Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE BOĞULMALARA KARŞI ÖNLEMLER

bebeklerde boğulmaBEBEKLERDE BOĞULMALARA KARŞI ÖNLEMLER ( TIKANARAK BOĞULMA )

Bebeklerde boğulmalar korkutucu olsa da büyük oranda önlenebilir vakalardır. Ebeveynlerin bebeklerin neden boğulmalara daha yatkın olduklarını bilmelerinde fayda vardır. Ayrıca boğulmalara karşı güvenlik önlemlerini de bilmek ve uygulamak gerekir.

Bebekler neden boğulmaya yatkındırlar?

Boğulmalar 1 yaşından daha küçük çocuklarda yaygın olarak görülebilen bir yaralanma veya ölüm nedenidir. Öncelikle bebeklerin nefes alma yolları küçüktür ve kolayca tıkanabilir. Bebeklerin besinleri çiğneme ve yutma yeteneği zaman içinde gelişir. Bebekler nefes alma yolları tıkandığı zaman bunu açma konusunda yetenekli değildirler. Çünkü nefes yolunu tıkayan besini veya maddeyi yeterince güçlü bir şekilde öksürerek dışarı atamaz.

Bebekler sürekli bir öğrenme ve çevresini tanıma sürecindedirler. Bu süreçte ellerini geçen her şeyi ağızlarına atarak öğrenmeye veya tatmaya çalışırlar. Bunlar da bebeğin kolayca tıkanarak boğulmasına yol açabilir.

Bebeklerde en yaygın boğulma nedenleri nedir?

Besinler bebeklerde en yaygın boğulma nedenleridir. Bununla birlikte küçük nesneler, küçük oyuncaklar gibi şeyler de boğulmalarına yol açabilir. Ayrıca bebek kendinden geçmişken beslemek de boğulmasına yol açabilir.

Bebeklerde boğulmaları önlemek için ne yapılabilir?

Aşağıdaki basit adımları uygulayarak bebeğinizde olası bir boğulma riskini önleyebilirsiniz:

1. Bebeğinizin katı gıdalarla uygun zamanda tanıştırın. Bebeğin motor becerileri henüz tam gelişmeden onu katı besinlerle tanıştırmak boğulmasına yol açabilir. Bebeğiniz en az 4 aylık olana kadar bekleyin. Bu zaman zarfında bebeğinize katı besin vermeyin. Hatta bebekleri katı besinlerle tanıştırmak için en uygun zaman normal şartlarda 6. aydan sonradır. Katı besinleri de püre halinde vermek gerekir.

2. Bebeğinize yüksek riskli besinleri vermeyin. Bebeklere veya küçük çocuklara bütün üzüm, sosis, sert şeker, sakız, bisküvi, çiğnemesi zor kuru besinler, ( patlamış mısır, çiğ havuç, kuruyemiş, yapışkan besinler ) vermeyin. Büyük et parçaları gibi lokmalardan kaçının.

3. Çocuğunuzun yemek zamanını gözetleyin ve denetleyin. Çocuğunuza yemek yerken koşmamasını, oyun oynamamasını veya yürümemesini söyleyin. Çocuğunuzun küçük besinleri havaya atıp ağzıyla yakalamasına izin vermeyin.

4. Bebeğinizin oyuncaklarını seçerken dikkatli olun. Çok küçük oyuncakları bebeğinizin ağzına atarak boğulmasına neden olabilir.

5. Bebeğinizin için tehlikeli olabilecek nesneleri ondan uzak tutun. Çengelli iğneler, düğmeler, madeni paralar, kalemler, şişe kapakları, küçük piller bebekler ve küçük çocuklar için tehlikeli nesnelerdir. Bunları mümkün olduğunca güvenli yerlerde saklamalıdır.

Bebeğin boğulma anında ne yapmalıdır?

Eğer bebeğiniz boğuluyorsa onu kaldırın ve yüz aşağı tutun. Sonra elinizi topak yaparak belinin ortasına sıkıca vurun. Bebeğiniz yine nefes almıyorsa bu sefer bebeğinizi düz bir zemine sırt üstü yatırın. İki parmağınızı kullanarak göğüs kemiğinin altına hızlıca 5 defa baskı uygulayın.

Bebeğiniz sırt üstü pozisyondayken bir elinizi alnına koyun ve kafasını arkaya yatırın. Diğer elinizle de bebeğinizin ağzını açın. Eğer bebeğinizi tıkayan nesneyi görebiliyorsanız parmağınızla almaya çalışın. Göremiyorsanız çıkarmaya çalışmayın.

Bebeğinizin nefes alıp vermediğinden endişeliyseniz hemen 112 acil servisi arayın. Veya yanınızda bir başkası varsa siz bunları yaparken 112 acil servisi arayarak acil yardım çağırsın.

Bebek nefes alamıyorsa acil servis gelene kadar aynı şeyleri sırayla uygulayın.

Yayınlanma Tarihi : 12.02.2013

18258

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim