Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE EGZAMA İÇİN DİYET

bebeklerde egzama için diyetBEBEKLERDE EGZAMA İÇİN DİYET

Egzama ciltte kaşıntılı kırmızı lekelere yol açan yaygın bir cilt sorunudur. Bebeklerde oldukça rahatsız edici olabilir. Egzama vücudun herhangi bir yerinde görünebilse de özellikle bebeklerde alın, yanak, dirsek, bacaklar, saç derisi ve boyun bölgelerinde oluşur. Bebeklerde egzamanın birkaç sebebi olabilir. Fakat en yaygın sebebi besin alerjileridir. Besin alerjisi de diyette yapılacak değişikliklerle tedavi edilebilir.

Egzamayı tetikleyen etkenler

Besin alerjisi veya alerjiler bebeklerde egzamayı tetikleyebilir. Eğer bebek biberondan besleniyorsa veya katı besinleri almaya başladıysa örneğin süt ve süt ürünleri egzamayı tetikleyebilir. Bebekler gibi küçük çocuklar da egzamayla ilgili sorunlar yaşayabilirler. Katı besinleri almaya başlayan bebeklerde hangi besinin egzamayı tetiklediğini iyi gözlemek gerekir. Bir besini bebeğe ilk tanıştırdıktan sonra 1 hafta beklenir. Bu zaman zarfında eğer bir reaksiyon gelişmediyse bebek için güvenli olabilir. Eğer diyet değişikliklerine rağmen bebeğin egzamasında düzelme meydana gelmezse hekime danışmak gerekir.

Egzama diyeti

Egzama diyetinde bebekte egzamayı tetikleyen besin diyetten çıkarılır. Bu konuda bebeği hekiminin ve / veya diyetisyenin görmesi gerekir. Bebeğin aile geçmişinde besin alerjisi, egzama gibi alerjik durumlar barsa özellikle dikkat etmek gerekir.

Bebekte egzama yapan veya alerjiye yol açan besin maddelerini içeren yiyecekleri bebekten uzak tutmak gerekir. Alışveriş yaparken ürünlerin etiketleri iyice incelenmeli ve alerji tetikleyici olabilecek ürünler alınmamalıdır. Örneğin fıstık bebekte alerjiye yol açıyorsa fıstığın yanı sıra içeriğinde fıstık bulunan besinler de bebeğe verilmemelidir.

Bebeğin bakımıyla ilgili olan diğer kişilerde bebekteki egzama, alerji durumu hakkında bilgilendirilmeli ve neler yapmaları gerektiği konusunda eğitilmelidirler.

Yayınlanma Tarihi : 13.05.2013

9694

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim