Haberler

Makaleler

BEBEKLER NEDEN ALERJİYE DAHA YATKINDIRLAR?

bebekler neden alerjiye daha yatkındırlarBEBEKLER NEDEN ALERJİYE DAHA YATKINDIRLAR?

Bunun en temel sebebi bebeklerin sindirim sistemlerinin yetişkinler kadar gelişmemiş olmasıdır. Sindirim sistemi henüz tam gelişmemiş olduğundan dolayı özellikle gıda alerjisi daha fazla görülür.

Bebeğin erken dönemlerde yani 6 aydan önce sütten kesilip katı gıdaları almaya başlaması da bebeklerde alerji riskini artıran bir başka faktördür. En az 6 ay süreyle bebeklerin mutlaka anne sütü ile beslenmeleri önemlidir. Hatta bebekler 1 yıl sonuna kadar emzirilmeli ( katı gıdalarla birlikte ) ve ondan sonrasında da emzirilmesinde fayda vardır.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri daha zayıftır. Bu durum çeşitli alerjenlere karşı daha hassas olmalarına yol açar. Üstelik bebeğin ailesinde alerjik bir geçmiş var ise ( annesinde, babasında veya kardeşlerinde ) bebeğin alerjiye yakalanma ihtimali de diğer bebeklere göre daha yüksektir.

Bir bebekteki alerji onu nasıl etkiler?

Bebeklerdeki alerjik durumlar birçok şekilde onları etkileyebilmektedir.

İshal, hazımsızlık, kusma, sinüzit, geniz akıntısı, alerjik bronşit, yeterince büyüyememe, mide rahatsızlıkları, reflü, kilo alamama, öksürük, gözlerde sulanma, astım, kabızlık, saman nezlesi, orta kulak iltihabı gibi sorunlar görülebilir. Ciltte kabarıklılar, kaşıntı, dökülmeler, egzama gibi problemler ortaya çıkabilir.

Yüzde kızarıklıklar, dudak, göz ve yüzde hafif şişkinlik, burun akıntı, burunda tıkanma, hapşırma, boğaz kaşıntısı, solunum güçlükleri, hırıltılı nefes alma gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Alerji riskine karşı ne yapmak gerekir?

Bebeklerdeki alerji nedenlerinden birisi çeşitli gıdalar olduğu için bu tür gıdalara karşı dikkatli olmalıdır. Bu tür gıdalar bebeğe verilmemelidir. Örneğin ilk bir yıl içinde bebeğe inek sütü ve bal verilmemelidir. Fıstık da bebeklerde alerjiye yol açabilecek bir besindir. Özellikle ailesinde fıstığa karşı alerji gelişmiş bir bebeğe 3 yaşına kadar fıstık verilmemesinde fayda vardır.

Gıda alerjileri bebeklerde astım, saman nezlesi, egzama kurdeşen gibi alerjik rahatsızlılara yol açabilmektedir.

Ayrıca yumurta, çikolata, domates, çilek, fındık, ceviz, kabuklu deniz canlıları, buğdaydan yapılmış besinler, soya ürünleri, böğürtlen gibi besinler de alerjik reaksiyona yol açabilecek besinlerdir. Bu besinlere karşı da dikkatli olunmalıdır.

Bebeğin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi oldukça önemlidir. Bebeği 1 yıl sonuna kadar hatta mümkünse 1 yıl sonrasında da emzirmek faydalı olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin 1 – 2 yaş arasında da emzirilmesi konusunda tavsiyede bulunmaktadır. Çünkü özellikle ailesinde alerji geçmişi olan bebekler risk altında oldukları için ( kalıtsal olarak ) bu konuda en önemli önlem bebeğin emzirilmesidir. Emzirme bebekteki alerji riskini azaltacaktır.

Kimi çocuklar polenlere karşı alerji geliştirirler. Özellikle polenlerin yoğun olduğu dönemlerde belirtiler ortaya çıkar ve polenler kaybolunca belirtiler de ortadan kalkar. Polen alerjilerine karşı polenlerin yoğun olduğu zamanlarda, ilkbahar, sonbahar ve yaz, polenlerin havada oldukça fazla olduğu ve uçuştuğu günlerde bebeği kapalı ortamda tutmak gerekir.

Bebeğin polen alerjisine karşı her gün yıkanması, yoğun polenli günlerde pencerelerin açılmaması alınabilecek önlemlerdir.

Ayrıca evcil hayvanlara karşı da dikkatli olmak gerekir. Çünkü bunlar da bebeklerde alerjiye yol açabilir. Yapılan araştırmalarda evde kedi ve köpek beslenen bebeklerde astım rahatsızlığı oluşma riski daha fazla bulunmuştur. Mümkünse evde kedi, köpek ve diğer evcil hayvanları beslememek veya en azından bunları bebekten ayrı tutmak ve evde ayrı bir odada bulunmalarını sağlamak gerekir.

Ev tozları da bebeklerde alerjiye yol açar. Özellikle bebeğin odası sık sık temizlenmeli ve tozlardan arındırılmalıdır. Çocuğun kullandığı eşyalar, elbiseleri de düzenli olarak temizlenmeli ve yıkanmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 04.04.2012

5032

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim