Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ALERJİ YAPAN BESİNLER

Bebeklerde alerji yapan besinlerBEBEKLERDE ALERJİ YAPAN BESİNLER


Bebeklerin sindirim sistemleri yetişkinler gibi gelişmiş değildir ve oldukça hassastır. Bu nedenle bazı besinler bebekler için ilk 1 yıl alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu besinlerin ilk 1 yıl bebeklere verilmesinden kaçınmak gerekir. Hemen hemen birçok besin bebeklerde alerjiye neden olabilir. Fakat bazı besinler var ki bebeklerde görülen besin alerjilerinin çok büyük kısmı bu besinlerden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde besin alerjsi yapan bu besinler hangileridir? İşte o besinler:

 

İnek sütü: İnek sütü bebeklerde alerjiye neden olan en bilinen besinlerden birisidir. İnek sütü anne sütünden veya bebek mamalarından farklıdır. Özellikle besinsel açıdan farklıdır. Ayrıca inek sütünde bulunan bazı maddeler bebeklerin henüz olgunlaşmamış ve tam gelişmemiş sindirim sistemi tarafından tam sindirilememektedir. Bu da bebekte alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Ayrıca inek sütünün besin değeri anne sütünün besin değeriyle aynı değildir. Bebeğin inek sütüyle beslenmesi alerjik reaksiyonların yanında bebekte besin eksikliğine de neden olur. Bebek ilk 1 yılını doldurduktan sonra tam inek sütüyle beslenebilir. Zaten 1. yıldan sonra küçük çocuklarda ve daha büyük çocuklarda inek sütü faydalı bir besindir.

 

Bal: Bal bebeklerde alerjiye neden olduğu bilinen besinlerden birisidir. Balın içeriğinde botulizm olarak adlandırılan sporlar bulunmaktadır. Bebeklerin midesi baldaki bu sporları yeterince yol edemez. Bal bebekte botulizm denilen alerjik reaksiyonun gelişmesine neden olan bir besindir. Bu nedenle ilk 1 yıl bebeklere bal yedirilmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Kuruyemişler ve fıstık: Bütün kuruyemişler bebekler ve küçük çocuklar için boğulmalarına neden olabilecek riskli besinlerdir. Fıstık ezmesi de bebeklerde alerji yaptığı bilinen bir besindir. Bu nedenle fıstık ezmesinin 2 yaşında küçük çocuklara verilmesi tavsiye edilmemektedir. Aile geçmişinde fıstık veya diğer kuruyemişler alerjisi olan bebeklerde veya çocuklarda, çocuğu fıstık, fıstık ezmesi veya diğer kuruyemişlerle tanıştırmadan önce ilk olarak bebeğin hekimine danışmak daha doğru olacaktır.

 

Diğer besinler: Yumurta, buğday, soya, balık ( ton balığı, alabalık, morina ) ve kabuklu deniz ürünleri ( ıstakoz, karides, yengeç )

Yayınlanma Tarihi : 08.04.2015

3311

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim