Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE BESLENME DÜZENİ GELİŞİMİ

bebeklerde beslenme düzeni gelişimiBebeklerin gelişiminde beslenme sürecinin büyük önemi vardır. Bebekler bu süreç içinde kendilerine göre bir beslenme düzeni geliştirirler. Tabi bu düzenin gelişmesinde özellikle annenin de etkisi büyüktür. Bebek zaman içinde beslenme konusunda kendi kendine yetme düzeyine gelir.

Bebek bir beslenme düzeni geliştirirken birçok şeyi de öğrenme fırsatı bulur. Aslında bu öğrenme süreci onun sosyal gelişiminin de bir parçasıdır. Hangi zamanlar yemek yeneceğini, yemekte hangi kurallara uyulacağını, yemek sırasında nelerin yapılamayacağını, yemeğin nasıl yenmesi gerektiğini, diğer insanların haklarına uymayı, onlara saygı göstermeyi ve çeşitli ritüelleri öğrenir.

Tabi bunları nasıl öğrendiği, ne derece öğrendiği, istenen şekilde öğrenip öğrenmediği ağırlıklı olarak çevresindeki insanların etkisinde olan bir durumdur. Bebek çevresindeki kişileri rol model alarak bu süreci tamamlar.

Bebeğin beslenmesinde ve bir düzen geliştirmesinde annenin büyük önemi vardır. Beslenme ihtiyacından dolayı bir bebeğin en ihtiyaç duyduğu kişi annesidir. Bebeğin beslenmesinde annesi çok önemli olunca bebek de anneye o derecede kuvvetle bağlanır. Dolayısıyla anne bu süreçte bebeği olumlu veya olumsuz etkileme gücüne sahiptir.

Bazı anneler bebekleri her ağladıklarında ve rahatsızlıklarını bir şekilde ifade ettiklerinde bebeğinin acıkmış olabileceğini düşünüp hemen onu doyurma eğilimi gösterirler. Halbuki bebeğin beslenme dışında bir ihtiyacı olabilir. Fakat anne böyle düşünerek bebeğe sürekli her defasında beslemeye çalışınca bebek de bu davranışı öğrenecektir. Bunun sakıncası şu şekilde olur. Bebek her ağladığı zaman, kendini iyi hissetmediği zaman yemek yeme ihtiyacı hissedecektir. Çünkü normalde insanlar acıkınca yemek yerler. Bu şekilde yetişen bir bebek ise tokluk açlık hissetmese bile kendisini sıkıntıda hissettiği her an yemek isteyecek ve bu şekilde büyüyecektir. Bu yanlış beslenme tarzı bebeğin ileriki yaşantısını da olumsuz etkileyecek ve belki de obez bir insan olarak yetişecektir.

Bazen de anneler bebeklerine ısrarla yemek yedirme davranışı sergilemektedirler. Bebek yemek istemese bile zorla ağızlarına kaşığı götürürler. Bu da yanlış bir davranıştır. Sürekli bu şekilde yapmak bebeğin yemeklere karşı bir ters tepki geliştirmesine yol açabilir. Bebek özellikle bazı yiyeceklere karşı aşırı bir reddedici tutum kazanır. Bu reddetme eğiliminin, sürekli bir şekilde yemek yedirme eğilimi gösteren anneye karşı yönelme tehlikesi de vardır. Çünkü sürekli yemek yemeyi reddeden bir çocuk bir bakıma annesine karşı bir tutum da almış olabilir. Onun için bebeklere yemek yemeleri konusunda çok baskı yapmamak ve zamanını beklemek daha iyi olacaktır.

Bebekler hayatlarının ilk altı ayında beslenme konusunda anneye aşırı bağımlı olurlar. Çünkü ilk altı ay boyunca en önemli beslenme kaynağı anne sütüdür. Altı aydan sonra yavaş yavaş katı gıdalara geçen bebek yine anneye çok bağımlıdır. Çünkü anne sütü yine onun temel besin kaynağıdır. Fakat katı gıdalara geçmesiyle birlikte anneye olan bağımlılığı git gide azalacaktır. Bir yaşından itibaren bebeklere anne sütü yerine katı gıdalar verilmesi önerilir. Çünkü anne sütü bu yaştan sonra bebek için yeterli olmayacaktır. Ayrıca bebek bu süreçte anneden daha bağımsız hareket ettiği için katı gıdalara tamamen geçişi daha kolay olacaktır.

Ayrıca bebekte belli bir beslenme düzeni ve alışkanlığı geliştirirken özellikle annelerin çok dikkatli olmaları gerekir. Bebekler katı gıdalara geçtiği zaman sağlıklı beslenmeleri konusunda titiz davranmak gerekir. Bebek küçüklükten itibaren nasıl beslendiyse büyüdüğü zaman da o alışkanlığını geliştirecektir. Aşırı şekerli gıdalar alıştırılan bebek büyüdüğü zaman da eğilimi bu şeklide olacaktır. Aşırı şekerli yemek de onun sağlığı açısından tehlike doğuracaktır. Tuzlu gıdalara alıştırılan bir bebek büyüdüğünde de tuzlu gıdalara meyledecektir. Bebeği nasıl yetiştirirseniz öyle beslenecektir. Bu ağırlıklı olarak siz anne ve babaların elinde olan bir şeydir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

5547

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim