Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE DİŞ GICIRDATMA

bebeklerde diş gıcırdatmaBEBEKLERDE DİŞ GICIRDATMA

 

Diş gıcırdatma bebeklerde görülebilen davranışlardan birisidir. Bebeklerde parmak emme gibi davranışlar görülebileceği gibi diş gıcırdatma davranışı da görülebilir. Bebeklerde diş gıcırdatmanın çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin bebeğin stresli olması diş gıcırdatmada en temel nedenlerden birisidir. Bunun dışında bazı sesler bebeklerin hoşuna gidebilir. Örneğin diş gıcırdatırken çıkan ses bebeğin hoşuna gidebilir ve bebek dişini gıcırdatabilir.

 

Diş gıcırdatma bebeğin dişleri için zararlı mı?

 

Diş gıcırdatma davranışı eğer uzun sürmezse bebeğin dişleri için zararlı değildir. Genelde de bebekler uzun bir zaman olmadan bu diş gıcırdatmayı bırakırlar. Fakat uzun süren vakalarda ve diş gıcırdatmanın daha da artması durumunda ise bebeğin dişleri bundan zarar görebilir. Bu durumda bebeği diş hekimine göstermek gerekir.

 

Bebeğin diş gıcırdatmayı bırakması için ne yapmalı?

 

1. Öncelikle hekimiyle bir randevu ayarlayıp bebeği hekimine göstermek gerekir. Bebeğin daha iyi kontrol edilmesi için hem bebeğin hekimiyle ve hem de diş hekimiyle görüşmek faydalıdır. Bu ziyarette bebeğin diş gıcırdatmasının ardındaki nedenler de tartışılabilir.

 

2. Bebekteki diş gıcırdatmanın stresten kaynaklanıp kaynaklanmadığı değerlendirilir. Bebeğin diş gıcırdatmasını azaltmak için çeşitli rahatlatma teknikleri uygulanabilir. Yatma zamanlarında bebeği sallamak, emzirmek, banyo yaptırmak, bebekle sessiz sakin bir ortamda konuşmak v.b. şeyler bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Bunun yanda bebekte stres yaratabilecek etkenleri de olabildiğince elimine etmek gerekir. Örneğin televizyonun sesini kısmak, bebeği gürültülü bir ortamdan sessiz ve sakin bir ortama almak, yorucu ve stresli aktivitelerden bebeği uzak tutmak v.b.

 

3. Stres altındaki bebeği rahatlatmak için bebeğe olabildiğince ilgi, sevgi ve şefkat göstermek de oldukça önemlidir. Bu durumdaki bebeğin bu şeylere oldukça ihtiyacı vardır. Böylelikle bebek kendini daha güvende hisseder. Korku ve endişeleri azalır.

 

4. Diş gıcırdatan bebek asla azarlanmamalıdır. Çünkü bebekteki diş gıcırdatma davranışı sevgi ve ilgiyle tedavi edilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 19.06.2015

3168

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim