmadıysa hekim çocuğu bu sefer bir çocuk alerjisi uzmanına yönlendirecektir.

Çocuk alerji yapan etkenlerden uzak tutulmalıdır. Çocuk alerji yapan etkenlerden uzak tutulmasına ve ilaçlar almasına rağmen iyileşmiyorsa çocuğa bu sefer alerji iğnesi verilebilir. Alerji iğneleri çocuktaki alerjinin şiddetini azaltabilir.

Evcil hayvan alerjisi riskini azaltmak için hangi önlemler alınmalıdır?

1. Evcil hayvanlar her zaman yatak odalarından uzak tutulmalıdır.

2. Evde havalandırma sitemi kullanarak evin daha iyi havalandırılması sağlanabilir.

3. Mümkünse evcil hayvanların kaldığı yer bahçede olmalıdır.

4. Kıyafetler sık sık oldukça sıcak suda yıkanmalıdır.

5. Bebeğin kıyafetleri evcil hayvanla temas ettikten sonra veya oynadıktan sonra değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Eğer o an yıkanamıyorsa o kıyafetler kapalı bir sepet içinde tutulmalıdır.

6. Bebeğin elleri sık sık yıkanmalı ve banyosunu düzenli olarak yaptırmalıdır.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar?

Bebeğiniz Ve Evdeki Evcil Hayvanlar

Evcil Kaplumbağalar Çocuklarda Salmonella Riskini Artırıyor

Bazı Alerji Çeşitleri

Yayınlanma Tarihi : 07.05.2012

9725

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim