Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ

bebek besin alerjisi

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ

 

Bebekler çeşitli besinlere alerjik tepki gösterebilirler. Bir bebekte veya çocukta besin alerjisi olup olmadığı ancak belirtilerine bakılarak anlaşılır.

 

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri

 

Eğer bir bebek bir besine karşı alerjik tepki gösterirse; bu onun bağışıklık sistemine bir saldırı olduğunu ve bağışıklık sisteminin buna yeterince karşılık veremediğini gösterir. Bağışıklık sisteminin bununla mücadele edememesi durumunda alerjik belirtiler ortaya çıkar.

 

Besin alerjisinin belirtileri olarak bebekte kurdeşen, ciltte şişme, nefes almada zorluklar olabilir. Kimi zaman bu alerjik belirtiler oldukça şiddetli olabilir ve bebeğin hayatını tehdit eden boyuta ulaşabilir. Bu durumlarda acilen bebeği hekime göstermek gerekir.

 

Kimi zaman besin alerjisi belirtisi olarak egzama, kusma ve ishal gibi alerjik belirtiler de görülür. Eğer bebek herhangi bir sağlık sorunu yokken bir besini yedikten sonra alerjik belirtiler gösteriyorsa muhtemelen o besine karşı alerjisi olabilir. Bundan emin olmak için bebek eğer o besini 2. kez yedikten sonra da bu belirtiler oluyorsa o besine karşı alerjik tepki gösteriyordur.

 

Besin alerjisi olan bebeklerde yenilen tüm yemeklerin içinde bu alerjik tepki gösterdiği maddenin olmaması gerekir.

 

Bebeklerde hangi besinler alerjiye yol açabilir?

 

Herhangi bir besin bebeklerde alerjiye yol açabilir. Fakat genelde bazı besinler diğerlerine göre daha yaygın olarak alerjiye yol açabilir ki, bu besinlerin tüm besinler içindeki alerjiye yol açma oranı %90’ dır.

 

Bu besinler yumurta, süt, fıstık ezmesi, buğday, soya, ağaç yemişleri ( ceviz, Brezilya kestanesi v.b. ), balık ( ton balığı, alabalık, morina ) ve kabuklu deniz ürünleri ( ıstakoz, karides, yengeç )

 

Bebek bir besine alerjik tepki gösterirse ne yapmalı?

 

Besini yedikten sonra eğer bebeğin solunumunda zorluk, dudak ve yüzünde şişkinlik, şiddetli kusma ve ishal gibi durumlar gelişirse 112 acil servisi arayarak yardım istenmelidir.

 

Bebek sürekli bir besine karşı onu yedikten sonra alerjik tepki veriyorsa bu konuda bir çocuk alerjisi uzmanına da danışmak faydalı olabilir. Zaten bebeğin hekimi gerek görürse bu konuda bir alerji uzmanına yönlendirecektir. Yapılan testlerde bebeğin hangi besin veya besinlere alerjik reaksiyon gösterdiği belirlenecektir. Dolayısıyla o besini bebeğe vermekten kaçınmak gerekir.

 

Ayrıca hekim kontrolünde daha sonraki gelişebilecek alerjik reaksiyonlara karşı bir hareket planı belirlenecektir.

 

Hekim her hangi bir alerjik reaksiyon durumunda hemen kullanılmak üzere bir efinefrin oto-enjektör önerebilir.

 

Bebeğin alerji duyduğu besinlere karşı bebeğin bakımıyla ilgili olan diğer kişilerin de bilgili olması ve bu besinleri bebekten uzak tutmaları gerekir. Ayrıca bir alerjik reaksiyon durumunda ne yapmaları gerektiği hususunda bilgilendirilmeleri de faydalı olacaktır.

 

Alerjiler kalıtsal mıdır?

 

Alerjilerin kalıtsal yönleri de bulunmaktadır. Anne ve babasında evcil hayvan alerjisi, besin alerjisi gibi alerjiler olan bebeklerde alerji gelişim ihtimali daha fazladır. Ebeveynlerin her ikisinde de alerji varsa bebekte alerji görülmesi ihtimali % 75 olabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 16.10.2012

6703

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim