Haberler

Makaleler

BEBEKLER VE KÜÇÜK ÇOCUKLARDA YAYGIN HASTALIKLAR

bebekler ve küçük çocuklarda yaygın hastalıklarBEBEKLER VE KÜÇÜK ÇOCUKLARDA YAYGIN HASTALIKLAR

 

İshal

 

İshal bebek ve çocuklardaki en yaygın çocukluk hastalıklarından birisidir. İshal enfeksiyon, besin intoleransı veya çok fazla meyve suyu içmek gibi nedenlerden kaynaklanabilir. İshal olduğu zaman çocuğu evde tutmak ve sıvı vermek gerekir. Çünkü ishal olan çocuk çok sıvı kaybedebilir. Eğer katı besinleri alıyorsa süt ve süt ürünlerini, yüksek lifli besinleri ve yağlı besinleri vermekten kaçınmak gerekir. İshal olan çocuk veya bebek eğer 24 saat içinde iyileşmezse veya 6 aylıktan daha küçük bebekse veya yüksek ateş, kusma, kanlı ishal veya karın ağrısı durumlarında hekime danışmak gerekir.

 

Ateş

 

Yeni doğan bebeklerde düşük dereceli bir ateş ciddi bir enfeksiyonun işareti olabilir. Bebek eğer 3 aydan daha küçükse ve rektal yoldan ateş ölçümünde ateşi 39 derece veya daha üzerindeyse hemen hekime danışmak gerekir. Bebek 3-6 aylık arasındaysa ve ateşi 38.3 derece veya daha yüksekse yine hekime danışmak gerekir. Çocukta ek olarak kulak ağrısı, uyuşukluk, öksürük, döküntü, kusma veya ishal olup olmadığına da bakmak gerekir. Ateşi olan çocuk sıvı içirilerek, ılık bir banyo yaptırılarak ve daha hafif şeyler giydirilerek ateşi düşürülmeye ve rahatlatılmaya çalışılır. Ateş düşürücü kullanımı konusunda hekime danışılmalıdır.

 

Kabızlık

 

Bebekler günde birkaç defa katı dışkısını yaparlar. Bazı bebekler ise birkaç gün katı dışkılarını yapamazlar. Bu durumda bebeğin veya çocuğun kabızlık çektiği düşünülebilir. Çocuğun gerçekten kabız olduğunu söylemek için katı dışkısının zor, sancılı ve sert bir şekilde gelmiş olmasına bakmak gerekir. Hekim kabızlık durumunda çocuğun veya bebeğin biberonuna biraz fazladan su veya erik suyu karıştırılmasını önerebilir. Kabız olan çocukta eğer kabızlık veya diğer şikayetler ( karın ağrısı veya kusma v.b. ) devam ederse hekime danışmak gerekir.

 

Pişik

 

Pişik bebeklerde ve küçük çocuklarda en yaygın görülen sorunlardan birisidir. Çünkü özellikle bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Pişiği önlemek için bebek bezini sık sık değiştirmek ve koruyucu merhem kullanmak gerekir.

 

Egzama

 

Egzama da bebeklerde yaygın görülen bir cilt sorunudur. Egzamayı önlemek veya tedaviye yönelik olarak bebeğin cildinizi nemli tutmak gerekir. Koku ve parfüm içeren ve sert sabunlardan kaçınmak gerekir.

 

Öksürük

 

Bebekler çeşitli nedenlerden dolayı öksürürler. Bebeğin havlar şekilde öksürmesi krup olduğunu gösterebilir. Düşük ateşle seyreden öksürükler sıklıkla soğuk algınlığına işaret eder. Yüksek ateş olursa bu grip veya zatürre belirtisi olabilir. Öksürükle birlikte hırıltı oluyorsa bu astım veya bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Boğmaca olan çocuklarda boğmaca tarzı bir öksürük olur. Tüm bu belirtilerde serin nemlendirici cihaz çalıştırma ve sıvı vermek belirtileri hafifletmeye yardımcı olur. Öksürük ilaçları ise bebeklere ve 4 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

 

Karın ağrısı

 

Küçük çocuklarda kontrol edilemeyen bir ağlama, bacaklarını karına doğru çekme, yediklerini tükürme gibi belirtiler karın ağrısı çektiğinin işareti olabilir. Bu sorun kolik, gastroözofageal reflü, gıda intoleransı, virüs gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Birçok zaman bebekler veya küçük çocuklar yeni bir gıda ile tanıştırıldıklarında bu tür ters tepkiler oluşabilir. Karın ağrıları çoğunlukla tehlikeli değildir ve geçerler. Eğer geçmezse ve çocukta kusma, ishal, uyuşukluk, ateş gibi belirtiler oluşursa hekimi aramak gerekir.

 

Diş ağrısı

 

Ortalama 7. aydan itibaren bebekler ilk dişlerini çıkarmaya başlarlar. Diş çıkarma sürecinde bebekte ağrı oluşur. Bebek oldukça huysuz olur. Diş çıkaran bebeğe çiğnemesi için temiz güvenli bir şey vermek iyi olur. Bunu kemirirken ağrısı hafifler. Temiz parmaklarla bebeğin diş etlerine de masaj yapmak iyi gelebilir.

 

Gaz sancısı

 

Gaz sancısı da bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygın görülen bir sorundur. Bebeğin geğirmesi, ağlaması ve gaz yapması bebekte gaz olduğunun belirtisi olabilir. Gaz kolikle aynı değildir. Çünkü kolikte bebekteki ağlamalar bir nöbet şeklindedir ve bebeği susturmak mümkün olmaz. Gaz sancısındaki ağlamalar böyle değildir. Gaz sancısı sıklıkla hava yutmaktan kaynaklanır. Beslenme şekli ve tüketilen besinler de buna neden olabilir. Küçük çocuklarda ise yüksek lifli besinlerle veya yağlı besinlerle çok beslenmesi, çok fazla meyve suyu içmesi gaz sancısına neden olabilir.

 

Burun tıkanıklığı

 

Bebekler soğuk aldıklarında burunları çok tıkanabilir. Soğuk algınlıklarında burun tıkanıklığı sık görülen bir durumdur. OTC soğuk algınlığı ilaçlarının 4 yaşın altındaki çocuklara verilmesi tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine burundaki mukusu inceltmek için saline burun damlası kullanılır. Bebeğin burnundaki mukusu çekerek temizlemek için ampul şırınga kullanılır. Çocuğun gece zamanı solunumunu rahatlatmak için bir vaporizer kullanılır.

 

Mide bulantısı veya kusma

 

Bebekler sıklıkla yediklerinin bir kısmını dışarı çıkarırlar yani tükürürler. Bunun çok güçlü bir şekilde yani kusma şeklinde olması durumunda bir hekimin değerlendirmesine ihtiyaç vardır. Çünkü bebeğin kusması oldukça ciddi sorunlara neden olabilir. En bilinen risk bebekte aşırı sıvı kaybına yol açmasıdır. İshal ile birlikte görülen kusma vakası bir virüs belirtisi olabilir. Bu durumda sık sık elektrolit solüsyonu vermek uygun olur. Eğer kusma birkaç saat içinde durmazsa veya aynı zamanda ateşi varsa mutlaka hekime danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 04.06.2015

2481

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim