Haberler

Makaleler

BEBEKLER NE ZAMAN OTURMAYA BAŞLAR?

bebekler ne zaman oturmaya başlarBEBEKLER NE ZAMAN OTURMAYA BAŞLAR?

 

Bebeklerin oturmaya başlamaları onların gelişimlerinin en önemli evrelerinden birisidir. Bebekler genelde 6 aylık civarlarında kendi kendilerine oturmaya başlarlar. Fakat bundan önce genelde emekleme gibi evreleri geçirirler.

 

Bebekler omuzlarını, bacaklarını ve bel kısımlarını kontrol etmeye çalıştıkları gibi boyunlarını da sabit tutabilmeleri gerekir. Bebekler sabit bir şekilde oturmaya çalışırken ilk olarak ellerliye yerden destek alarak bunu yapmaya çalışırlar.

 

Genelde 7 aylık civarlarında elleriyle destek almadan oturabilmelidirler ve bu ayda bir oyuncağı, kaşığı veya biberonu yardımsız tutabilme yeteneklerinin olması gerekir. Elbette ki her bebeğin gelişim düzeyi bir birinden farklıdır. 9 aylıkken kendi kendine oturmayı başaran bebekler de vardır. Bu konuda ebeveynlerin çok da endişelenmelerine gerek yoktur.

 

Fakat bebekler 7 aylık civarlarında kendi kendilerine yardımsız oturmaya cesaretlendirmek konusunda ebeveynler de yardımcı olmalıdır. Örneğin bebek henüz bu yeteneği tam kazanmadıysa bebeğin yanlarına yastıklar yerleştirerek tek başına yardımsız oturma pozisyonunda durması sağlanabilir. Bebek zamanla kendi kendine oturmaya alışır.

 

Bebeklerin mama sandalyesinde, arabada bebek koltuğunda oturmaları zaten bu hedefi destekleyen şeylerdir. Yani bebek bu şekilde zamanı gelince kendi kendine oturmayı başaracaktır. Bu konuda Bebekler Oturmayı Nasıl Öğrenir? isimli makaleyi de okuyabilirsiniz.

 

Şu da unutulmamalıdır ki bebeklerin bebek koltuğunda veya herhangi bir koltukta uzun süre sürekli sırt üstü uzanır şekilde tutulması kendi kendine oturmasını geciktirebilir. Bu nedenle bebeği ara ara oturur vaziyette tutmaya çalışmak ve özellikle 6 aylık civarlarında bunu hızlandırmak daha kolaylaştırıcı olur.

 

Yine de bebeğiniz 9 aylık olmasına rağmen yine kendi kendine oturmada sorunlar yaşıyorsa veya bebeğinizin gelişimiyle ilgili sorunlar olduğundan şüphe ediyorsanız bebeğinizin hekimine danışmanızda fayda vardır.

Bebebekler Ne Zaman Emekler

Yayınlanma Tarihi : 12.02.2014

36119

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim