Haberler

Makaleler

BEBEKLER NEDEN TERLER?

bebekler neden terlerBEBEKLER NEDEN TERLER?

 

Bazı bebekler özellikle gece uykularında oldukça terlerler. Bunun en temek nedeni bebeklerin gece uykularının oldukça derin ve bu derin uykunun uzun sürmesidir. Bebekler yetişkinlere ve daha büyük çocuklara göre gece boyunca daha çok terlerler.

 

Terleme bebeklerde yaygındır. Fakat bazı durumlarda aşırı şekilde terleme bir şeylerin yolunda gitmediğini de gösterebilir. Bebeğin aşırı terlemesinin nedenleri doğuştan kalp hastalığı, çeşitli enfeksiyonlar ve uyku apnesi olabilir. Özellikle bebek beslendikten sonra aşırı terliyorsa bu durumun nedeni doğuştan kalp hastalığı olabilir.

 

Bebeğin aşırı terlemesi vücut ısısının fazla yükselmesinden kaynaklanabilir. Vücut ısısının normalden fazla olması ani bebek ölümü sendromu için bir risk faktörüdür. Özellikle yeni doğan bir bebeğin odasının sıcaklığı 22 – 23 derece olması normaldir. Daha büyük bebeklerde bu sıcaklık 20-22 derece arasında olabilir. Aşırı sıcak ortam özellikle yeni doğan bebekler için risklidir.

 

Bebeği sıcak bir ortamda aşırı giydirmek de terlemesine neden olur. Özellikle uyku sırasında bebeğin üstünü çok örtmek fazla ısınmasına ve terlemesine neden olur. Bebeğin üstünü uyku sırasında çok sıkı sarıp sarmalamaktan, kalın battaniye ve yorgan örtmekten kaçınmak gerekir.

 

Genel bir kural olarak eğer yetişkin bir insan kendisini çok ısınmış hissediyorsa muhtemelen bebekte oldukça fazla ısınmış demektir. Eğer ev içi serinse ve bu serin ortamda bebek hafif giydirilmesine rağmen hala terliyorsa bebeğin hekimine danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 09.01.2015

4131

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim