Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ALERJİ

bebeklerde alerjiBEBEKLERDE ALERJİ

 

Alerjik durumlar bebekleri için zorlu olabilir ve kimi zaman bu alerjik durumlar soğuk algınlığı vakalarıyla da karıştırılabilmektedir. Bebeğinizde bir alerji olup olmadığını bebeğinizin hekimi bazı testler yaparak belirleyecektir.

 

Alerji nedir?


Bir bebek herhangi bir alerjene maruz kaldığında ( solunum, dokunma veya sindirme v.b. yollarla ) bebeğin vücudu bu alerjenle mücadele etmek için histaminler açığa çıkartır. Bu alerjenler bebeğin vücudunda tahrişe neden olabilir, burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı ve öksürük gibi reaksiyonlara yol açabilir. Eğer bebek bu alerjenlere aşırı derecede tepki verirse anafilaktik şok denilen çok ciddi bir durum da meydana gelebilir. Bu bebek için hayati bir risk de doğurmaktadır. Bu durumda bebeğin solunumunda önemli bir sorun meydana gelebilir.

 

Bebeklerde yaygın alerjenler


Bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açan en yaygın alerjenler akarlar, hayvan tüyü, çeşitli besinler ve küftür.

 

Bebeklerde alerji belirtileri


Bebeklerdeki alerji belirtileri gözlerde kızarıklık, gözlerde akıntı ve kaşıntı, burunda tıkanma veya burun akıntısı, hapşırma, ciltte kızarıklık, kaşıntı, göz altlarında koyu halkalar şeklinde olabilir.

 

Alerji teşhisi


Öncelikle evinizde gerek sizde gerekse de bebeğinizde alerjik belirtilere yol açabilecek etkenleri iyi gözlemeye çalışın. Eğer hayvan dışkısı, küf, akarlar veya polenler varsa bebeğinizdeki olası alerji nedenleri bunlar olabilir. Dolayısıyla ev ortamında bu alerjenlere karşı önlem almak gerekir.

 

Kimi zaman soğuk algınlıkları ve alerjik belirtiler birbiriyle karıştırılabilir. Bebeğinizin hekimi kan testi, cilt testi gibi yöntemlerle bebeğinizde alerji olup olmadığını tespit edecektir.

 

Bebekte alerjiyi önlemek


Bebekte alerjiyi önlemenin en temel kuralı özellikle ev ortamında alerjik reaksiyona yol açabilecek etkenleri elimine etmektir. Ev temizliğini düzenli olarak ve sıklıkla yapmak, evcil hayvan varsa bunların temizliği ve bakımını düzenli yapmak ve mümkünde bebeğin olduğu ortamdan uzak tutmak, evde bir hava temizleyici ve nemlendirici cihaz bulundurmak v.b. önlemler alınabilir.

Yayınlanma Tarihi : 13.05.2013

12736

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Hilal Sarı - 13-01-2016 17:18:15

    Bir yerde okumuştum. Bebeklere 2 aylıktan itibaren alerji testi yapılabilirmiş. Bu konuda belli bir zamanlama var mı acaba? Yada bu zamanlama alerji türlerine göre değişir mi? Bebek anne sütünden de alerji kapabilir mi? Bir de bebeğine alerji testi yaptıran varsa tecrübelerini paylaşabilir mi? Teşekkürler.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim