Haberler

Makaleler

BEBEKLER İÇİN GÜVENLİ BESİNLER

bebekler için güvenli besinlerBEBEKLER İÇİN GÜVENLİ BESİNLER

Bebekler ilk 1 yılın ortalarında katı besinleri yemeye başladıklarında ebeveynler için hangi besileri bebeğe vermek konusunda bir tereddüt yaşanabilir. Bir bebek için elbette ki güvenli besinleri seçmek oldukça önemlidir. Bu güvenli besinler bebeklerde oluşabilecek olası besin alerjisi gibi durumları da önlemektedir. Esasında birçok besinin de uygun bir şekilde hazırlandıkları zaman bebekler için güvenli olduğunu da unutmamak gerekir.

Tahıllar: Bebekler için ilk katı besinlerden birisi pirinç gevreğidir. Pirinç gevreğinin besleyici içeriği düşük olsa da güvenli olduğu onaylanmıştır. Yulaf, bulgur ve arpa diğer besinler olarak bebeklere verilebilir.

Protein kaynakları: Kümes hayvanları, balık, kırmızı et yüksek derecede protein içerirler ve önemli demir kaynaklarıdır. Küçük küçük parçalanmış tavuk, balık, kuzu eti, dana kıyma bebeklerin diyetine güvenle eklenebilir.

Sebzeler: Pişmiş sebzeler katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebekler için güvenli besinlerdir. Püre edilmiş tatlı patates, havuç, kabak vitamin yönünden oldukça zengin olup, bebekler için güvenilir besinlerdir.

Meyveler: Ebeveynlerin birçoğu bebekleri için yumuşak meyveleri tercih ederler. Püre edilmiş muz, armut, elma bebeklere ilk katı besinler olarak güvenle verilebilir. Daha sonra bebek büyüdükçe avokado, erik ( çekirdeği çıkarılmış ) , şeftali küçük parçalar halinde verilebilir. Bütün veya büyük parçalar halinde elma, erik veya üzüm verilmemelidir. Meyveler iyice olgunlaşmış olmalıdır.

Süt ürünleri: Her ne kadar inek sütü bebeklerde alerjiye yol açsa da peynir ve yoğurt gibi inek sütü ürünleri bebeğe verilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 15.10.2012

4262

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim