Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE BALIK ALERJİSİ

bebeklerde balık alerjisiBEBEKLERDE BALIK ALERJİSİ

Balık içerdiği omega 3 yağ asitleri yönünden besin değeri yüksek bir besindir. Sağlıklı bir beyin ve göz gelişimi için oldukça faydalıdır. Balık ek olarak D vitamini ve protein içerir. Doymuş yağ oranı düşüktür.

Bebeklere 6. aydan itibaren balık verilmeye başlanabilir. Fakat bununla birlikte egzama gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle balık ve alerjik reaksiyon geliştirebilecek diğer olası besinler konusunda hekime danışmak daha doğru olacaktır.

Balıklardaki civa

Balık civa içeren bir besindir. Fazla miktarda civa bebeğin sinir sisteminde ve beyninde zararlara neden olabilir. Balıklardan özellikle köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru ve kiremit balığı yüksek düzeyde civa içerirler. Bu balıklar bebekler için risklidir.

Yapılan araştırmalar göre ton balığının fazla miktarda tüketilmesi de bebeklerde fazla miktarda civa alımına yol açabileceğini ortaya koyuyor. Bu nedenle ton balığını da bebeğe haftada 1 çocuk porsiyonundan daha fazla yedirmemek gerekir.

Balığın yol açabileceği alerjik reaksiyonlar

Bebeğiniz balık yediğinde eğer alerjik bir reaksiyon gelişirse bunu küçümsemeyin. Çünkü bu alerjik reaksiyon ciddi olabilir. En belirgin alerjik reaksiyonlar dil, dudak ve yüzde şişmedir. Ayrıca ciltte kızarıklık, karında kramp, ishal, kusma ve hırıltı gibi diğer besin alerjisi belirtileri de görülebilir.

Bu belirtileri hafif şekilde görülebileceği gibi şiddetli de olabilir. Eğer hafifse genelde sadece bebeğin hekimini aramak yeterlidir. Belirtiler şiddetli görünüyorsa veya bebek ciddi solunum sorunu yaşıyorsa hemen 112 acil servisi arayın. Bebeğinizde ciddi solunum probleminin olduğu durumda bebeği kendiniz hastaneye götürmeyin. Çünkü bebeklerin solunum yolları şişerek kapanabilir ve bu durumda bebeğin ilk olarak paramedik bir müdahaleye ihtiyacı olacaktır.

Dikkat etmeniz gerekenler

1. Bebeğinize yedireceğiniz balığın iyi pişmiş olmasına dikkat edin ve kılçıklarını iyi bir şekilde ayırın.

2. Balığı bebeğinize püre halinde veya çok küçük parçalara ayırarak verin.

3. Bebeğinize 1 seferde sadece 1 balık çeşidini yedirin ve az miktarda verin.

4. Balığı bebeğinize yedirdikten sonra herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını görmek için, yeni bir besini vermeden önce en az 3 gün bekleyin. Böylelikle hangi besinin bebekte alerjiye yol açtığını daha iyi anlayabilirsiniz.

5. Bebekte bir alerjik reaksiyonu önlemek için tıbbi bir müdahale yoktur. Fakat bir ebeveyn olarak eğer bebeğinizde o besini yedikten sonra bir reaksiyon gelişirse o besini bebeğinizin diyetinden çıkarmanız gerekir.

6. Balığın bebeğiniz açısından faydaları risklerinden daha büyüktür.

Yayınlanma Tarihi : 24.05.2013

6977

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim