Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE DİL GELİŞİM

bebeklerde dil gelişimi

BEBEKLERDE DİL GELİŞİMİ, BEBEKLER NE ZAMAN KONUŞMAYA BAŞLAR?

Bir bebek dünyaya gelişi ile birlikte hızlı bir gelişim ve öğrenme süreci yaşar. Aslında bebeğin öğrenmesinin temelleri anne karnında atılmıştı. Doğumuyla birlikte bu süreç hızlanmaya başlar. Bu sürecin temel öğelerinden birisi de bebeğin dil gelişimidir. Bebeğin dil gelişimi sürecini ay ay olarak değerlendirmek mümkündür.

Bebeğin ilk üç ayda genel olarak çıkardığı sesler ağlama sesleridir. İsteklerini ağlayarak dile getirir. Acıkınca ağlar, kendini huzursuz hissedince ağlar, hastalanınca ağlar. Fakat bu 3 ayın sonlarına doğru bebek gelişim ve öğrenme sürecine bağlı olarak başka sesleri de çıkarmaya başlar. Çünkü o artık başka sesleri de duyarak öğrenmektedir. Hatta bu ilk 3 ayın sonlarına doğru beden diliyle anlatılanlara karşılık vermeye bile başlar.

Bebek altı aylık olunca bazı harfleri çıkarmaya başlar. Bebek bu ayın sonunda değişik sesleri öğrenmiştir. Ve farklı durumlarda farklı sesler çıkarır. Bu süreç onun gelişim ve öğrenme sürecine paralel olarak ilerler.  Dokuz aylık olunca basit bir iki kelimeyi çıkarmaya çalışır. Kendi kendine sesler çıkarır. Kendi kendine oynarken memnuniyetini ve memnuniyetsizliğini belirtmek için sesler çıkarır. Dil gelişimi konusunda başkalarını taklit etme yeteneğini geliştirmeye başlamıştır.

Bebek 1 yaşına geldiği zaman artık yetişkinlerle sohbet ediyormuş gibi sesler çıkarır. Artık seslerinde farklı tonlamalar kullanabilmektedir. Kendi kendine bir yetişkinle konuşma başlatabilir. Her ne kadar konuşamasa da seslerle ve değişik tonlamalarla kendini ifade etmeye çalışır. Sonraki 5 aylık dönem sonunda bebek artık sohbet etmekten hoşlanan birisi konumuna gelmiştir. Sohbetleri çeşitli sesler hatta bazı anlamsız kelimeler çıkararak rahatlıkla başlatıp sonlandırır. Bazı durumlarda bir veya iki kelimeyi düzgün çıkarabilir.

1,5 yaşına geldiği zaman 5-6 kelimeyi rahatlıkla kullanabilir. Kelime dağarcığı ilerlemektedir. Diğer yandan bir şeyi eliyle göstererek veya ona uzanarak kendini ifade etmeye çalışır. Anne ve babasının söylediklerini tekrar etmeye çalışabilir. Bu dönemlerde taklit etme ve söylenilenleri alma yeteneği daha hızlı olduğu için çocukla yapılan sohbetlerin büyük önemi vardır. Bu sohbetler çocuğun kelime dağarcığının gelişmesi ve dil gelişiminin ilerlemesi için önemli bir fırsattır.

Çocuk 2 yaşına geldiği zaman kelime dağarcığı gelişmeye devam etmektedir. Kullandığı kelimeleri 25-30 adet civarında olur. Tabi bu kelimeler karmaşık kelimeler olmaktan ziyade basit, emir ve komuta belirten, selamlama, ayrılma ifade eden, kelimelerdir. Kelimeleri tek tek kullanır genelde. Bazı çocuklar 2 basit kelimeyi bir araya getirerek de kullanabilir. Genelde çocuğun söyledikleri başkaları tarafından çok net anlaşılmaz ise de ebeveynleri tarafından anlaşılır düzeydedir.

Çocuk 2,5 - 3 yaş arasında kelime dağarcığı da bir hayli ilerlemiştir. Dağarcığındaki kelime sayısı 300-350 arasındadır. Genelde başlangıçta kurduğu cümleler iki kelimeden oluşur. Sonlara doğru 3 kelimelik cümleleri de kullanmaya başlar. Bu dönemlerde yine çocukla yağılan sohbetlerin büyük önemli vardır. Çocuk yapılan bu sohbetlerle dil becerilerini iyice geliştirir. Artık 4 yaşlarındayken kendini rahatlıkla ifade edebilir. 3 kelimeli cümleleri rahat kullanır. Dil gelişimi bir hayli ilerlemiştir. Uzun sohbetler yapabilir. Daha uzun süre konuşabilir.

Yayınlanma Tarihi : 23.08.2011

7205

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim