Haberler

Makaleler

BEBEKLER NE ZAMAN DİŞ ÇIKARIR?

Bebekler ne zaman diş çıkarırBEBEKLER NE ZAMAN DİŞ ÇIKARIR?

 

Bebeklerin diğer gelişim özellikleri gibi diş çıkarmaları da hemen aynı süreci işler ve genelde aynı sürelerde ilk dişlerini çıkarmaya başlarlar. Hatta bebeklerin dişleri aslında anne karnındayken diş etlerinin içinde köklenmeye başlar. Köklenmeye başlayan bu dişler doğum sonrasında gelişerek ortalama 7. ay civarında ilk diş çıkmaya başlar. Hatta bazen bebeklerde doğuştan bile dişli doğan bebekler vardır. Fakat bu nadirdir. Ortalama her 2000 – 3000 bebekten 1 tanesi dişli doğmaktadır.

 

Ay ay bebeğin diş çıkarması / diş gelişimi

 

5 aylık bebekler: Bebeklerin dişleri çıkmadan önce bunun belirtilerini göstermeye başlar. 5 aylık olduklarında bebeğin diş etleri şişmeye başlar ve kızarır. Hatta diş etleri de kaşınmaya başlar. Bu dönemde bebek bundan dolayı rahatsızlık duyabilir. Asabi ve mızmız olabilir. Diş çıkarma belirtileri gösteren bebekte ağrı, ishal gibi belirtiler görülebilir. Bebek kaşınan ve ağrıyan diş etlerini yatıştırmak için bir şeyleri kemirme ihtiyacı duyar.

 

7 aylık bebekler: Genelde bebekler 7 aylık olduklarında ilk dişini çıkarmış olur. Genelde ilk çıkan diş ön alttaki 2 dişten 1 tanesidir. Sonrasında ön alttaki diğer 2. diş çıkar. Bebekler diş çıkarırken ön altlardaki dişler üst dişlerden önce çıkar. Bazı bebeklerde ise ilk dişler daha erken çıkabilir.

 

10 aylık bebekler: 10 aylık olduklarında bebeklerin genelde üst önde bulunan dişleri çıkmaya başlar. Kız bebeklerde bu dişler erkek bebeklere göre daha çabuk çıkar.

 

11 – 12 aylık bebekler: Bu aylarda bebeklerin alt kesici dişleri çıkmaya başlar. Bu dişler hem sağda hem de solda aynı zamanda çıkabilir. Bunun yanında 12 aylık bebeklerde üst öndeki kesici diş çıkar ( sağ taraftaki ).

 

Bebeklerin diş çıkarması 12 aylık olana kadar genelde bu şekilde bir gelişim süreci izler. Fakat elbette ki bebekten bebeğe farklılıklar olabilir. Bazı bebeklerde ise daha geri bir durum söz konusu olabilir. Eğer bebek 12 aylık olmasına rağmen dişleri çıkmaya başlamadıysa bebeğin hekimine danışmak gerekir. Bazı bebeklerin daha geç bir evrede diş çıkarabildiklerini de unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 15.10.2015

4238

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim