Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ARABA TUTMASI

bebeklerde araba tutmasıBEBEKLERDE ARABA TUTMASI

 

Daha büyük çocuklar arabadayken mide bulantılarını kendileri ifade edebilirler. Fakat bebeklerin arabadayken mide bulantılarını ifade etme şansı yoktur. Dolayısıyla araba tutması olarak adlandırılan durum bebekler için daha sıkıntı verici olabilir.

 

Araba tutması nedir?

 

Araba tutması göz ve kulak arasında meydana gelen karışıklıktan kaynaklanır. İç kulak hareketi belirler ve denetler. Fakat gözler bunu yapamaz çünkü başka bir yere odaklanmıştır. Bu durum beyinde karışık sinyallere neden olur. Bu karışık sinyaller de mide bulantısına neden olur.

 

Bebeklerde araba tutması

 

Herhangi bir insanda araba tutması durumu oluşabilir. Buna bebekler de dahildir. Bu tür bir durum örneğin uçaktayken veya bir deniz aracında gidiyorken daha çok görülebilir. Bunun nedeni beynin yeni duruma uyum sağlayamamasıdır.

 

Bebeklerde araba tutmasının belirtileri

 

Araba tutmasının en temel belirtisi mide bulantısıdır. Diğer yandan bebeklerde aynı zamanda terleme ve esneme de görülür. Bebek ağlamaya başlar. Solunumu daha hızlıdır ve tükürük salgısında artış olur. Bebek araba tutması durumunda normalden daha fazla ağlayabilir. Bebek arabada giderken sürekli ağlıyor ve araba durduğunda ağlamasını eskiyorsa bu araba tutmasıyla ilgili bir durum olabilir.

 

Bebekte araba tutmasını önlemek için

 

Bebekte araba tutmasını başlamadan durdurmak ve önlemenin yolları bulunmalıdır. Bebekler arabada kendi koltuğunda otururken ters yönde bakıyor olabilir. Bebeğin bu ters oturuşu abrada tutmasına yol açarak mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Bebeğin arabadayken dışarıyı rahatça görmesini sağlayacak pozisyonda durması mide bulantısına karşı daha uygun olabilir. Arabanın içi oldukça iyi havalandırılmalıdır. Bebeğin uçak seyahatlerinde uyuması yine olası bir mide bulantısını önleyebilir.

 

Araba tutmasına karşı ilaç tedavisi

 

Bebeklerdeki araba tutması vakasının şiddetli olduğu durumlarda bebeğiniz hekimi bir antihistamin reçete edebilir. Antihistaminler araba tutmasına yol açan kimyasal işaretleri bloke eder. Araba tutmasına karşı ilaç kullanılmadan önce mutlaka bebeğin hekimine danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 21.01.2014

6737

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim