Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE AKNE VE NEDENLERİ

bebeklerde akneBEBEKLERDE AKNE VE NEDENLERİ

Bebeklerde akne oluşumu çok yaygındır. Akne doğumda ortaya çıkabileceği gibi ağırlıklı olarak doğumdan 2 hafta sonra ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerdeki akne gençlerdeki akneye benzer. Genelde yanakta görülür. Fakat alın, çene ve sırt bölgesinde de görülebilmektedir. Bebeklerin yüzündeki her leke akne değildir. Eğer bu lekeler tahriş olmuş vaziyetteyse ve bu tahriş pul pul kabuklanmış ve döküntülüyse bu durumda ciltte başka bir sorundan söz edilebilir. Ayrıca bu döküntüler vücudun başka yerlerinde de görülebilir.  Bu durumda egzama veya başka bir cilt problemi olabilir.

Bebeklerde akne neden olur?

Bebeklerdeki aknelerin nedeni gebeliğin sonunda bebeğin anneden aldığı hormonların etkisinin olduğu belirtilmektedir. Fakat bebeklerdeki akne oluşumunda başka nedenlerin de etkili olabileceği sanılmaktadır.

Bebek emzirilirken annenin ilaç kullanması da bebeklerde akne oluşumunda etkili olabilir. Ayrıca bebeğin kullandığı bazı ilaçlar, bebeğin cilt bakımı için kullanılan cilt bakım ürünleri akneye yol açabilir. Özellikle çok yağlı cilt bakım ürünleri ciltteki hücreleri kapatarak akne oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bebekte akne ayrıca sıcak basması durumlarında ve bebeğin salyasından, sütü geri çıkarmasından dolayı cildin tahriş olmasıyla da ortaya çıkabilir.

Bebekteki akne ne zaman geçer?

Bebeklerdeki akneler genellikle birkaç hafta içinde ortadan kalkar. Fakat nadir durumlarda aylarca da sürebilir. Eğer bebekteki akne birkaç ay içinde geçmez ise bebeğin hekiminden yardım almak gerekir.

Bebekteki akne için ne yapılmalı, ne yapılmamalı?

1. Akne ilaçları hekimin tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır.

2. Akneleri ovmayın. Akne ciltteki kirden dolayı meydana gelmezler. Ayrıca bebeğin cildini çok fazla yıkamak cildini tahriş edebilir.

3. Bebeğin cildine yağlı losyonlar sürmeyin. Bu akneyi daha kötü yapabilir. Fakat bazı yağlı olmayan losyonlar bebeğin aknesine yardımcı olabilir. Yine de yağlı olmayan losyonları bebeğe sürdükten sonra bebek iyice kontrol edilmelidir. Eğer durumunu daha kötüleştirdiyse kullanılmamalıdır.

4. Günde 1 defa bebeğin cildi su ve yumuşak bebek sabunuyla nazikçe yıkanmalıdır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bebeklerde Akne Evde Nasıl Tedavisi Edilir?

Bebeklerde Akne Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizde Akne Oluşumunu Nasıl Önlersiniz?

Yayınlanma Tarihi : 23.04.2012

8155

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim