Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE DUYGUSAL GELİŞİM

bebeklerde duygusal gelişim

BEBEKLERDE DUYGUSAL GELİŞİM

Bebekler dünyaya gelişlerinden itibaren hızlı bir öğrenme süreciyle karşı karşıya kalırlar. O kadar çok şey öğrenirler ki yaşamlarının ilk birkaç yılı dolduğu zaman birçok bilgiyle donanmış olurlar. Doğdukları andan itibaren dünyayı tanımaya başlarlar. Kendisini, annesini, babasını tanımaya başlar. Sadece fiziksel şeyleri tanımazlar. Bu süreçte sosyalleşmeyi öğrenirler, hayatı öğrenirler.

Öğrendikleri bunla da sınırlı değildir. Bebek artık kendine ait yavaş yavaş duygular geliştirmeye başlar. Duyguları öğrenir. Üzülmeyi, sevinmeyi, korkmayı, kaygıyı v.b. tüm duygusal tepkileri öğrenir. Bunları yaşam süreci içinde annesinden, babasından, çevresinden yaşayarak öğrenir.

Bebekleri bu duygusal süreçlerde kendilerine has duygusal bir sistem geliştirir. Olaylara nasıl tepkiler vereceğini, nasıl davranacağını öğrenir. Bu süreç bebeklerin ilerleyen yılları için çok önemlidir. Çünkü bebek bu yıllarda kazanacağı duygusal tepkilerle, tavırlarla, bilgilerle kendisini yönetecek ve yönlendirecektir. Davranışlarını çeşitli duyguların ve olayların zihninde bırakmış olduğu bilgilere göre yönlendirecektir. İşte tüm bunlar bebeğin duygusal gelişimi ile ilgili bir konudur.

Bebekler bu gelişim sürecinde iyiyi ve kötüyü öğrenir. Bunlara ne gibi tepkiler vereceğini öğrenir. Yaşadığı şeylerle ilgili kendi kendine duygular geliştirir. Bu duyguların kimisi olumludur kimisi de olumsuzdur. Bu gelişim süreci bebek için olumsuz olduğu zaman bebeğin gelecek yaşamını da olumsuz etkileyecektir. Hatta bebek ve ailesi için yıkıcı bile olabilecektir.

Bu duygusal gelişim sürecinin istenen şekilde yürümesi için tabii ki anne ve babaya hatta çevreye önemli görevler düşmektedir. Çünkü çocuklar belli bir çevre içinde öğrenir, sosyalleşir ve kendine ait bir duygusal sistem geliştirir. Burada önemli olan bebeklere ve çocuklara olumlu duygular yaşatacak bir yaşam sunmaktır. Sürekli kavga, gürültü, huzursuzluk, korku, tedirginlik ve kaygı içinde büyüyen bebek dünyaya karşı ve hayata karşı olumlu duygular geliştiremez. Çünkü o olayları hep olumsuz bir şekilde yaşamıştır. Olayların zihninde bıraktığı bilgiler hep olumsuzu çağrıştırmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir durum da şudur. Özellikle anne ve babaların şu konuyu iyi bilmelerinde fayda vardır. Bebeğin duygusal gelişimi kendi başına oluşmaz. Yani bebekler durup dururken kendilerine ait bir duygular bütünü geliştirmezler. Çevresinden aldığı uyarıcılarla duyguları öğrenir ve bu duyguları zihninde depolar. Yani bir bilgi süzgecinden geçirerek kendi zihninde bu bilgiler depolar. Sonrada çeşitli uyaranlar karşısında bu bilgilerini kullanır. Böylelikle kendine ait tepkiler geliştirir.

Sürekli korku içinde büyüyen bir bebek korkmayı öğrenir. Sürekli kaygı ve stres içinde büyüyen bebek endişeli bir insan olarak büyür. Çevresine karşı güvenle bakamaz. Sürekli yerilen bir bebek başarısızlığı öğrenir. Bebeği cesaretlendirmediniz zaman, ödüllendirmediğiniz zaman onu çekingen, arka planda duran, atik olmayan, pısırk biri olarak yetiştirirsiniz. Olaylara karşı hep olumsuz tepkiler verir. Kendini geliştiremez. Bebeği sürekli azarlayan, kızgın bir yüz haliyle sürekli bebeğine bağıran bir anne ondan nasıl olumlu duygular kazanmasını bekleyebilir ki? Her olumsuz bir davranışında bebeği döven ebeveynler biricik bebeklerinin duygusal yapısında nasıl yaralar açtıklarının bilincindeler mi?

Bunlar sadece bazı örneklerdir. Bebeklerimizin sağlıklı bireyler olarak yetişmesini istiyorsak onların duygusal gelişim sürecini önemsemeliyiz. Hayatta onlara olumlu duygular öğretecek yaşantılar sunmalıyız. Sevgi, şefkat, bilinçli eğitim ve öğretim, ödüllendirme, cesaretlendirme, samimiyet, tutarlılık v.b. birçok mekanizma göz ardı edilmemesi gereken konulardır. Bunlardan bebeklerimize, çocuklarımızı bol bol verelim.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

9219

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim