Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE DOĞUM LEKELERİ

bebeklerde doğum lekeleriBEBEKLERDE DOĞUM LEKELERİ

 

Doğum lekeleri doğumda mevcut olabileceği gibi doğumdan kısa bir süre sonra da oluşabilir. Doğum lekeleri farklı büyüklüklerde ve renklerde olabilir (kahverengi, siyah, soluk mavi, pembe, beyaz, kırmızı veya mor ). Bazı doğum lekeler cildin yüzeyinde renklenme şeklinde oluşurken, diğerleri de cildin altına da nüfus edebilmektedir. Doğum lekeleri çocukluk döneminde geçebileceği gibi yetişkinlik döneminde de devam edebilir. Bazıları da küçülerek devam eer.

 

Doğum lekelerinin nedenleri

 

Çoğu doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir. Doğum lekelerinin çoğu genetik olarak oluşur.

 

Doğum lekeleri tedavi edilebilir mi?

 

Doğum lekelerinin çoğu için tedaviye gerek yoktur. Genelde çocuk büyüdükçe solmaya yüz tutarlar. Fakat bazen de doğum lekeleri için doğum lekesinin bulunduğu yere göre tedavi gerekebilir. Örneğin çocuğun göz bölgesi yakınındaki bir doğum lekeleri çocuğun görmesini olumsuz etkileyebilir.

 

Doğum lekelerinin çeşitleri

 

Doğum lekeleri 2 temel kategoride bulunurlar. Kırmızı doğum lekeleri ve pigmente doğum lekeleri.

 

Kırmızı doğum lekeleri doğumdan önce veya doğumdan kısa bir süre sonra gelişen damarsal cilt lekeleridir. Pigmente doğum lekeleri ise doğumla gelen cilt lekeleridir. Bunların renkleri kahverengi, siyah, mavimsi gibi renklerde olabilir.

 

Pigmente doğum lekelerinin de kendi arasında çeşitleri vardır:

 

Mongol lekeleri: Mongol lekeleri genelde mavimsidir ve morluk olarak görünür. Sıklıkla kalça ve bel bölgesinde görünürler. Fakat bazen gövdede veya kollarda da görülür. Mongol lekeleri genelde koyu tenli kişilerde olur.

 

Benler: Genelde ten rengi, kahverengi ya da siyah deride gelişen oluşumlardır. Benler cildin herhangi bir yerinde oluşabilir. Tek bir halde veya grup olarak görünebilirler. Gebelik döneminde veya adolesan dönemde güneşe maruz kalındığında daha da koyulaşabilirler.

 

Konjenital nevüs: Bu doğum lekeleri doğuştan vardır. Bu doğum lekelerinde cilt kanseri olması riski lekenin büyüklüğüne göre hafifte olsa artar. Daha büyük olanlarda cilt kanseri oluşma riski daha fazladır. Bütün konjential nevüs doğum lekeleri hekim tarafından incelenmelidir. Ayrıca doğum lekesindeki herhangi bir değişiklik hekime bildirilmelidir.

 

Cafe-au-lait lekeleri: Bunlar sütlü kahve renkli doğum lekeleridir. Fakat koyu kahverengi şeklinde de olabilirler. Genelde oval biçimli ve doğuştandır. Fakat doğduktan sonra ilk birkaç yıl içinde de oluşabilir. Çoğunlukla yaşam boyu devam eder. Cafe-au-lait lekeleri gerektiği halde makyaj gibi tekniklerle kapatılabilir. Bu tür doğum lekelerinin çok olduğu çocuklar hekime gösterilmelidir. Çünkü bu tür doğum lekesinin çok olması bir kalıtımsal hastalıktan kaynaklanabilir.

 

Pigmente doğum lekelerinin nedeni

 

Pigmente doğum lekelerinin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte melenin ( cilde rengini veren bir madde ) miktarı ve yeri pigmente doğum lekelerinin rengini belirler.

 

Pigmente doğum lekelerinin belirtileri nelerdir?

 

Pigmente doğum lekelerinde ciltte anormal renk değişmesi olur. Ciltteki burenk bozulması çeşitli renklerde ve büyüklüklerde olabilir. Düz, pürüzlü, kabarık, buruşuk olabilir. Pigmente doğum lekelerinin büyüklüğü artabilir, renkleri değişebilir. Kaşıntılı olabilir ve bazen de kanama olabilir.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

 

Pigmente doğum lekeleri önlenemese de alınacak bazı önlemlerle bu doğum lekelerinden kaynaklanabilecek komplikasyonlar önlenebilir. Bunun için de en önemli önlemlerden birisi çocuğun cildini dışarıda güneşli havalarda kaliteli bir güneş kremiyle korumaktır. 30 faktör ve üzeri koruma özeliği olan güneş kremleri kullanılabilir.

 

Özellikle Konjenital nevüs türü doğum lekelerinde cilt kanseri riski artmaktadır. Bu nedenle doğum lekesinin rengi, büyüklüğü ve şeklinde değişmeler olursa bunu mutlaka hekimle görüşmek gerekir.

 

Doğum lekesindeki bir ağrı, kanama, iltihaplanma, ülserleşme olursa hekime göstermek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 28.04.2014

7560

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim