Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE DUYGUSAL GELİŞİM ANNE RAHMİNDE BAŞLAR

Bebeklerde duygusal gelişim anne rahminde başlarBEBEKLERDE DUYGUSAL GELİŞİM ANNE RAHMİNDE BAŞLAR

 

Artık bilimsel verilere göre biliyoruz ki bebeklerde duygusal gelişim doğum öncesinde anne rahminde başlamaktadır. Bebekler hamilelik döneminde anne rahminde geliştikçe dışarıdan gelen sesleri de daha iyi tanımaya başlarlar.

 

Yapılan araştırmalar bebeklerin sesleri tanımaya başladıkça örneğin annesin mutlu mu, üzüntülü mü stresli mi olup olmadığını anlayabilmektedir. Yine araştırmalar bizlere göstermektedir ki bebekler annelerinin ruh halinden anne karnındayken bile olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir.

 

Bebeklerde duygusal gelişim ne zaman başlar?

 

Mayo Clinic’e göre bebeklerde duygusal gelişimin anne karnındayken hamileliğin 6. ayı civarında başladığı düşünülmektedir. Bu dönemde bebeğin duyma kapasitesi de gelişmektedir. Bebekler seslere karşı artık daha bilinçlenmektedir. Hamileliğin bu evresinde bebekler ayrıca hareket etmeye de başlarlar. Anne bu ödemde bebeğinin hareketlerini hissedebilir. Bebek ayrıca şarkı, müzik gibi seslere de tepki vermeye başlar ve bunu anne karnındayken hareket ederek gösterir.

 

Amerikan Pediatri Akademisi ebeveynlere bebek anne karnındayken bile onlara bir şeyler okumalarını, şarkı söylemelerini, onunla konuşmalarını tavsiye etmektedir. Bu bebeğin olumlu bir duygusal gelişim dönemi yaşamasına yardımcı olur. Bebeklerle Nasıl Bağ Kurulur?

 

Bebek anne ve babasının sesini anne rahminde duyduğu zaman onların seslerini tanır ve doğum sonrasında anne ve babasıyla daha kolay bağ kurar. Anne ve babasının sesi bebek için tandık olduğu için bebek doğum sonrasında güvenilir bir ses duymanın getirdiği histen dolayı doğum sonrasında daha sakin olur.

 

Duygusal gelişim aslında bebeklerin bütün sağlığı açısından çok önemlidir. Eğer anne hamilelikte büyük bir stres altındaysa veya duygusal olarak kendisini kötü hissediyorsa bebek de bu duyguları hissedebilir. Anne ne hissediyorsa bebekte onu hissedebilir. Bu nedenle hamilelik döneminde annenin sakin kalabilmesi, olabildiğince stressiz bir hamilelik geçirmesi önemlidir.

 

Doğum sonrasında da annenin bebeğinin ihtiyaçlarını karşılaması, onu beslenmesi, altını değiştirmesi, rahat ettirmesi bebeğin duygusal olarak kendisini daha mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

 

Bebeklerin duygusal gelişimi doğum sonrasında yaşamının ilk birkaç yılıma kadar devam etmektedir.

 

Bebeğe bebek hikayeleri okumak, sakinleştirici müzikler dinletmek bebek için oldukça faydalıdır.

 

Bebekler tüm bu süreçte anne karnındayken bile üzüntüyü, sevinci, sevgiyi, stresi kızgınlığı v.b. duyguları tanıyabilir.

Yayınlanma Tarihi : 01.05.2017

9382

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim