Haberler

Makaleler

BEBEKLER NE ZAMAN GÖZ KONTAĞI KURAR?

bebek ne zaman göz kontağı kurarBEBEKLER NE ZAMAN GÖZ KONTAĞI KURAR?

 

Göz kontağı kurmak bebekler için neden önemlidir? Bebekler ne zaman göz kontağı kurarlar? Göz kontağı kuramamak otizm belirtisi olabilir? Tüm hepsinin yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Göz teması kurmak bebek için neden önemlidir?

 

Bir bebeğin anne ve babasıyla göz kontağı kurması gelişiminin harika bir evresidir ve bu ebeveynler için muhteşem bir andır. Her bebeğin birbirinden farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Kimi bebekler erken bir evrede kimi bebekler ise daha geç bir evrede göz kontağı kurabilirler. Göz teması bir bebeğin anne ve babasını tanıyabilmesi, yüz ifadelerini anlayabilmesi ve onlarla güçlü bir bağ kurabilmesi açısından da önemli bir husustur. Göz teması bir bebeğin nörolojik gelişimi ile ilgili bize ipuçları verir.

 

Bebekler ne zaman göz kontağı kurarlar?

 

Normal bir bebeğin aslında en az 2 aylık olduğunda anne ve babasıyla göz teması kurması beklenir. Bu aydan önce kurulan göz kontakları ise tam istenen düzeyde olmayabilir. Bazı bebekler biraz daha geç bir evrede tam bir göz teması kurabilir.

 

Göz teması kuramamak otizm belirtisi olabilir mi?

 

Eğer bir bebek en az 2 aylık olmasına rağmen hala göz teması kuramıyorsa bu durumda otizmden şüphelenilebilir. Çünkü otizmli çocukların en önemli özelliklerinden birisi de göz teması kuramıyor olmalarıdır. Tabi bir bebekte otizm sorunu olup olmadığından şüphe etmek için diğer başka otizm belirtilerine de bakmak gerekir.

 

Bir bebeğin göz teması kurabilmek için aslında kendini rahat ve sakin hissetmesi de gerekir. Bir bebek aç, yorgun, mızmız, uykulu olduğu zaman göz kontağı kurmayabilir. Bir ebeveyn olarak bebeğinizde göz kontağı davranışını saptamak için bebeğinizin tok ve kendini rahat hissettiği, uykusunu iyi aldığı bir zamanı seçin.

 

Eğer bebeğiniz 2. ayını doldurduysa ve hala sizinle göz teması kurmuyorsa konuyu bebeğinizin hekimiyle görüşün. Bebeğinizde görme sorunu gibi bir sorun da olabilir.  Eğer bebeğinizin görmesinde bir sorun yoksa bu durumda hekiminiz bebeğinizin bulunduğu ayın gelişim özelliklerine göre başka testler de yaparak doğru teşhisi koyabilir.

Yayınlanma Tarihi : 19.04.2016

8086

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim