Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

bebeklerde davranış bozukluğu

BEBEKLERDE DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

 

Bebekler birçok özelliklerini genetik olarak alsa da çevrenin büyük bir etkisiyle büyürler. Bebeklerin ve çocukların gelişimi çevrelerinin eseridir dersek yanlış olmaz. Bebek doğduğu andan itibaren birçok uyarıcıyla karşı karşıya kalır. Çevresinden sürekli yeni şeyler alır ve onları bilgi olarak depolayarak zaman içinde kullanır.

 

Bebeklerin yetişmesi her zaman mükemmel şekilde ya da istenen şekilde olmayabilir. Kimi bebekler yetiştikçe herkesin gıpta ile baktığı bir insan olur. Bazıları da herkesin uzaklaştığı, sevmediği insanlar olurlar.

 

Bebeklerde davranış bozukluklarının nedenleri

 

Bunun böyle olmasında aile içindeki iletişim düzeyi ve şeklinin, yetişme şekli ve şartlarının ve genel olarak çevrenin büyük etkisi vardır. Genel olarak sinirli, kavgacı ve huzursuz ebeveynlerin çocukları da bu şekilde yetişme eğilimi gösterirler. Bu çocuklar da büyüyünce bu ruh halinde bireyler olabilmektedirler. Şiddete maruz kalan bebekler ve çocuklar ilerde şiddet eğilimli kişiler olabilmektedirler. Sapkınlık eğilimleri gösteren insanların, çocukluk dönemlerinde bu tür eğilimlere maruz kalma gibi geçmiş yaşantıları olmuş olabilir.

 

Bebeklerde davranış bozukluklarının belirtileri

 

Davranış bozuklukları gösteren çocuklarda genel olarak asabiyet, kavgacılık, geçimsizlik, söz dinlememe, olay çıkartma, kendini gergin ve huzursuz hissetme, birilerine çeşitli şeylerle vurma, diğer çocuklara zulmetmek, kötü davranmak, yıkıcı davranışlar göstermek gibi durumlar gözükebilir.

Bu gibi durumlar daha çok çocuğun yetişme biçiminden ve yakın çevresinden kaynaklanır. Fakat bunun böyle olmasında yapılan araştırmalara göre doğuştan gelen bazı etkenlerin de olduğu vurgulanmaktadır. Mesela anne karnındayken annenin yetersiz ve sağlıksız beslenmesi, annenin çeşitli uyarıcı maddeler kullanması, sigara ve alkol kullanımı, annedeki çeşitli rahatsızlıklar gibi nedenler de ilerde bebeklerde davranış bozukluklarına yol açabilmektedir. Tabi bir çocukta bir davranış bozukluğundan söz etmek için ayrıca bu davranışların sürekli tekrarlanması da gerekir.

 

Ebeveynlere tavsiyeler

 

1. Özellikle anne ve babalar bu süreçte çocuklarını çok iyi tanımalı, gelişimlerini iyi takip etmeli, davranışlarını iyi gözlemlemelidirler. Bu, çocuğa daha iyi bir yardım için önemlidir. Diğer taraftan çocuk davranış bozuklukları gösteriyorsa mesela arkadaşlarıyla kavga ediyorsa, bunun nedenlerini iyi anlamaya çalışın. Davranışların nedenlerini bilmeden çocuğunuza yardımcı olamazsınız.

 

2. Çocuklar davranışları ödüllendirildiği zaman, cesaretlendirildiği zaman, pekiştirildiği zaman onu tekrar etme eğilimi gösterirler. Anne ve babalar bu konuda bilinçli olmalılar ve çocuğu istenmeyen bir davranış gösterdiği zaman ona doğruyu göstermelidir. Çocuğu başka bir çocuğa vurduğu zaman ona aferin dememelidir. Çocuk ödüllendirildiği zaman bu davranışın güzel bir davranış olduğunu kabul edecek ve onu tekrarlayacaktır.

 

3. Çocuğunuzu her zaman bebeklikten itibaren sevgi diliyle yetiştirin. Onu yetişmesinde asla sevgiyi ihlal etmeyin. Ona gerekli ilgiyi şefkati gösterin. Onunla iyi bir iletişim dili oluşturun. Çünkü sevilmeyen, hor görülen, engellenen, şiddet gören çocuklar daha sorunlu olurlar. Bu çocuklarda daha çok davranış bozuklukları görülür.

 

4. Çocuğunuzu iyi tanımaya çalışın. Onun sevdiklerini ve sevmediklerini, hoşuna giden ve gitmeyen şeyleri, rahatsız olduğu durumları iyi tespit edin. Bu durumları tespit edip ona göre davranmanız bebeğinizin daha iyi yetişmesi için size avantaj sağlayacaktır.

 

5. Bebeğinizle veya çocuğunuzla konuşurken asla onu aşağılamayın, küçümsemeyin. Yanlış yapsa bile ona doğruyu gösterin. Ama onun her şeye rağmen değerli olduğunu hissettirerek bunu yapın. Çocuğunuzun bir davranışı yapmasını istemediğiniz zaman bunun nedenini onun anlayabileceği şekilde açıkça ifade edin. Davranışının sonuçlarını ona anlatın.

 

6. Çocukların en fazla örnek aldıkları kişiler anne ve babalarıdır. Onun için anne ve babalar söz ve davranışlarında tutarlı olmalıdırlar. Çocuğun bir şeyi yapmasını istedikleri zaman onu kendileri de yapmamalıdırlar. Çünkü çocuklar için çoğu zaman eylemler sözlerden daha etkili olur. Çocuğunuzu yetiştirirken asla tutarsız davranmayın. Çünkü tutarsızlık çocuğun istenen davranışı göstermesini engelleyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

10227

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim