Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE CİLT SORUNLARI

bebeklerde cilt sorunlarıBEBEKLERDE CİLT SORUNLARI

 

Bebekler çeşitli cilt sorunları yaşayabilirler. Fakat bazı cilt sorunları diğerlerine göre daha yaygın görülür. Bebeğinizin bazı cilt sorunlarında siz kendiniz de tedavi edici uygulamalar yapabilirsiniz. Fakat bazı cilt sorunları ise doktor tedavisi ve reçeteli ilaç kullanımını gerektirir. Bebeğinizin belirli bir cilt rahatsızlığı olduğu zaman hekime danışın.

 

Bebeklerde genelde görülen cilt sorunları şunlardır:


Konak

 

Bebeklerin yaşadıkları cilt sorunlarından birisi konaktır. Bebeklerde konak bebeğin cildinde yağlanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir cilt sorunudur. Yaygın olarak bebeğin saç derisinde görülür. Eğer tedavi edilmezse vücudun yüz ve boyun gibi bölgelerine de yayılabilir. Bebeğin saçları şampuanlanırken küçük bir saç fırçasıyla nazikçe taranarak saç derisi ve saçtaki pullanmalara atılabilir. Bebekteki konak sürekli devam edebilir. Bu nedenle bebekte konak sorunu varsa özellikle konak sorunu için formüle edilmiş bebek şampuanlarını kullanmakta fayda vardır. ( Bebeklerde Konak yazımızı okuyabilirsiniz )

 

Pişik

 

Bebeklerde pişik en yaygın görülen cilt sorunlarından birisidir. Bebeğin altının uzun süre ıslak ve kirli kalması ve bebek bezinin sürtünmesi gibi etkenlerden dolaysı oluşur. Bu nedenle pişik sorununa karşı tek kullanımlık bebek bezleri tercih edilmeli ve bebeğin altı sık sık kontrol edilerek değiştirilmelidir. Ayrıca pişik kremi de hem koruyucu hem de tedavi edici bir şekilde yardımcı olur. ( Bebeklerde Pişik Önleme Ve Tedavisi yazısını da okuyabilirsiniz )

 

Egzama

 

Egzama bebeklerdeki en yaygın cilt sorunlarından birisidir. Atopik dermatit olarak da bilinir. Bebeğin cildindeki bir bağışıklık sorundan kaynaklanır. Mutlaka bir alerjik sorundan kaynaklanmaz. Bebeklerdeki egzama sorununda banyo zamanlarında ılık banyo suyu ve yumuşak bir sabun kullanılmalıdır. Banyodan hemen sonra bebeğin cildine nemlendirici uygulanmalıdır. Eğer bebeğin cildinizdeki egzama geçmezse hekime danışmak gerekir. Hekim reçeteli bir merhem önerebilir. ( Bebeklerde Egzama, Belirtileri Ve Tedavisi yazımızı da okuyabilirsiniz )

 

Toksik eritem

 

Toksik eritem özellikle birkaç günlük bebekler arasında yaygın görülen ve cilt döküntüleri şeklinde görülen bir cilt sorunudur. Fakat tedavi gerektirmeden birkaç gün sonra kendi kendine geçer. ( Bebeklerde Toksik Eritem yazımızı da okuyabilirsiniz )

 

İsilik

 

İslik miliaria olarak da bilinir. Bebeğin vücudundaki aşırı terlemeden dolayı deri kıvrımlarında görülür. Bebeğe çok fazla nemlendirici uygulamaktan kaçınmak gerekir. Bu bebeğin isliğini daha da kötüleştirebilir. İsilik olan bebeği çok fazla giyindirmemek de gerekir. Evdeki sıcaklık düzeyi de rahat bir sıcaklıkta olmalıdır. Çok fazla sıcak ortam da isiliği alevlendirebilir.

 

Stafilokokal haşlanmış deri sendromu

 

Bu cilt sorunu bebeğin yaşamını tehdit edebilen kırmızı döküntülü kabarcıklar şeklinde görülen bir cilt sorunudur. Bebekte aynı zamanda ateş, titreme ve masif cilt soyulmaları da eşlik eder. Eğer bebekte stafilokokal haşlanmış deri sendromu şüphesi varsa hemen hekime göstermek gerekir. Tedavide genelde bebeğin hastanede yatması gerekir.

 

Mantar enfeksiyonu

 

Bir mantar enfeksiyonu pişiğe benzer fakat tipik pişik tedavisi uygulanmaz. Ayrıca pişiğin aksine mantar enfeksiyonu bebeğin cildinde kırışıklık oluşturma eğilimindedir. Mantar enfeksiyonu ayrıca bebeğin alt karın bölgesinde gelişebilir. Bebekteki mantar enfeksiyonu için otc merhem kullanmak hususunda hekime danışmak gerekir. Eğer mantar enfeksiyonu ciddi düzeyde ise hekim reçeteli bir ilaç verebilir.

Yayınlanma Tarihi : 06.02.2014

3407

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim