Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE EGZAMA İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

bebeklerde egzama doğal çözümlerBEBEKLERDE EGZAMA İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bebeklerin ortalama %10 unda egzama sorunu görülebilmektedir. Egzamada bebeğin cildinde kabarcık ve sızıntıya yol açan kırmızı ve kaşıntılı lekeler olur. Genelde bebeklerin yüz veya kafa dersinde oluşurlar.

Bebeklerdeki egzamanın tedavisinde yaygın olarak steroidler ve antihistaminler kullanılır. Fakat birçok ebeveyn de herhangi bir yan etkileye yol açamayabilecek ev çözümlerini de tercih etmektedir.

İlaç kullanmadan ve sadece evde uygulanacak çözümlerle bebeğin egzamasını yani oluşan iltihaplanmayı ve kaşıntıyı azaltmak mümkündür.

1.Bebeğinize banyo yaptırırken sadece ılık su kullanın ( banyonun içi de sıcak olsun ). Cildinize mümkün olduğunca az sabun kullanın veya kullanmayın. Çünkü sabun bebeğinizin egzamasını daha da kötüleştirebilir ve cildinizi kurutabilir.

2. Bebeğinizin banyosuna kaşıntıyı hafifletmeye yardım etmesi için yulaf gevreği ekleyin. Bunu kullanıp kullanamayacağınızı ayrıca bebeğinizin hekimine de danışın. Eğer yulaf gevreği eklendikten sonra cildindeki kaşıntı ve tahriş artarsa yulaf gevreği kullanmaktan vazgeçin. Çünkü her bebeğin cildin de aynı etkiyi göstermeyebilir.

3. Nemlendirici bir losyon kullanın. Bebeğinizin banyosundan sonra hemen cildindeki kuru bölgelere nemlendirici losyon uygulayın ve losyonu kurumuş cilt bölgelerine yayın.

4. Doğal kumaşlardan yapılan giysiler giydirin. Pamuklu giysiler bebeğinizin cildinin hava alması ve hava sirkülasyonunu sağlaması için en iyisidir. Yün ve diğer kaba malzemelerden uzak durun. Bunlar kaşıntı ve iltihaplanmayı artırabilir.

5. Bebeğinizin cildine soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompres tahriş olmuş, iltihaplı bölgelere iyi gelir ve egzamayı azaltır. Soğuk kompresi gün içinde birkaç defa uygulamakta fayda vardır.

6. Gece bebeğinizin odasında nemlendirici bir cihaz çalıştırın. Nemlendirici cihaz bebeğinizin cildindeki sıvı ihtiyacına iyi gelir ve cilde nem sağlar. Nemlendirici cihazı bebeğin güvenliği için daha uzak bir köşeye koyun ve soğuk duman üfleyen bir nemlendirici kullanın. Bu bebeğin cildindeki yanık riskini azaltır.

7. Bebeğinizin egzamasını tetikleyebilecek veya daha da kötü yapabilecek muhtemel alerji yapıcıları belirleyin. Bebeğinizin egzaması için muhtemel tetikleyici alerjenler inek sütü, yumurta, fıstık, buğday, soya, turunçgil meyveleri ve balıktır. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bu besinleri 2 hafta için diyet listenizden çıkarın ve bebeğinizin durumunda bir düzelme olup olmadığını gözleyin.

8. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken kokulu çamaşır deterjanı kullanmaktan kaçının.  Bu ürünler bebeğinizin hassas cildini tahriş edebilir ve kaşıntıyı artırabilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.01.2013

22286

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim