Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE CİLT KURULUĞU

bebeklerde cilt kuruluğuBEBEKLERDE CİLT KURULUĞU

 

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça yumuşak olmasına karşın aynı zamanda da hassastır ve kurumaya oldukça yatkındır. Eğer bebeğin cildinde kuruma veya lapa lapa şekilde pullanmalar görülürse bu durumun neden kaynaklandığının farkında olmak bir ebeveyn için avantajdır.

 

Yeni doğan bir bebeğin ilk birkaç haftası içinde sıklıkla amniyotik sıvı tarafından sağlanan sıvı bir çevreden açık havaya çıkması neticesinde dış deri katmanında döküntü olabilir. Bu normaldir. Bir bebeğin doğumunda annesinden almış olduğu hormonlar bebeğin cildinde akne ve kurumaya yol açabilir. Bu sorun birkaç hafta içinde düzelir. Fakat düzelmezse bebeğin hekimine durumu danışmak gerekir.

 

Bebekte cilt kuruluğu egzama ve konak belirtisi olabilir

 

Yeni doğan bebeklerde cilt kuruluğu pürüzlü ve lapa lapa bir cilde neden olur. Ciltte kızarıklık, kaşıntı bile görülebilir. Bebeğin cildi kuru ve kaşıntıdan tahriş olduğunda bebekler bu durumdan oldukça rahatsız olabilir.

 

Eğer bebekteki cilt kuruluğu sürekli oluyorsa bu durum bebekte egzama belirtisi olabilir. Bebekte egzama olup olmadığı ancak hekim tarafından teşhis edilebilir. Egzama genelde cildi düzenli nemlendirmek suretiyle tedavi edilir.

 

Eğer bebekte konak sorunu varsa bebeğin kafa derisinde kuruma ve döküntüler oluşur. Bebeklerde konak zararsız bir sorundur ve kendi kendine geçer. Konakta bebeğin saçlarına 5 dk. süreyle bebek yağı uygulamak ve sonra bebek şampuanıyla şampuanlayarak durulamak bebeğin saç derisine faydalıdır. Bebeğin saçlarını yıkadıktan sonra yumuşak bir tarak veya fırçayla saçları taranarak saçlarındaki deri döküntüleri dışarı atılarak temizlenir.

 

Bebekte cilt kuruluğu tedavisi

 

Yeni doğan bebeklerdeki cilt kuruluğunu tedavi etmek basittir. Bebekler için üretilmiş bir nemlendirici bebek 1 aylık olduktan sonra kullanılabilir. Bu nemlendirici bebeğin cildini yumuşak, esnek ve nemli tutacaktır. Banyodan hemen sonra bir bebek losyonu da bebeğin cildini nemli tutmak için oldukça faydalıdır.

 

Bebeğe sıklıkla banyo yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü sık sık banyo bebeğin cildindeki doğal yağ tabakasına zarar vererek cildini kurutur.

 

Bebeğin cildini ayrıca güneşe de fazla maruz bırakmamak gerekir. Çünkü fazla güneş ışınları cildini kurutur ve yakabilir. Bebeğin cildini açık ve güneçli havalarda koruma gerekir.

 

Soğuk mevsimler de bebeğin cildi için kurutucu olabilir. Tabi bu sorun ev içi ortamdan kaynaklanır. Çünkü soğuk havalarda evin içi ısıtılır. Bu sıcak ortam evin içini kurutur. Kuruyan hava bebeğin cildini kurutabilir. Bu nedenle soğuk havalarda evdeki hava kuru olabileceği için nemlendirici bir cihaz çalıştırmak bebeğin hassas ve kuruyan cildi için faydalı olur. Ayrıca evin içinin çok sıcak olmadığından da emin olmak gerekir.

 

Bebeklerdeki kuru cilt eğer dikkat edilmez ise ve gerekli bakımı yapılmaz ise daha da kötüleşerek tahriş olabilir ve enfekte olabilir. ( Bebeklerin Kuruyan Ciltleri İçin )

 

Bebeğin cildini nemli tutmak kadar içini de nemli tutmak gerekir. Yani bebeğin sıvı ihtiyacını iyi karşılamak gerekir. Sıvı ihtiyacının iyi karşılanması ciltte kuruma belirtilerini azaltır ve cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

 

Bebekler için üretilmiş alkol içeren ıslak mendiller çok küçük bebeklerde bebeğin cildindeki neme zarar verebilir. Bu da kurumaya, tahrişe ve döküntülere neden olabilir.

 

Bebeğin ilk bir aylık dönemi boyunca anne karnından açık havaya çıktıktan sonra cildinde bazı döküntüler olabileceğini unutmamak gerekir. Bu sorundan dolayı nemlendirici uygulamak gerekmez.

 

Bebeğe haftada 3-4 defa banyo yaptırmak bebeğin cildini temiz tutmak için yeterlidir.

Yayınlanma Tarihi : 06.03.2015

4642

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim