Haberler

Makaleler

BEBEKLER İÇİN ZARARLI OLABİLECEK GIDALAR

bebekler için zararlı olabilecek gıdalarBebekler ortalama olarak 6 aylık olduktan sonra katı gıdalar da verilmeye başlanır. Tabi bebeklere verilecek katı gıdalar biz yetişkinlerden farklılık gösterecektir. Diğer yandan bebekleri uzak tutmamız gereken gıdalar da mevcuttur. Çünkü bu tür gıdalarla bebeğin minicik vücudu baş edemez ve zarar görür. Kaldı ki biz yetişkinlerin bile bunların birçoğundan uzak durması gerekir.

1. Bebeği öncelikle uzak tutmamız gereken şeyler kafeinli içeceklerdir. Çay, kahve, kakao, çikolata bir bebek için zararlı olan şeylerdir. Kafeinli içecekler bebeklerde hırçınlığa yol açar. Bebeklerin gelişimi için gerekli olan besinlerin etkisini azaltabilir.

2. Çeşitli tatlılar ( yağ, şeker ve kimyasal madde içeren çeşitli tatlılar ) bebek için zararlı etkiler yaratabilir. Dolayısıyla bebekleri bu tür gıdalara değil de doğal gıdalarla beslemek daha doğru olur. Mesela bebeğin tatlı ihtiyacını meyve püreleriyle karşılayabilirsiniz.

3. Çeşitli bitki çayları. Bebeklerin vücudu bitkisel çaylara da reaksiyon gösterebilir. Onun için bu konuda dikkatli olmak gerekir.

4. Diğer yandan bebeğe olabildiğince musluktan akan suyu içirmemek gerekir. İçilen suyun temiz ve güvenilir olduğundan emin olun.

5. Çocuklara çiğ besinler yedirmeyin. Çünkü çiğ besinlerde onların mücadele edemeyeceği bakteriler bulunabilir.

6. Bebekler büyüme gelişimleri için elbette ki vitamin, mineral, protein, kalsiyum v.b. birçok şeye ihtiyaç duyarlar. Fakat her şeyi kararında vermek gerekir. Bunların aşırı miktarlarda yüklenmesi de bebek için yararlı değildir.

Bebeklerin beslenmesinde doğal meyve ve sebzelerle beslenmesi önemli bir yer tutar. İçinde kimyasal katkı maddesi bulunan besinleri bebeklerden uzak tutmak gerekir. Diğer taraftan organik gıdalar da günlük yaşantımızda gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bebeğin beslenmesi için organik gıdalar da iyi bir alternatiftir.

Yayınlanma Tarihi : 06.07.2011

9876

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim