Haberler

Makaleler

BEBEKLER OTURMAYI NASIL ÖĞRENİR?

Bebekler oturmayı nasıl öğrenirBEBEKLER OTURMAYI NASIL ÖĞRENİR?

 

Bebeklerin oturmayı öğrenmesi aslında önemli gelişim dönemlerinden birisidir. Oturma aslında bir bebeğe bağımsız hareket etme yeteneği de kazandırır. Oturan bir bebek dünyaya farklı bir açıdan bakar ve dünyayı daha iyi tanıma imkanı bulur. Bebeğin boyun ve sırt kasklarının güçlü olması oturmasına yardımcı olur.

 

Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

 

Bebekler genelde ortalama olarak 6 aylık olduklarında kendi kendilerine oturmaya başlarlar. Tabi bu bebekten bebeğe de değişebilir. Bazı bebekler biraz daha erken bir dönemde, bazıları da daha geç bir dönemde oturmayı öğrenirler.

 

Bebekler oturmayı nasıl öğrenir?

 

Bebeğinizi oturma ve ayakta kendi kendine durma pozisyonuna gelene kadar bu konularda birçok alıştırma yapmışsınızdır. Esasında bu bebeğiniz için faydalıdır. Genel olarak bebekler başlarını kontrol edebilene kadar oturmaya başlamazlar. Çünkü kendi kendine bağımsız olarak oturmaya başlamada kafa kontrolü önemlidir. Bebekler 4 aylık olduktan sonra boyun ve sırt kasları hızlı bir şekilde kuvvetlenir. Böylelikle daha dik durmayı ve yatarken veya mide üzerinde dururken başın kaldırmayı öğrenir.

 

Bebeğinizin boyun ve sırt kaskları hızlı bir şekilde gelişme gösterdiği için 5 aylık olduğunda kısa sürelerle de olsa kendi kendine oturabilir. Bu nedenle bebeğinize bu tür oturma alıştırmaları yaptırırken olası düşmeleri önlemek için gerekirse önüne, arkasına ve yanlarına yastık gibi şeyler koyabilirsiniz.

 

Bebeğinizin bu arada kol kasları da hızlı geliştiği için dengesini daha iyi sağlayabilir ve tripod pozisyonunda durabilir. 6 aylık olduğunda kendi kendine oturabilir. Bebekler genelde bu zamanlarda kendi kendilerine oturmaya başlarlar. Bebeğiniz kendi kendine oturmaya başlarken bu arada yakınızda buluna oyuncak gibi nesnelere de uzanmaya başlar. Genelde bebekler 7-8 aylık oldukların kendi kendilerine oturmayı öğrenmiş olurlar.

 

Bebeğinin oturmayı öğrenmesine nasıl yardımcı olursunuz?

 

Bebeğinizin yüz sütü pozisyondayken başını ve göğüs bölgesini kaldırması aslında boyun kasklarının gelişmesine ve kafa kontrolünü sağlamasına yardımcı olur. Tüm bunlar bir bebeğin kendi kendine oturmayı öğrenmesi için gereklidir. Bu nedenle bebeğinizle yüz üst pozisyonda durma aşamasındayken onunla oyunlar onayarak bu kaslarının ve kafa kontrolünün gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Bebeğinizin takip etmesini sağlamak için gülütü çıkaran bir oyuncaktan faydalanabilirsiniz. Bu oyuncak bebeğinizin duyma ve görme duyusunu çalıştırması için faydalıdır. Bu oyuncağa bakmaya çalışan bebeğin boyun ve sırt kaskları gelişir. Bebeğiniz kendi kendine rahat bir şekilde oturmaya başladığı zaman yakınlarına oyuncaklar koyarak bunlara ulaşarak almasını sağlayın. Böylelikle kollarını da dengeli bir şekilde kullanmayı ve dikkatini bir şeye vermeyi öğrenir.

 

Bebeğiniz oturmayı öğrenme sürecinde düşme tehlikesine karşı mümkün olduğunca onu yalnız bırakmamaya çalışın.

 

Bebeğiniz oturmuyorsa ne yapmalısınız?

 

Bebeklerin oturmaya başlaması farkı zanlarda olabilir. Kimi bebekler 6 aylıktan önce de oturmaya başlayabilir. Fakat bir bebeğin genelde 7-8 aylık olduğunda bağımsız bir şekilde kendi kendine oturması beklenir. Eğer bebeğiniz 9 aylık olduysa kendi kendine oturmaya zorluk çekiyorsa veya hiç oturmuyorsa bebeğiniz hekime göstermenizde fayda vardır. Çünkü bebeğinizin oturmaması diğer gelişim özelliklerini de olumsuz etkileyebilir. Örneğin bebekler oturduktan sonra emekleme, ayakta durma ve yürüme evrelerine geçer.

 

Eğer bebeğiniz prematüre yani erken doğduysa diğer bebeklere göre bu evreleri biraz daha geç yaşayacağını bilmeniz gerekir.

 

Bebeğiniz oturmayı öğrendikten sonra ne olur?

 

Bebeğiniz kendi kendine oturmayı öğrendikten sonra artık emeklemeyi öğrenme başlar. Saha sola doğru uzanarak emekleme belirtileri göstermeye başlar. Eğer bebeğiniz 6 aylıkken kendi kendine oturmayı öğrendiyse 7 aylık olduğunda emekleme belirtileri gösterebilir. Bu nedenle bebeğiniz kendi kendine oturabiliyorsa ona emeklemeyi de öğretmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda Bebeğinizin Emeklemesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz isimli makaleyi okuyabilirsiniz. Çocuğunuz emeklemeyi öğrendikten sonra kendi kendine ayakta durmayı ve sonrasında yürümeyi öğrenir.

Yayınlanma Tarihi : 15.02.2016

5089

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim