Haberler

Makaleler

BEBEKLER NE ZAMAN GÜLER?

Bebekler ne zaman gülerBEBEKLER NE ZAMAN GÜLER?

 

Bebeklerin ne zaman gülmeye veya gülümsemeye başlayacağı konusu bebekten bebeğe değişebilir. Fakat ortalama olarak bebeklerin 2 aylık civarlarında olduklarında ebeveynlerine gülmeye başlaması beklenir.

 

Elbette ki bu süre bazı bebeklerde biraz daha uzun olabilir. Örneğin prematüre doğan bebeklerde durum daha farklı olabilir. bir prematüre bebek doğduktan biraz daha uzun süre sonra ebeveynlerine gülümsemeye başlayabilir.

 

Bir ebeveyn olarak bebeğinizi gülümsemesi konusunda cesaretlendirici adımlar da atabilirsiniz. Örneğin bebeğinizle bol bol konuşarak sohbet etmeye çalışın ve ona bol bol gülümseyin. Size karşılık verecektir.

 

Bir bebeğin gülümsemeye başlaması onun gelişim sürecinin önemli adımlarından birisidir. Bir bebek 2 aylık olduğunda veya biraz daha uzun bir süre geçtiğinde ( takribi 3 aylık olduğunda ) eğer ebeveynleri ona gülümsediğinde onlara gülümseyerek karşılık vermiyorsa bebekle ilgili bir inceleme yapmak gerekebilir. Bebek örneğin bir hekimin dikkatli bir incelemesine tabi olabilir. Hekim bu durumda bebekte nörolojik bir sorundan şüphelenebilir.

 

Bebeğin gülümsemesi aslında bizlere onun gelişimi hakkında da önemli ipuçları verir. Gülümsemenin öğrenme ile ilgili bir boyutu vardır. Bunun için de görme becerisinin gelişmiş olması gerekir. Bebeğin gülümsemesi bize onun görme becerisinin gelişmekte olduğunu gösterir. Gülümseyen bebek aynı zamanda yüzleri tanımaya başlamaktadır.

 

Gülmeye başlayan bebekte beyin ve sinir sistemi olgunlaşmaya başlamaktadır. Bebek gülümseyerek başka insanlarla iletişim kurabildiğini öğrenir. Başka insanları etkileyebildiğini fark eder.

 

Bebeklerde refleks şeklinde gülümseme de vardır. Fakat bu refleks gülümseme 2 aylık olana kadar oradan kalkar. Bebekler gerçek gülümsemelerini ortalama 2 aylık olduklarında gösterirler. Gerçek gülümseme bebek için bir iletişim biçimi olur.

Yayınlanma Tarihi : 14.10.2015

5685

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim