Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ALERJİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Bebeklerde alerjiBEBEKLERDE ALERJİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

 

Bebeklerde alerji nasıl oluşur ve belirtilileri nelerdir?

 

Bebeklerde alerji oluştuğunda burun akıntısı, döküntü, mide sorunu, huysuzluk gibi belirtiler görülür. Esasında bu belirtiler başka sorunların da belirtileri olabilir. Fakat ebeveynler genelde bu belirtileri göz ardı etmektedirler. Bu alerji belirtileri bir soğuk algınlığı, bebekte akne, hassas bir mide yapısı veya bebeğin her zamanki mızmızlık belirtileri olarak algılanabilmektedir.

 

Alerji bebeğin bir alerjene karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği bir olumsuz tepkidir. Bağışıklık sistemi normalde vücudun hastalıklarla mücadele edebilmesi için vardır. Fakat bazen bağışıklık sistemi zararsız olarak görülen maddelere bile ( polenler v.b. ) reaksiyon gösterebilir. Yani her zaman sadece virüs, bakteri gibi şeylere reaksiyon göstermeyebilir.

 

Alerji durumunda vücudun bağışıklık sistemi bu zararsız görülen maddeye bile reaksiyon gösterdiğinde vücuttaki antikor denilen koruyucu proteinler aşırı derecede üretilir. Bu aşırı antikor üretimi şişmeye ve iltihaplanmaya neden olur. Örneğin bunun etkileri burun içinde görülebilir. Burun akıntısı veya tıkanıklığı bu belirtiler arasındadır.

 

Bebekler için potansiyel alerjenler nelerdir?

 

Bebeklerde aslında birçok şey alerjiye yol açma riskine sahiptir. Besinler, ilaçlar, hayvan tüyü, böcekler, toz akarları, küf ve polenler bebeklerde alerji oluşturabilecek risklerdir.

 

Bu alerjenler bebekte solunumla ilgili sorunlara ( burun alerjileri ) yol açabileceği gibi egzama gibi cilt sorunlarına, bağırsak sorunlarına ve besin alerjisine de yol açabilir.

 

Soğuk algınlığı mı alerji mi?

 

Soğuk algınlığı ve alerji arasındaki farkı birçok ebeveyn gibi siz de merak ediyor olabilirsiniz. Fakat ikisini birbirinden ayırmak zor olabilir. Çünkü belirtileri birbirine çok benzerdir. Fakat bazı temel noktalara dikkat etmek soğuk algınlığı ve alerjiyi birbirinden ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

 

Üst solunum yolları: Üst solunum yollarıyla ilgili bir sorunda eğer bebekte ateş varsa bu muhtemelen bir soğuk algınlığı vakasıdır. Bu belirtilerin 1 hafta içinde kaybolması beklenir. Fakat eğer devam ederse, bebekte ateş yoksa ve sürekli, ince ve sulu bir burun akıntısı varsa bu bir alerji göstergesi olabilir.

 

Bebeklerde bazı şiddetli alerjik durumlarda anaflaksi olarak adlandırılan ve bebeğin yaşamını da tehlikeye sokan durumlar da olabilir. Fakat bu şiddetli alerjik durum nadir gelişir. Böyle bir durumda bebeğin hava alma yollarında solunumunu güçleştirecek şişkinlik oluşur. Bu durumda hemen 112 acil servisi arayarak yardım istenmelidir.

 

Alt solunum yolları: Öksürük ve hırıltı bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygın yanan durumlardır. Bebeklerin solunum yolları küçük ve hassastır. Bu solunum yoları virüslerden dolayı şişebilir. Bazı zamanlar öksürük ve hırıltı astım hastalığının da bir sonucu olabilir.

 

Alerjik bünyeli bebekler solunum virüslerine yatkındırlar ve öksürük veya soğuk algınlığı gibi durumları bertaraf etmek bu bebeklerde sorun olur. Alerjenlere veya virüslere bir reaksiyon olarak bebeklerin solunum kaslarında spazm oluşur ve şişer. Bebek kuru öksürür. Bu hırıltıya yol açar.

 

Hırıltı küçük çocuklarda tehlikeli olabilecek bir durumdur. Çünkü bu solunum yapmakta zorluk çektiğinin bir göstergesidir. Eğer bebeğinizde hırıltı varsa veya buna benzer bir durum varsa bebeğin solunumu ile ilgili diğer belirtilere bakın. Nefes alıp verirken gürültü çıkıyor mu? buna bakın. Eğer bebeğinizde bu belirtiler varsa hemen bebeğinizin hekimini arayarak durumu bildirin.

 

Gözler: Konjonktivit hem alerjiden hem de virüslerden kaynaklanabilir. Konjonktivit belirtileri arasında gözlerde kanlanma, sulanma, ağrı, acıma, kaşıntı, yanma, ışığa karşı duyarlılık, gözlerde irin ve akıntı oluşması, uykuda gözlerdeki irinden dolayı göz kapaklarının birbirine yapışması gibi belirtiler vardır.

 

Alerjik konjonkyivit ise virüslerin yol açtığı konjonktivitten çok farklı değildir. Sorunun alerjiden mi yoksa virüslerden mi kaynaklandığının teşhisini hekim yapabilir.

 

Fakat ikisini birbirinden ayırt edebilecek bazı özellikler de vardır. Örneğin alerjiden kaynaklanan konjonktivit durumunda bebeğin gözleri kaşıntılı olabilir. Alerjik konjonktivite bebeğin gözleri kaşıntıya daha yatkındır. Ayrıca alerjik durumda gözde aşırı şekilde sulanma olur, gözaltlarında da koyu halkalar belirir. Ayrıca göz tahriş olabilir.

 

Cilt: Yeni doğan bebeklerde döküntüler daha yaygındır. Fakat çoğu cilt döküntüleri 2-3 aylık olduklarında ortadan kaybolur. Bu genelde alerjik cilt döküntülerinden dolayıdır. En yaygın alerjik cilt döküntüsü atopik dermatittir ( egzama ). Bu aslında çoğu bebekte alerjiye yatkınlığın ilk uyarıcı belirtisidir.

 

Egzama kaşıntılı ve döküntülü bir cilt sorunudur. Bebeğin yaygın olarak yanaklarında, gövdesinde, kollarında ve bacaklarında görülür. Küçük ve daha büyük çocuklarda ise kalıcı cilt kuruluğu ve kaşıntısı oluşur. Bu genelde boyun, bilekleri, ayak bilekleri ve diz ve dirseklerin büklüm yerlerinde oluşur.

 

Kontakt dermatit sabun, deterjan, yün giysiler, zehirli sarmaşık gibi şeylerin vücuda temas etmesiyle olunan alerjik bir cilt sorunudur.

 

Mide: Virüsler bebekte kusma, ishal, mide sorunları ve gaz oluşmasına neden olabilir. Fakat bu belirtiler bir alerjiden de kaynaklanabilir. Çevresel alerjenlere alerjisi olan bir bebekte veya çocukta mide rahatsızlıkları görülebilir.

 

Davranışlar: Bebekte yeme ve uyku ile ilgili sorunlar veya asabiyet durumu bir alerjik durumdan kaynaklanabilir. Alerji durumunda bebek mızmız ve rahatsız hissedebilir. Bebeğin böyle hissetmesinde yaşadığı bir tıkanıklık, karın ağrısı, ciltte, gözlerde veya burunda yaşadığı kaşıntıların rolü olabilir.

 

Soğuk algınlığından kaynaklanan durumlar ise daha çok kış aylarına oluşur. Fakat ev içindeki toz akarları gibi alerjenlerin oluşturacağı alerjik durumlar tüm yıl boyunca ortaya çıkabilir.

 

Mevsimsel saman nezlesi ise en yaygın olarak ilkbaharda görülür. Fakat bu genelde bebekleri etkilemez.

 

Burun alerjisine neden olan faktörler?

 

Burun ( nazal ) alerjilerine yol açma riski olan birçok faktör bulunmaktadır. En yaygın olanları şunlardır.

 

Evdeki toz akarları: Bunlar mikroskobik organizmalardır. Alerji sorunu yaşayan çocukların neredeyse %85’i toz akarlarında karşı alerjik reaksiyon gösterirler.

 

Hayvan tüyü: Kedi, köpek gibi kürklü hayvanlara alerjik reaksiyon gelişebilir.

 

Polenler: Ağaçlar, çimenler ve diğer otlardan gelen polenler burun alerjisini tetikleyebilir.

 

Küf: Evdeki ıslak, nemli bölgelerde oluşan küfler de burun alerjisine yol açabilir.

 

Bebekte alerji belirtileri nasıl iyileştirilir?

 

Eğer bebeğinizde alerjik belirtiler varsa bu belirtileri iyileştirmek ve minimize etmek için bazı çevresel ve diğer değişiklikleri yapabilirsiniz.

 

a) %1 kortizon krem veya cilt nemlendiricileri egzama ve diğer alerjik döküntülere iyi gelir.

 

b) Ağızdan alınan antihistaminler daha büyük bebeklerde alerji belirtilerini hızlı iyileştirmede faydalıdır.

 

c) Toz akarlarına karşı bebeğinizin yatak ve yastık örtülerini sık sık yenileyin. Kullanılan örtüleri yüksek sıcaklıkta yıkayın.

 

d) Mümkünse evinizde kedi veya köpek beslemeyin. Eğer bunu yapamıyorsanız evinizde evcil hayvanlarınız için ayrı bir yer ayarlayın ve bebeğinizi buradan uzak tutun.

 

e) Çamaşırları yıkamak için hipoalerjenik çamaşır deterjanı kullanın.

 

Bebekte alerji belirtilerini azaltmak veya önlemek için mümkün olduğunca bebeği alerjenlerden uzak tutmak gerekir. En az ilk 6 ay boyunca buna özen göstermek önemlidir.

 

Kimi zaman alerjiye neden olan şeyi belirlemek de zordur. Bu durumda bebekte alerji belirtileri ne zaman görülmeye başlandı, hangi belirtiler ortaya çıktı gibi sorulara yanıt vererek bu konuda notlar almak bebeğin neye alerjisi olduğunu tespit etmede oldukça yardımcı olacaktır.

 

2 aylıktan daha büyük bebeklerde alerji testi için kan veya cilt testi yapılır. Fakat bu test sonuçlarını yorumlamak zordur. Çünkü bebeğin bağışıklık sistemi daha yeni olgunlaşmaya başlamaktadır.

 

Bebeğinizde alerjiyi önlemek için

 

Eğer ailenizde alerji vakaları varsa bebeğinizde de alerjik bir durum riski olabilir. Bebeğinizi alerjiden korumak için, alerjik durumları önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 

Bebeğinizi emzirin. Bebeğinizi ilk 6 ay boyunca anne sütüyle besleyin. Emzirme bebekte alerji riskini düşüren önemli bir etkendir. Çünkü 6 aydan önce bebeklere ek besinler yedirmek bebekler için besin alerjisi riskini artırır. Anne sütü sayrıca bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için de önemlidir. Eğer bebeğinizi emziremiyorsanız veya anne sütüyle besleyemiyorsanız bir hipoalerjenik mama kullanın. Bunun için bebeğinizin hekiminize danışarak doğru bir mama tavsiyesi alın.

 

Bebeğinizin alerjenlere maruz kalmasını sınırlayın. Bunun için evinizde sigara içirmeyin ve içilmesine müsaade etmeyin. Toz akarlarına karşı üretilmiş yastık kılıfları kullanın. Evinizdeki tozlu yerleri ve küf oluşabilecek yerleri düzenli olarak temiz tutun. Yine küf oluşabilecek yerleri kuru tutmaya çalışın. Bebeğinizin odasında halı kullanmayın. Mümkünse evinizde evcil hayvan beslemeyin.

 

Bebeğinizde evcil hayvan alerjisine karşı

 

Eğer bebeğinizin evcil hayvanlara karşı alerjisi varsa ( hayvan tüyü ve salyası ) yapabileceğiniz en iyi şey evcil hayvanları evden uzak tutmaktır. Bunun yapmak belki sizin için kolay olmayabilir ama bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

 

Eğer bunu yapamıyorsanız en azından evcil hayvanları evinizin ayrı bir köşesinde tutun ve bebeğinizden uzak tutun. Sık sık evcil hayvanlarınızı yıkayın. Bunun için evcil hayvan dükkanlarında satılan şampuanlardan kullanabilirsiniz. Bebeğinizin oyuncaklarına da evcil hayvanınızın temas etmesini önleyin.

 

Bebeğinizde polen alerjisine karşı

 

Özellikle alerji mevsiminde polenler bebeğinizi etkileyebilir. Havadaki polenleri önlemek imkansız olsa da bunun eve nüfuz etmesini minimize etmek mümkündür. Bebeğinizi veya çocuğunuzu mümkün olduğunca bu havalarda evde tutmaya çalışın. Pencereleri polenlerin yoğun olduğu zamanlarda ( özelikle rüzgarlı havalarda ) kapalı tutmaya çalışın.

 

Eğer çocuğunuz yürüyebiliyor ve dışarı çıkabiliyorsa eve geldiğinde banyo yaptırarak polenlerden vücudunu temizleyin. Elbiselerini çamaşır makinesine atarak yıkayın. Elbiselerini kurutmak için ise açık hava yerine kurutma makinesini kullanın veya evinizde kendi kendine kurumasını bekleyin. ( Bebeğinizde Polen Alerjisini Nasıl Önlersiniz? )

 

Bebeğinizde küf alerjisine karşı

 

Havalar sıcak ve nemliyse evinizde bir havalandırma ve nem azaltıcı cihaz kullanın. Evinizin ıslak bölgelerini kuru tutun. Islak köşelerde küf çabuk oluşur. Evinizi ve özelikle banyo, mutfak gibi yerleri iyi havalandırın.

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2015

17124

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Fatma Bozdağ - 23-12-2015 13:31:53

    Bence bağışıklık sistemi de önemli. Çocukların bağışıklık sistemi güçlü olduğunda alerji de az oluyor.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim