Haberler

Makaleler

BEBEKLER NEDEN AĞLAR?

bebekler neden ağlarBebekler doğdukları andan itibaren ağlamaya başlarlar. Bu ağlama süreleri bebekten bebeğe değişebilir. Kimi bebekler daha az kimisi de daha fazla ağlarlar. Hatta bazı bebeklerde bir gün içinde çok uzun süre ile ağlama nöbetleri görülebilmektedir. Bu ağlama nöbetleri ortalama olarak 3 saati geçtiği zaman bu daha farklı bir durum olarak algılanır. Buna tıp dilinde kolik denir. Kolik, bebeğin herhangi bir nedenler uzun süreler ağlamasıdır. Bu sırada bebek bir nedenden dolayı bir rahatsızlık, huzursuzluk ve sıkıntı hisseder ve ağlamaya başlar.

Tabi bu ağlama nöbetlerinin yani kolik durumunun kesin bir nedeni yoktur. Değişik açıklamaları vardır. Bu ekstrem durumu bir yana bırakırsak, bebeklerin ağlamasını normal bir durum olarak kabul etmek gerekir. Çünkü ağlama aynı zamanda bebek için bir iletişim aracıdır. Karnı acıktığında, bir yeri ağrıdığında, gaz sancısı çektiğinde, huzursuz olduğunda, sevmediği bir durum olduğunda ağlarlar. İlk aylar daha fazla ağlasalar da birkaç aydan sonra daha az ağlarlar. Bunun böyle olmasında aslında kendilerini daha farklı bir şekilde ifade edebileceklerini öğrenmelerinin de rolü vardır.

Bebekler sadece karnı acıktıklarında yemek için ağlamazlar. Ağlamanın psikolojik boyutları da vardır. Mesela uyandığında hemen annesini görmek ister. Görmediği zaman ağlar. Annesinin kendisini kucağına almasını ister. Kendisine dokunulmasını, sarılmasını ister. Bu karşılanmadığı zaman ağlar. Çünkü dokunma ve kucağa almak onları bir güven işareti, psikolojik ve duygusal bir tatmindir. Bebekler bu duyguları tatmin edilmediği zaman ağlarlar.

Bebekler anne ve babasının, hatta diğer insanların kendilerine ilgi, sevgi ve şefkat göstermelerini isterler. Bunlar olmadığı zaman kendileri için bir şeyler eksik olur. Bu da onların ağlaması için bir başka nedendir.

Kimi zaman bebekler bir fiziksel rahatsızlıklarından dolayı da ağlarlar. Bu konuda anne ve babaların daha dikkatli olmaları ve böyle bir durumda hekime başvurmaları gerekir. Esasen bebeğin tıbbi bakımı ve kontrollerinin doğduğa andan itibaren her ay düzenli olarak yaptırılması gerekir.

Biz yetişkinler bebeklerin çok rahat olduğunu, rahat bir yaşam sürdüklerini ve hiçbir dertleri olmadığını düşünürüz. Aslında bu doğru bir düşünce değildir. Onların da kendilerine göre, sıkıntıları, karşılanmayan ihtiyaçları, huzursuzlukları, beklentileri vardır. Bunlar karşılanmadığı zaman veya giderilmediği zaman bebek için bir sorun haline gelirler. Hatta şunu söylemek abartı olmaz. Bebeğin karşılanmayan ihtiyaçları ve sıkıntıları onun için bir stres kaynağıdır. Bunlar karşılanmayınca bebekler büyük bir stres, kaygı ve korku durumu yaşarlar. Bebekte bu durumu ağlayarak dışarı vurur.

Burada anne ve babaların görevleri şöyle olabilir. Bebeklerini iyi tanısınlar. Bebeğin neden hoşlanıp hoşlanmadığını, nelerin onun için bir stres yarattığını iyi gözlesinler. Diğer yandan bebeğin temel ihtiyaçlarını iyi karşılasınlar. Onu güvende hissettirsinler. Onda stres yaratan durumları bertaraf etmeye çalışsınlar. Ama şunu da hiç unutmasınlar. Bebekler anne ve babalar istemese de ağlarlar. Hatta bu ağlamalar anne ve baba için bazen çekilmez olsa da bu duruma katlanmak gerekecektir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

6708

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Sevinç Camcı - 20-07-2011 10:00:09

    Bebekli bir anne tecrübe kazandıkça bebeğini daha iyi tanıyor ve bebeğinin ağlama nedenlerini daha iyi bilebiliyor.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim