Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI

bebeklerde diş bakımı

BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI

Bebeklerin dişleri aslında doğumdan önce anne karnındayken diş etlerinin içinde oluşur. Bebeğin sağlıklı dişlerinin başlangıcı bu evrededir ve doğumdan sonra yapılacak bakım da bu süreçte önemli rol oynayacaktır.

Bebeğin diş bakımı ve sağlığı için

1. Öncelikle sağlıklı dişler için düzenli olarak gerekli vitaminlerin alınması şarttır. Annenin hamilelik döneminde anne gerekli vitaminleri almalı ve bebek de belli bir aydan sonra bu vitaminleri ayrıca almalıdır. Zaten doğumdan itibaren belli bir süreye kadar bu vitaminleri anne sütünden almaktadır.

Bebeğin çıkacak dişlerinin sağlığı için de alacağı vitaminler şöyle olabilir. Öncelikle kalsiyum ve fosfor alımı yeterli derecede olmalıdır. Bunlar özellikle süt ve peynirde bulunur. Diğer yandan D vitamini alımı önemlidir. Bu da güneş ışınlarında ve balıkyağında bolca bulunur. C vitamini alımı da önemlidir. C vitamini yönünden zengin meyveler ( mandalina, portakal v.b. ) ve sebzeler ( domates ve kabak v.b. ) alınabilir. A ve B vitamini alımını da ihmal etmemek gerekir. Bunlar bebeğin sağlıklı diş çıkarması ve geliştirmesi için önemlidir.

2. Bebeğinizin ilk dişi 7 - 8 ay civarında çıkmış olabilir. Bebeğinizin diş bakımını daha ilk dişi çıktığı zaman yapmaya başlayın. Düzenli olarak dişini temizleyebilirsiniz.

3. Bebeklerin genelde 1,5 – 2 yaş arasında diş fırçalama alışkanlığını edinmeye başlamaları sağlıklı dişler ve bu konuda edineceği alışkanlıklar için önemlidir. Bilhassa bu dönemde yeni şeyleri öğrenmeye büyük istek duyarlar. Onun için bu dönem bebeğinizin diş fırçalaması için iyi bir dönemdir. Sizin kendi dişlerinizi bebeğinizin göreceği ortamda fırçalıyor olmanız da onun bu alışkanlığı edinmesinde çok etkili olacaktır. Zira, siz onun için bir rol modelisiniz.

4. Dişleri günde 3 defa fırçalamak ideal olandır. Hiç olmazsa günde en az 2 defa fırçalama yapılmalıdır. Bunlar sabah ve özellikle akşam yemeklerde sonra ( yatmadan önce ) olabilir. Çünkü fırçalama yapılmadığı zaman dişlerde bakteriler birikmekte bunlar bakteri plaklarına yol açmakta ve sonuçta çürüklere neden olabilmektedir. Onun için bu dönemde çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığını da kazandırmanız gerekir. Çocuk özellikle 3-4 yaşlarında düzenli olarak ( 6 ayda 1 defa )  diş hekimine götürülmeli ve bakımı yapılmalıdır.

5. Çocuğunuzu kesinlikle dişçi korkusuyla büyütmeyiniz. Aksi durumda ileriki yaşlarda dişlerinde sorunlar olduğundan doktora gitmekten kaçınacaktır. Eğer çürük oluşumu varsa onun dolgusunu yapmak daha uygun olabilir. Bebeği biberonla beslerken biberon başlığını şekerli şeylere batırmak bebeğinizin diş sağlığı için iyi olmayacaktır. Diğer yandan bebeğe uyku aralarında şekerli gıdalar vermek de diş sağlığı açısından sakıncalıdır.

6. Ayrıca şunu da önemle belirtmek gerekir. Bebeğiniz belli bir yaşa ulaştığı zaman diş fırçalama alışkanlığını ona kazandırmak için gayret göstermelisiniz. Diş bakımı konusunda bilinçli olmasını sağlamalısınız. Unutmayınız ki dişlerdeki rahatsızlıklar daha birçok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Bunun bilincinde olarak hareket ederseniz bebeğiniz için daha sağlıklı bir gelecek yaratmış olursunuz.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

11407

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim