Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ALERJİYİ TETİKLEYEBİLECEK ALERJENLER

bebeklerde alerjiyi tetikleyebilecek alerjenlerBEBEKLERDE ALERJİYİ TETİKLEYEBİLECEK ALERJENLER

 

Bebekler hassas yapıları ve bağışıklık sistemlerinin çok güçlü olmamasından dolayı birçok olası alerjenden etkilenebilirler. Her bebek veya çocuk farklı alerjenlere alerji duyabilirler. Alerjenler her bebeği farklı şekillerde ve düzeyde etkileyebilir. Bebeklerde genelde aşağıdaki alerjenler alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Bir ebeveyn olarak bu alerjenleri bilmenizde ve bebeğinizi bu alerjenlerden olabildiğince uzak tutmak için bilgim sahibi olmanızda fayda vardır. Bebeğinizin maruz kalma riskini düşürmek için bebeğinizin hekimiyle de mutlaka görüşmelisiniz. Böylelikle daha iyi bir hareket planı oluşturabilirsiniz.

 

Toz akarları: Bebeklerde alerjiyi tetikleyebilecek alerjenlerden birisi toz akarlarıdır. Toz akarları evdeki eşyalarda, halılarda, yastık kılıflarında yatak örtülerinde bulunmaktadır. En yaygın alerji tetikleyicilerindendir.

 

Evdeki hayvanlar: Bebeklerde evcil hayvan alerjisi görülebilir. Evde beslenen hayvanların tüyleri, salyası ve dışkısı bebeklerde alerjiyi tetikleyebilir. Bebeğin bu tür alerjenlere maruz kalması alerjik tepkiye neden olabilir.

 

Küf: Küf nemli ortamlarda gelişir. Açık havada, iyi havalanan bir yerde ve kuru ortamda küf oluşmaz. Fakat küf alerjisi herhangi bir mevsimde oluşabilir. Bebeğin küf alerjisine maruz kalmasını önlemek için ve ortamının iyi havlandırılması, küflü köşelerin olmaması gerekir.

 

Hamamböcekleri: Hamamböcekleri hareket ettikleri zaman evde kendi izlerini bırakırlar. Bu izlerle temas alerjiyi tetikleyebilir. Bebekte bu tür bir alerji durumunda cilt kaşıntısı, gözlerde kaşınma, boğaz kaşıntısı gibi alerjik belirtiler oluşur. Özellikle mutfak köşelerinde, buzdolabı arkasında hamamböceklerine karşı tuzak yerleştirmek faydalı olur.

 

Süt: Süt bebeklerde besin alerjisini tetikleyebilecek bir besindir. Bebeklerde en yaygın alerjen besinlerden birisidir. Bu nedenle bebeklere ilk 1 yıl inek sütü verilmemesi tavsiye edilmektedir.

 

Yumurta: Yumurta bebeklerde alerjiye yol açabilecek alerjen besinlerden birisidir. Yumurtanın alerjiye yol açması sonucunda kurdeşen, burun iltihabı, kramplar, mide bulantısı ve nefes darlığı gibi sorunlar görülebilir.

 

Fıstık: Fıstık bebeklerde en alerjen besinlerden birisidir ve çok şiddetli bir alerjik durum yaratarak bebeklerde anafilaksiye neden olabilir.

 

Ağaç kabuklu yemişleri: Ceviz, badem, kaju ve diğer akaç kuru yemişleri bebeklerde alerjik etkiler yaratabilmektedir. Bu yemiler bebekler için herhangi bir yiyecekte de kullanılmamalıdır.

 

Deniz kabukluları: Karides, yengeç ve istakoz bebekler ve küçük çocuklar için bir besin değildir. Bebeklerde ciddi alerjik sonuçlara yol açabilir.

 

Arı sokması: Bebekler ve çocuklar arı sokmasına ciddi bir reaksiyon gösterebilirler. Hava alma yollarında şişmeye nede olarak solunumu zorlaştırabilir.

 

Lateks: Lateksin 2 türü vardır. Kauçuk ağacından gelen lateks alerjiyi tetikleyebilir. Sentetik lateks ise bir etki yaratmaz.

 

İlaç: İlaçlar arasında penisilin en yaygın alerji tetikleyici ilaçtır. Ayrıca diğer antibiyotikler, antikovulzanlar ve insülin de önemli bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 24.04.2014

3108

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim