Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ATEŞ

bebeklerde ateş

BEBEKLERDE ATEŞ

 

Bebeklerin yaşamlarının ilk birkaç aylarında ateş görülmesi olağandır. Çünkü özellikle ilk 3 aya kadar bebeklerin bağışıklık sistemi olgunlaşmamıştır ve olgunlaşma sürecindedir. Dolayısıyla ilk aylar enfeksiyonlarla etkili bir şekilde mücadele edemezler. Bu durum 3 – 4 aylık olana kadar devam eder. Bu yüzden bebeklerdeki ateş hakkında ebeveynlerin bilgi sahibi olmaları gerekir.

 

Bebeklerde ateşe yol açan sebepler nelerdir?

 

Bebeklerdeki ateşin birçok sebebi olabilir. Vücuttaki sıvı yetersizliği bulardan birisidir. Bebeğin aşırı giydirilmiş olması veya oldukça sıcak bir ortamda tutulması ateşini yükseltebilir.

 

Fakat bebeklerdeki ateşin en yaygın nedeni enfeksiyonlardır. Vücudun bağışıklık sistemi virüs veya bakterilerin saldırısına uğrar. Bu saldırı karşısında beyne önlem olarak kimyasal bir mesaj gider. Bu durum vücuttaki sıcaklık dengesini zorladığı için beyin tarafından karşı bir tepki oluşur. Bunun birçok avantajı vardır. Bazı bakteri ve virüsler yüksek sıcaklıktan hoşlanmazlar ve bağışıklık sistemi tarafından yok edilirler. Daha yüksek vücut sıcaklığı vücudun enfeksiyonu atlatmasına yardımcı olur.

 

Bebeklerde ateş konusunda ne zaman endişe etmek gerekir?

 

İlk aylardaki her hangi bir ateş dikkate alınması gereken bir uyarı işaretidir. Bir bebekte yüksek ateşten söz etmek için bebeğin ateşinin rektal yolla ölçümle en az 38 derece olması kabul edilir.

 

2 aylığın altındaki bütün bebeklerde gerçek bir ateş durumu için mutlaka tıbbi bir değerlendirmeye ihtiyaç vardır. Bundan dolayı hekime danışmak gerekir. Bebek en az 4 – 6 aylığa kadar bebeğin ateşi için hekime danışmakta fayda vardır.

 

Eğer bebekte sinirlilik, huzursuzluk, letarji, beslenme sorunu, solunum zorluğu, ciltte kızarma ve döküntü, kusma, ishal ve hasta görünüm varsa ateşi yüksek görünmese bile hekime mutlaka danışmalıdır.

 

Bebeğin ateşi nasıl ölçülür?

 

Bebeğinizin ateşini ölçmeden önce bebeğinizi daha önceden sakinleştirmiş olun. Bebeğinizin sakin olmaması, sürekli ağlaması o an için ateşini yükseltebilir.

 

Güvenilir ve kaliteli bir ateş ölçer alın. Bebeği ateşi rektal yoldan, ağızdan veya koltuk altından ölçülebilir. Bebeğinizin kulağına dudaklarınızı da değdirerek ufak bir test de yapabilirsiniz. Eğer dudaklarımızda önemli bir sıcaklık hissi var ise bebeğinizde ateş olabilir. Bunu netleştirmek için ateş ölçeri kullanın.

 

Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

 

Bebeğinizin genel durumunu dikkate alın. Bebeğinizde iştah kaybı, susuzluk belirtileri ve cildin rengi nasıl, mutlu mu mutsuz mu? Bu durumları gözleyin.

 

Bebeğinizi mümkün olduğunca serin tutun. Sıvı ihtiyacını giderin. Eğer sadece anne sütüyle besleniyorsa sık sık emzirin. Ilık bir banyo yaptırın, hafif ince şeyler giydirin. Bebeğiniz rahatlayacaktır.

 

Bebeğinizi mümkün olduğunca evde tutun. Eve misafir almayın. Bebeğinizin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenmesi iyileşmesine ve ateşinin düşmesine yardımcı olur. Bebeğinizle güzel bir zaman geçirin. Kendini mutlu hissetmesi önemlidir.

 

Bebeğin ateşi değişebilir mi?

 

Bebeklerde ateş duruma ve ortama göre değişebilir. Örneğin bebeğin aktivite durumu, evin fazla ısıtılması, bebeğin bir ağlama krizine girmesi, dışarıda havaların çok sıcak olması v.b. etkenler de bebeğin ateşini yükseltebilir. Bunun için eğer evde bir ateş ölçer yoksa bebeğin alnına el ile dokunulur. Ateşi ola bir bebeğin alnı da sıcaktır. Eğer alnı soğuksa veya önemli bir sıcaklık hissi yoksa bebekteki ateş için pek endişe edici bir durum yoktur.

Yayınlanma Tarihi : 18.10.2012

4600

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim