Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE AKNENİN EVDE TEDAVİSİ

bebeklerde aknenin evde tedavisiBEBEKLERDE AKNENİN EVDE TEDAVİSİ

Akne sıklıkla genç ve yetişkin insanlarda görülen bir cilt sorundur. Fakat bazen bebekler de akne sorunu yaşayabilirler. Gerçekte hormonlar anne rahminde bebeğe transfer edildikten sonra bebeğin yanak, alın veya çenesinde doğumdan 6. aya kadar akne görülebilir.

Ayrıca “milia” denen küçük beyaz yumrular da olabilir. Bunlar sıklıkla kendi kendine gider. Bununla birlikte bebeğinizin akne sorununu kendiniz de tedavi etmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki çözümleri uygulamanız size yardımcı olacaktır.

1. Bebeğinizin yüzünde yumuşak temizleyiciler kullanın. Bu yumuşak bir sabun veya gözlerini etkilemeyecek bir bebe şampuanı olabilir. Günde 2 defa bebeğinizin yüzünü yıkayın. Aynı şekilde bebeğinizin yüzünde süt, besin veya salya varsa bunları da yıkayın. Bunların bebeğinizin yüzünde uzun süreyle kalmasına izin vermeyin. Çünkü bu tür şeyler bebeğinizin yüzünü tahriş edebilir.

2. Eğer bebeğinizin emziriyorsanız ve emzirmenin yanında başka besinlerden de veriyorsanız, ona ne yedirdiğinize ve ne içirdiğinize dikkat edin. Yağlı besinleri yedirmekten kaçının. Yağlı besinler bebeğinizin aknesini daha da kötü yapabilir. Bebeğinize bol sıvı verin ve taze sebzeler yedirin, taze meyve suları içirin. Bunlar bebeğinizin cildindeki hücrelerin yenilenmesine imkan sağlar.

3. Kıyafet ve yatak örtülerini temiz tutun. Bebeğinizin elbiselerini, yatak örtülerini, yastık kılıflarını ve oyuncaklarını düzenli olarak yıkayın.

4. Bazı kadınlar bebeklerinin aknesinin tedavisi için anne sütünü kullanırlar. Anne sütü ciltteki iltihaplanmayı hafifletmeye ve sivilceleri kurutmaya yardımcı olur. Böylelikle aknenin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Tabi bu çözüm her bebekte işe yaramayabilir ve hatta tahrişi daha da artırabilir. Eğer bebeğinizin aknesi için cildine anne sütü uyguladığınızda daha fazla tahriş oluyorsa bu yöntemi uygulamayı bırakın.

Yayınlanma Tarihi : 18.01.2013

3196

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim