Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ASTIM NASIL ÖNLENİR?

bebeklerde astım nasıl önlenirBEBEKLERDE ASTIM NASIL ÖNLENİR?

Geçmiş zamanlarda bebeklerdeki astım sorununun önlenmesi konusunda birçok yanlış inanışlar ve uygulamalar olsa da bu konuda bilimsel araştırmaların yapılması ebeveynlere daha bilinçli hareket etme imkanı tanımıştır. Bebeğinizde astımı önlemek için aşağıdaki önemli adımları atmanız bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.

1. Bebeğinizin olduğu yerde kesinlikle sigara içmeyin. Sigarayı dışarı da veya evinizin balkonunda için. Başka insanlarında bebeğinizin yanında sigara içmesine müsaade etmeyin. Arizona Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada sigara bebeklerde astımı ve diğer solunum sorunlarını tetikleyebilecek en önemli etkenlerden birisi olarak tespit edilmiştir.

2. Bebeğinizi mümkün olduğunca uzun süre emzirin. Yine Arizona Üniversitesinin araştırmasında emzirmenin formül besinler olmadan en az 6 ay boyunca devam etmesi astım riskini düşüren bir etken olarak tespit edilmiştir.

3. Bebeğinize katı besinleri almaya başladığı zaman omega 3 yağ asitleri yönünden zengin bir besin olan balık yedirin. Katı besinlere başlarken balığı da diyetine ekleyin. Bilimsel veriler erken dönemlerden itibaren balık yiyen bebeklerde astım gelişme riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Balığı az tüketen bebeklerin astıma daha yatkın oldukları tespit edilmiştir.

4. Bebeklerde astım gibi solunum problemlerini önlemek için önlem alın fakat aşırıya kaçmayın. Çünkü yapılan araştırmalar bu konuda aşırı önlemlerin bebekler için daha zararlı olabileceğini gösteriyor. Yaşamının erken dönemlerinden itibaren bu tür enfeksiyonlara maruz kalmak bebeklerde astım gelişme riskini düşürüyor. Elbette ki eğer bebeğinizde bakteriyel bir solunum enfeksiyonu varsa tedavisi için hekimine göstermelisiniz. Fakat bebeği astım gibi solunum sorunlarından korumak ve önlemek için aşırı titiz davranmak yarardan çok zarar getiriyor. Çünkü bu bebeklerde bağışıklık sistemi daha duyarlı olabiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 15.05.2013

3949

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim